شناسهٔ خبر: 42995 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

عضو هیات‌مدیره بانک‌مسکن خبر داد:

پرداخت ۱۴ هزار تسهیلات ازدواج توسط بانک‌مسکن در یک‌ماه

نادر قاسمی عضوهیات مدیره بانک مسکن گفت: به دنبال افزایش چشمگیر صف متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج، در کمتر از یک ماه این بانک به ۱۴ هزار متقاضی تسهیلات ازدواج پرداخت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از روابط عمومی بانک مسکن، نادر قاسمی با اشاره به مصوبه تیرماه بانک مرکزی مبنی بر آغاز طرح ضربتی پرداخت تسهیلات ازدواج طی دو ماه (از ابتدای مرداد ماه تا پایان شهریورماه سال جاری) افزود: در حال حاضر بررسی ها نشان می دهد صف انتظار زوجین برای دریافت این نوع تسهیلات افزایش یافته تا جایی که هم اکنون نزدیک به ۶۲۰ هزار نفر متقاضی در صف برای اخذ تسهیلات ازدواج داریم از این میزان سهم متقاضیان در صف در بانک مسکن در حدود ۴۰ هزار نفر است.

به گفته وی، این حجم مطالبه مردمی سبب شد تا دولت تصمیم بگیرد در یک طرح ضربتی صف انتظار اخذ تسهیلات ازدواج را کاهش دهد و به تدریج بانک مرکزی بتواند ماهانه ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات جدید ازدواج برای سیار ثبت نام کنندگان در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: مطابق با مصوبه بانک مرکزی، سهم بانک عامل بخش مسکن از مجموع ۶۲۰ هزار متقاضی در صف معادل ۴۰ هزار فقره بود، از این رو پرداخت این میزان تسهیلات از ابتدای مرداد ماه در دستور کار بانک مسکن قرار گرفت و ابتدا پرداخت تسهیلات ازدواج به مناطق محروم را در اولویت کاری خود قرار داد و مقرر شد هفتگی معادل ۴ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات ازدواج پرداخت شود.

قاسمی با اشاره به عملکرد ۲۰ روز نخست اجرای این طرح ضربتی تصریح کرد: در کمتر از یک ماه بانک مسکن به بیش از ۱۴ هزا فقره تسهیلات ازدواج پرداخت کرده کردهاست.
وی با بیان اینکه مطابق با پیش بینی اولیه بنا بود روزانه به طور متوسط ۷۰۰ متقاضی پوشش داده شود، اضافه کرد: اما اکنون پرداخت تسهیلات ازدواج به روزانه هزار نفر رسیده و سرعت کار رشد چشمگیری داشته است.

وی افزود: در قالب این طرح مطابق با ضوابطی که بانک مرکزی تدوین کرده است، پرداخت تسهیلات تنها با یک ضامن امکان پذیر است، همچنین تا پیش از این برای ضامن ها نیاز به تهیه نامه کسر از حقوق بود اما هم اکنون نیازی به این ضمانت وجود ندارد حتی کسانی که یارانه به آنها تعلق می گیرد یا هر منبع دیگری که نشانه دارا بودن درآمد بودن باشد کافی است.

به گفته عضو هیات مدیره بانک مسکن، اگر متقاضی ظرف ۳۰ روز به منظور دریافت تسهیلات، خود به شعبه مراجعه نکند از لیست انتظار خارج می شود.

گفتنی است، طبق مصوبه شورای پول و اعتبار هرکدام از زوجین جوان می توانند از ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی برای آغاز زندگی خود استفاده کنند.

نظر شما