شناسهٔ خبر: 47875 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مظاهریان در كنفرانس ملی پژوهش‌های كاربردی درعمران، معماری و مدیریت شهری مطرح كرد:

نوسازی ۶۶ هزار هكتار بافت‌ فرسوده تا پایان برنامه ششم توسعه/ بافت‌های ناكارآمد شهری نیازمند سرمایه‌گذاری ۱۲۳ هزار میلیارد تومانی 

مظاهریان معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به این مطلب كه حدود ۳۰ درصد جمعیت ایران در بافت فرسوده به سر می‌برند گفت: تامین مسكن در نقاط مختلف كشور و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است و پیش‌بینی شده كه تا پایان برنامه ششم، ۶۶ هزار هكتار از بافت‌های فرسوده شهری نوسازی شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حامد مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پنجمین كنفرانس ملی پژوهش‌های كاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری به فرصت‌های پیش رو این معاونت در ساخت و سازهای کشور  اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سهم مسكن از اشتغال مستقیم ۱۲ درصد است. همچنین سهم مسكن در سبد خانوار برای خانوارهای متوسط ۳۰ تا ۳۳ درصد و برای اقشار ضعیف‌تر تا ۴۵ درصد را شامل می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی  ادامه داد: مطالعه با دامنه سه دهه نشان می دهد نقش دولت ها در سرمایه‌گذاری مسكن شهری نیم تا ۳ درصد است كه خبر خوبی است و نشان می‌دهد توسعه بخش مسكن متكی به سرمایه گذاری بخش‌ خصوصی است و وظیفه دولت  نظارت، هدایت‌گری و سیاست‌گذاری به قصد تعادل بخشی به بازار است تا دهک های پایین جامعه دسترسی به مسکن مناسب داشته باشند..

وی وضعیت موجود شاخص‌های مسكن طبق آخرین سرشماری را تشریح كرد و گفت: در حال حاضر ۲۴ میلیون خانوار در كل كشور وجود دارد و بعد خانوار شهری به ۳.۳ و خانوار روستایی به ۳.۵ كاهش یافته است. همچنین در حال حاضر ۲ میلیون و۶۰۰ هزار خانه خالی و ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار خانه دوم وجود دارد.

مظاهریان با اشاره به این مطلب كه اگرچه در حال حاضر ۲۴ میلیون خانوار و ۲۷ میلیون خانه در سراسر كشور وجود دارد تصریح كرد برای بسیاری از خانه های خالی متقاضی موثر وجود ندارد چرا که این خانه ها بدون توجه به نیاز بازار ساخته شده و به همین دلیل عدم تعادل جدی در بازار ایجاد شده است. از طرف دیگر ۱۹ میلیون بد مسكن در كشور داریم که سوی دیگر عدم تعادل بازار را نمایندگی می کند. با توجه به آمار خانه‌های خالی و خانه‌های دوم نشان از عدم تعادل در بازار مسكن دارد.

این مقام مسئول تاكید كرد: به هیچ عنوان خانه خالی را نباید جزو آمارهای مسكن در نظر بگیریم زیرا این خانه‌ها برای نیاز واقعی ساخته نشده‌اند و تنها قشر مرفه جامعه را پوشش می دهند ضمن آنكه در حال حاضر برای آن‌ها مشتری موثری وجود ندارد.

وی آینده مسكن را بر اساس جمعیت و نیاز واقعی در ۱۰ سال آینده ترسیم كرد و گفت: مطابق برآورد های طرح جامع مسکن تا ۱۰ سال آینده ۲۹ میلیون خانواردر کشور خواهیم داشت. همچنین گرایش به شهرنشینی افزایش خواهد یافت. در حال حاضر جمعیت شهرنشین جهان حدود ۵۲ درصد و جمعیت شهرنشین ایران حدود ۷۳ درصد است و پیش‌بینی می‌شود كه تا سال ۱۴۰۵ جمعیت شهرنشین در ایران به ۷۹ درصد برسد که خود گویای تقاضای فزون تر برای مسکن خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مشكل آینده ایران شهرها خواهد بود و این مسئله نابرابری كه در رابطه شهر و بافت فرسوده میانی و بافت پیرامونی آن وجود دارد باید سامان‌دهی شود. در حال حاضر برای ۱۰ سال آینده مطالعات و آمار به ما می‌گوید كه حدود ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار خانه برای خانوارهای تازه تشكیل شده نیاز داریم. همچنین یك كمبود مسكن تاریخی نیز در كشور وجود دارد كه میزان آن یك میلیون و ۳۰۰ هزار خانه است تا به سربه سری خانه و خانوار برسیم.

مظاهریان افزود: پیش‌بینی ما این است كه در ۱۰ سال آینده از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار خانه خالی یك میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی كنونی وارد بازار شود.

وی تاكید كرد: در ۱۰ سال آینده حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خانه نیاز به بازسازی و مقاوم سازی دارند كه با رشد اقتصادی ۵.۴ درصد و نرخ رشد جمعیت ۲ درصد پیش‌بینی ما این است كه در ۱۰ سال آینده بازار ساخت مسکن بازاری با نیاز مجوعا به ۹ میلیون خانه خواهد بود.

مظاهریان خطاب به فعالان اقتصادی بازار نیاز واقعی مسكن  و مكان‌هایی كه خانه‌ها باید در آن‌ها اصلاح شود تشریح كرد و گفت: ۳دهک های جامعه را می توان در سه گروه تقسیم بندی کرد. گروه اول كه شامل دهك‌های ۹ و ۱۰ می‌شود جزو مرفه‌های جامعه هستند كه نیاز مسكن خود را تامین می‌كنند.

وی ادامه داد: دهك ۴ تا ۸ طبقه متوسط جامعه را در بر می‌گیرد كه نیاز به حمایت دولت برای خانه‌دار شدن دارد. این افراد صاحب شغل هستند ولی مستقیما بر مبنای پس‌انداز نمی‌توانند صاحب خانه شوند به همین دلیل از طریق صندوق پس‌انداز یكم تسهیلات مورد نیاز به آن‌ها اعطا می‌شود كه از دولت یازدهم اعطای تسهیلات به این خانوارها آغاز شده است.

مظاهریان تصریح كرد: تاكنون ۳۳۴ هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسكن یكم ثبت‌نام كرده‌اند كه نشان می‌دهد مردم به این سیاست دولت اعتماد كرده‌اند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی  با اشاره به این مطلب كه میزان تسهیلات در تهران ۵۰ درصد خرید خانه متوسط را و م در شهرهای كوچك تا ۸۰ درصد را پوشش می‌دهد گفت گروه سوم شامل دهك های 1 یك تا ۳ می باشند که گروه فوق توان خرید ندارند و وظیفه دولت است كه نیاز اقشار ضعیف را برای تامین مسكن حل كند، به همین دلیل تامین مسكن این قشر از طریق مسكن اجتماعی و اجرای طرح‌های آن میسر است.

وی در انتقاد از برخی سیاست‌های اعمال شده در  دهه‌های گذشته گفت: شوربختانه دهك یك تا ۳ دهك‌های فقیر جامعه به حساب می‌آیند كه در سالیان گذشته تعداد آن‌ها گسترش یافته است.

مظاهریان با اشاره به اینكه در منطقه یك تهران ۳۵ هزار خانه خالی وجود دارد تاكید كرد: برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های مسكن، تامین نیازهای واقعی مسكن و حل مسئله مسكن  برای اقشار ضعیف و متوسط است.

این مقام مسئول طرح جامعه مسكن را كه در 6 محور ترسیم شده است طرحی قابل قبول عنوان كرد كه از طریق آمار و مطالعه به روز خواهد شد و تا سال ۱۴۰۵ ادامه خواهد یافت.

وی در تشریح ۷ محور طرح جامع مسكن گفت: محور اول شامل مسكن، خانوارهای كم‌درآمد و توسعه استیجار، محور دوم سكونتگاه‌های نابه‌سامان شهری، محور سوم اصلاحات و سیاست زمین با تاكید بر نظام برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، محور چهارم تقویت كارآمدی صنعت ساختمان، محور پنجم بهبود و توسعه نظام تامین مالی مسكن و محور ششم مسكن روستایی است.

مظاهریان تصریح كرد: تمركز وزارت راه و شهرسازی سامان‌دهی سكونتگاه‌های نابه‌سامان شهری است برای دهك اول تا هشتم است كه آن‌ها نیازمند واقعی تامین مسكن هستند.

وی همچنین گفت: در حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده در كشور وجود دارد كه این میزان مساحت در حدود ۲ برابر مساحت تهران را شامل می‌شود كه نشان‌دهنده این مطلب است كه تا چه میزان بافت پرخطر در كشور وجود دارد و بازار سرمایه‌گذاری برای مسكن در چه بافت‌هایی قرار دارد.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به این مطلب كه حدود ۳۰ درصد جمعیت ایران در بافت فرسوده به سر می‌برند گفت: تامین مسكن در نقاط مختلف كشور و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است و پیش‌بینی شده كه تا پایان برنامه ششم ۶۶ هزار هكتار از بافت‌های فرسوده شهری با ۱۲۳ هزار میلیارد تومان سرما یه گذاری بخش خصوصی، شهرداری ها و دولت بهسازی و سامان‌دهی شوند.

مظاهریان اجرای طرح بهسازی بافت‌های فرسوده را نیازمند همكاری همه‌جانبه دولت، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها، ستادهای بازآفرینی و بخش خصوصی برشمرد.

وی همچنین گفت: پیش‌بینی شده است كه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده در سال نخست با  ۸۰ هزار میلیارد تومان آغاز شود. در سال گذشته و در دوران ركود شاهد بودیم كه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مسکن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان بود و طبق پیش‌بینی‌ها با رشد اقتصادی پیش بینی شده در برنامه ششم این مهم انجام پذیر خواهد بود.

مظاهریان موضوع محوری در انجام طرح مسكن در بافت‌های فرسوده را محله محوری ذکر كرد و گفت: سیاست‌های وزارتخانه در بازآفرینی شهری محله محور و مبتنی بر توسعه همه جانبه محله و افزایش سرانه های شهری است.

 

نظر شما