شناسهٔ خبر: 46357 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

افزایش ۱۸.۵ درصدی معاملات مسکن تهران در آبان‌ماه

شهر تهران تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه امسال ۱۴ هزار و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در ماه آبان ۴۸.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران که برگرفته از آمار‌های خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است و توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

حجم معاملات مسکن
در آبان ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۱۸.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. 

بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در آبان ماه سال ۱۳۹۶ حاکی از آن است که واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۷.۲ درصد بیشترین سهم از واحد‌های مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.

این سهم در مقایسه با آبان ماه سال قبل ۵ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۵ با سهم ۱۶.۵ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قرارداد‌های مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۱۱.۶ درصد و ۱۰.۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.

در مجموع ۷۴.۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۸، ۱۰،۱۴، ۷، ۱، ۳ و ۱۵) بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۵.۲ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

تحولات قیمت مسکن
در آبان ماه میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۸.۹ میلیون رالص بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۱ درصد و ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین رشد میانگین قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۵ معادل ۱۷.۱ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه ۳ معادل ۴ درصد تعلق دارد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده معادل ۱۰۲.۷ میلیون رالم به منطقه یک و کمترین آن با ۲۳.۷ میلیون رالم به منطقه ۱۸ تعلق داشته است که نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۵.۵ درصد و ۱۰.۸ درصد افزایش نشان می‌دهند.

تحولات هشت ماهه معاملات مسکن
در هشت ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۱۳ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۷.۷ درصدی را نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۶.۵ میلیون رالر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

دامنه‌های قیمتی مورد تقاضا
براساس گزارش ایرنا، توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در آبان ماه سال ۹۶ حاکی از آن است که واحد‌های مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون رالن به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۰.۶ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه‌های قیمتی ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال و ۲۵ تا ۳۰ میلیون رالن به ترتیب با سهم‌های ۱۰ درصدی و ۹.۶ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند. 

در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که ۵۶.۵ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران به فروش رفته اند.

متراژ‌های پرطرفدار
توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در آبان ماه نیز نشان می‌دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحد‌هایی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۴.۸ درصد اختصاص داشته است. 

واحد‌های دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۳.۵ درصد و ۱۳ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۰.۷ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

ارزیابی قدرت خرید مردم
توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی واحد‌های مسکونی با ارزش ۱.۵ تا ۲ میلیارد راله با اختصاص ۱۰.۶ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

واحد‌های دارای ارزش ۲ میلیارد تا ۲.۵ میلیارد ریال و یک تا ۱.۵ میلیارد ریال نیز هر کدام با اختصاص ۱۰.۴ درصد و ۹.۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.
در مجموع در این ماه حدود ۴۹.۸ درصد از معاملات به واحد‌های مسکونی با ارزش کمتر از ۳.۵ میلیارد ریال اختصاص داشت.

وضعیت اجاره بهای مسکن
در آبان ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۶ درصد و ۸.۵ درصد رشد نشان می‌دهد؛ ماهیت قرارداد‌های اجاره مسکن که اغلب یکساله تنظیم می‌شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن شامل اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی بر پایه سال ۱۰۰=۱۳۹۵ معادل ۳۳.۱ درصد است.

نظر شما