شناسهٔ خبر: 47525 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

به همت انجمن مفاخر معماری ایران برگزار می‌شود؛

نشست از دریای پارس تا دریای چین

پوستر نشست از دریای پارس تا دریای چین با بررسی نقش خلیج‌فارس در تاریخی سیاسی و اقتصادی حوزه وسیع تمدنی ایران به همت انجمن مفاخر معماری ایران در دویست و شصت و سومین گفتمان هنر و معماری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در دویست و شصت و سومین گفتمان هنر و معماری که به نقش برجسته خلیج فارس در تاریخ سیاسی و اقتصادی حوزه ای وسیع از جهان اختصاص دارد،؛ با سخنرانی مهندس اردشیر سیروس، دکتر علی طاهری و مهندس خسرو شیرازی  و نمایش فیلم همراه است همچنین  دبیر پنل گفتگو مهندس ابوالحسن میرعمادی خواهدبود.

این نشست روز چهارشنبه ۶ دی ماه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰ در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می‌شود.

در بخشی از معرفی این نشست که توسط انجمن مفاخر معماری ایران تهیه شده، آمده است: خلیج‌فارس یکی از مهمترین راه‌های آبی سوق‌الجیشی (استراتژیک) منطقه جنوبی خاورمیانه است که همواره در طول تاریخ از باستانی‌ترین دوره تا زمان حال، مورد طمع‌ورزی قدرت‌های جهانی بوده است. ورود ناوگان جنگی کشورهای اروپائی و امریکا در واپسین سالهای قرن بیستم و ابتدای قرن بیست و یکم، نمایانگر ادامۀ این وضعیت می باشد. این خلیج برخلاف دریاهای دیگر به منزلۀ یک فلات قاره (ژرفا شیب) و دنباله و امتداد شیب فلات قارۀ ایران است. ایرانیان به اندازۀ دیرپائی تاریخ بشر در این منطقه دریانوردی کرده اند و پیش از چیرگی کامل آریائی ها بر فلات ایران، یعنی در دورۀ شکوه امپراتوری عیلام از این دریا تا کرانه های هندوستان پیش رفته اند. از دورۀ هخامنشیان تا پایان دورۀ ساسانی، همچنان برتری دریائی با ایرانیان بود و دولت های ایرانی بر منطقه های جنوبی خلیج فارس، حکمرانی می کردند. بیشتر مردم، خلیج فارس تا حدود یمن را دریای فارس می خواندند چرا که ساکنین این منطقه ها جملگی ایرانی بوده و به زبان فارسی تکلم می کرده اند. تنها در دوره‌های بعد است که به تدریج اعراب سایر مناطق در بخش های جنوبی خلیج فارس ساکن شده و حکومت‌های خود را تشکیل دادند.

ارتباط تجاری بین مدیترانه، ایران و خاور دور یعنی ارتباط ایران از یکطرف با چین و جزائر آسیای جنوب شرقی و مجمع الجزایر ژاپون و از طرف دیگر با ممالک ساحل جنوبی و شمالی دریای مدیترانه که اولی از راه چین و دومی با قسطنطنیه یعنی روم شرقی صورت می گرفته و منجر به مبادله مکرر و مداوم و موثر دقایق فکری و هنری و نقش های تزئینی و مبانی فلسفی و ادبی و مذهبی گردیده است. کتاب و مقالات متعدد درباره روابط بازرگانی بیزانس و چین و نقش واسطه این مبادلات یعنی ایران ساسانی و ایران قرون اوائل اسلام منتشر گردیده که نشان می دهد که ساسانیان از اوائل حکومت خود در صدد برآمدند به صورت قدرت نیرومند آسیای غربی در امور بازرگانی دریائی اقیانوس هند حضور فعال داشته باشند. بدیهی است که بازرگانان چین و جزایر آسیای جنوبی شرقی و سواحل آفریقا و هندوستان و ممالک حوزه مدیترانه نیز به بندرهای ایرانی آمد و شد داشته اند و داد و ستد می کردند.

گفتنی است حضور علاقمندان در این نشست آزاد است و علاقمندان می توانند برای شرکت در آن به نشانی موزه هنرهای دینی امام‌علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر – بلوار اسفندیار – شماره ۳۵ مراجعه کنند.

 

نظر شما