شناسهٔ خبر: 46884 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

به همت انجمن مفاخر معماری ایران برگزار می‌شود؛

نشست با یونسکو در گذر باغ ایرانی؛ باغ دولت‌آباد یزد

پوستر پنجمین نشست با یونسکو در گذر باغ ایرانی که به بررسی باغ جهانی دولت‌آباد یزد اختصاص دارد، به همت انجمن مفاخر معماری ایران، چهارشنبه ۲۲ آذرماه در موزه هنرهای‌دینی امام‌علی (ع) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پنجمین نشست با یونسکو در گذر باغ ایران با عنوان باغ جهانی دولت‌آباد یزد ، به همت انجمن مفاخر معماری ایران در دویست و شصت و یکمین گفتمان هنر و معماری، بررسی می‌شود.

حضور علاقمندان در این نشست که چهارشنبه ۲۲ آذرماه سال جاری از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰ در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) به نشانی تهران، خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از ظفر، بلوار اسفندیار، پلاک ۳۵ برگزار می‌شود آزاد است.

در معرفی این نشست توسط انجمن مفاخر معماری ایران آماده است: "هشت باغ دولت آباد" که به اختصار باغ دولت آباد نامیده می شود، از مجموعه های دوره زندیه در یزد، می‌باشد، که قدمت ساخت آن به سال ۱۱۶۰ هجری قمری باز می گردد. این باغ به دستور محمدتقی خان بافقی، حکمران و والی یزد ساخته شد. از جمله مهم ترین اقدامات وی در این دوران، ساخت قنات و باغ دولت آباد بود. قنات دولت آباد که نقشی اساسی در موجودیت بخشی به باغ دولت آباد را دارد، به طول تقریبی ۶۰ کیلومتر، یکی از مهمترین و طولانی‌ترین قنات‌های شهر یزد است. قنات از ارتفاعات مهریز سرچشمه می‌گیرد و پس از مشروب کردن بخشی از اراضی مهریز و به کار انداختن چند آسیاب آبی به یزد می‌رسد تا باغ دولت آباد را سیراب کند و پس از آن به طرف اراضی اطراف باغ جاری می‌شود و زمین‌های کشاورزی را مشروب می‌کند.

باغ دولت آباد از زیباترین باغ های ایرانی است که در سال ۲۰۱۱ م. در مجموعه باغ های ایرانی (و به همراه ۱۲ باغ دیگر) به عنوان میراث جهانی به ثبت سازمان یونسکو رسیده است. این باغ در وسعتی در حدود ۶.۴ هکتار احداث شد و پیش از این در بخش شمالی خود به خیابانی محصور می شد که آن را "هزار درخت" می‌نامیدند. این خیابان با عرض ۴ تا ۵ متر، طولی بیش از ۲۰ کیلومتر داشت و به جانب رحیم آباد می‌رفت.

باغ دولت آباد در زمان احداث در خارج از حصار شهر یزد قرار داشت و با گسترش یافتن شهر، در دوران قاجاریه به دروازه "چهارمنار" متصل شد، اما همچنان خارج از شهر قرار داشت. در دوران پهلوی، ساخت و ساز حومه شهری پیرامون آن را گرفت و به یکی از باغات درون شهر تبدیل گردید.

طرح باغ دولت آباد یکی از اصیل ترین و بدیع ترین باغ رسمی ایرانی است، در این باغ چند عمارت شامل عمارت سر در، عمارت بهشت آئین، تالار آیینه، عمارت تهرانی، عمارت هشتی (عمارت بادگیر)، عمارت سر در شمالی و تالار طنبی احداث گردیده، همچنین اصطبلی بزرگ با شترخان و غلام خانه در غرب باغ و در کنار رودخانه خشک قرار دارد.

در باغ دولت آباد، آب به تمامی به نمایش گذاشته می شود. معمار با بازی وصف ناپذیری، بارها آب را به درون زمین برده و بیرون آورده است، بطوری که آب در تمام سطح باغ حضور دارد. نظم دقیق و هندسی در نحوه کاشتن درختان (یکی از خصوصیات مهم باغ ایرانی)، در باغ دولت آباد به نحو بارزی نشان داده شده است. کج سلیقگی و ندانم کاری این که در دهه ۱۳۷۰ ه. ش با ساخت خیابان بزرگی در شمال باغ قسمت اعظمی از باغ بهشت آئین تخریب گردید و از زمین آن برای ساخت بلوار استفاده شد.

در دویست و شصت و یکمین گفتمان هنر و معماری که به معرفی باغ جهانی دولت آباد یزد اختصاص دارد خانم مهندس فریار جواهریان و آقای مهندس پرویز طلائی سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو خانم مهندس انوشه منصوری هستند.

 

نظر شما