شناسهٔ خبر: 44152 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

با حمايت وزارت راه و شهرسازی از مراکز علمی صورت می‌گیرد:

طراحی نظام بهينه ماليات‌های بخش مسكن/ ايجاد نظام اجاره‌داری حرفه‌ای مسكن با حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی

ساختمان وزارت راه و شهرسازی طراحی نظام بهينه ماليات و تخصيص يارانه و روش‌های ايجاد نظام اجاره‌داری حرفه‌ای در بخش مسكن در قالب پايان‌نامه و رساله دانشجويان در معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مورد حمایت مالی و معنوی قرار می‌گيرند.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، کارگروه حمایت از طرح‌های پژوهشی دانشجویان معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هدف ارائه توضيحات و همكاری برای حمايت مادی و معنوی از پايان‌نامه و رساله‌های دانشجويان مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازی مستقر خواهد بود.

بنابر اين گزارش در اين همايش كه در ۱۸ و ۱۹ مهرماه برگزار خواهد شد، اساتيد و دانشجويان حضور فعال خواهند داشت و کارگروه حمایت از طرح‌های پژوهشی دانشجویان معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ۳۴ اولویت پژوهشی خود را برای حمايت مادی و معنوی اعلام كرده است.

نظام بهينه ماليات‌های بخش مسكن، امكان‌سنجی و شيوه‌های عملياتی کردن ابزارهای نوين تامين مالی در بخش مسكن، بازار رهن مسكن در ايران (راه‌اندازی و توسعه بازار رهن، مشكلات و موانع و راه كارها)، صندوق‌های پس‌انداز مسكن در ايران، نظام بهينه تخصيص يارانه در بخش مسكن و صندوق‌های زمين و ساختمان در ايران از جمله اولويت‌های پژوهشی ذكر شده است.

روش های ايجاد نظام اجاره‌داری حرفه‌ای مسكن

بنابر اين گزارش کارگروه حمایت از طرح‌های پژوهشی دانشجویان معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ديگر اولويت‌های پژوهشی خود را ساماندهی مشاورين املاك، الزامات و روش‌های ايجاد نظام اجاره‌داری حرفه‌ای در كشور، نقش كاداستر شهری در برنامه‌ريزی‌های مربوط به مسكن شهری، بررسی عوامل موثر بر نياز به مسكن با تاكيد بر مسائل اجتماعی و جمعيتی، تاثير متغيرهای اقتصاد كلان بر بازار مسكن و تامين مسكن گروه‌های كم‌درآمد اعلام كرده است.

اين كارگروه كه در همايش سیاست‌های توسعه مسکن در مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازی برای حمايت مادی و معنوی از پايان‌نامه و رساله‌های دانشجويان مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری در ۱۸ و ۱۹ مهرماه ۱۳۹۶ حضور خواهند داشت، ديگر اولويت‌های پ‌ژوهشی خود را بررسی عوامل موثر بر سيكل‌هاي قيمتی در بازار مسكن و راهكارهای كاهش نوسانات در بازار مسكن، تعيين الگوی مصرف بهينه مسكن، تدوين برنامه ارتقاء بهره‌وری در بخش مسكن، آسیب‌شناسی مقررات ملی ساختمان (در طراحی، نظارت و اجرا)، ارائه مدلی جهت ارائه بهتر خدمات مهندسی در نظام ساخت و ساز شهری توسط ارکان اصلی آن و چالش‌های بومی‌سازی مباحث مقررات ملی ساختمان اعلام كرد.

همچنين از ديگر موضوعات ذكر شده براي حمايت مادی و معنوی از پ‌ژوهش‌های دانشگاهيان، بررسی مقایسه‌ای سیستم آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی در ایران و ارایه مدل جایگزین، چالش‌های پیش روی رعایت مقررات ملی ساختمان در بازسازی ساختمان‌های موجود و ارایه سیستم تضمین کیفیت ساخت و ساز شهری در ساختار ارکان اصلی آن است.

دانشجویانی که موضوع پایان‌نامه یا رساله‌شان بر اساس ۳۴  اولویت پژوهشی مورد نظر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، باشد، می‌توانند با مراجعه حضوري به کارگروه مستقر در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن، از حمایت‌های مذكور بهره‌مند شوند.

هدف از انجام این کار بهره‌مندی از ظرفیت جامعه دانشگاهی در راستای ارتقای بخش مسكن و ساختمان كشور و همچنين كاربردی نمودن رساله‌ها و پايان‌نامه‌های دانشجويان مقطع دكتری و كارشناسی‌ارشد است و در صورتی که موضوعات ارائه شده مرتبط با مباحث اقتصادی، برنامه‌ریزی، اجتماعی، فنی و مهندسی و شهرسازی حوزه مسکن و ساختمان و منطبق با اولویت‌های پژوهشی حوزه معاونت مسکن و ساختمان باشد، مورد حمایت مالی و معنوی قرار می‌گيرند.

نظر شما