شناسهٔ خبر: 48216 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

یک مقام هندی مطرح کرد؛

تفاهمنامه خرید لوکوموتیو با ایران به زودی اجرایی می‌شود/ سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری هند در دو لنگرگاه فاز اول بندر چابهار/ تسهیل ارتباط هند با آسیای مرکزی و اروپا با ۲۰۰ لوکوموتیو

راجیو ماهروترا مدیر عامل شرکت دولتی تولید لوکوموتیو هند (رایتس بهاوانا) اعلام کرد که جزییات یادداشت تفاهمی که در زمینه خرید لوکوموتیو با ایران امضا شده است به زودی اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، راجیو ماهروترا بیان کرد: تفاهم نامه‌ای که پس از دیدار عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران و سورش پرابو وزیر راه آهن هند در دهلی نو برای خرید ۲۰۰ دستگاه لوکوموتیو و واگن باری امضا شد، به زودی نهایی و اجرایی خواهد شد.

وی افزود: این تفاهم نامه همکاری‌های آینده هند و ایران در بخش ریلی و راه آهن را تسهیل خواهد کرد. این مقام هندی پیش‌بینی کرد که جزییات این توافق نامه تا دو هفته آینده اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت رایتس پیش از این نیز با راه آهن ایران در پروژه‌های دیگر همکاری داشته است، اما امضای یادداشت تفاهم در حال حاضر یک توافق بسیار مهم برای هند محسوب می‌شود.

ماهرورتا در خصوص اهمیت چابهار برای هند به ایرنا گفت: این لوکوموتیو‌ها به جابجایی بار و همچنین مسافران در ایران کمک خواهند کرد. آن‌ها همچنین در راه آهن چابهار به زاهدان مورد استفاده قرار خواهند گرفت که این امر می‌تواند به رشد سریع‌تر این بندر کمک کند.

وی تاکید کرد: یادداشت تفاهم با ایران و تامین لوکوموتیو برای این کشور همچنین به هدف گسترده‌تر هند مبنی بر ارتباط با آسیای مرکزی و در نهایت اروپا از طریق بندر چابهار ایران کمک خواهد کرد.

بر اساس توافق امضا شده میان ایران و هند در سال گذشته، هند با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری کنترل دو لنگر گاه در فاز اول بندر چابهار را به عهده دارد.

چابهار به عنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت‌های سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار است.

این بندر پس از بهره برداری، قابلیت هرگونه عملیات بندری در حوزه‌های ترمینال کانتینری را برخوردار خواهد بود و علاوه بر ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت ونیم میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا ۱۵ میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد.

بندر چابهار با برخورداری از مزایا و ظرفیت‌های بالقوه در مسیر توسعه ترانزیتی قرار دارد و این بندر اقیانوسی به عنوان پل دسترسی به کشور‌های آسیای میانه و مستقل مشترک المنافع مورد توجه ترانزیتی و ترانشیپی کشور‌های منطقه قرار دارد.

جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در سیستان و بلوچستان از اولویت‌های دولت است و به همین دلیل ترانزیت محموله ۱۰۰ هزار تنی کالای کشور هند از طریق بندر چابهار به افغانستان در همین راستاست.

توافقنامه چابهار یکی از نمود‌های عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است.

در حال حاضر هند از راه تجاری موجود در این بندر برای حمل و انتقال بیش از ۱.۱ میلیون تن گندم به افغانستان استفاده می‌کند. اولین محموله ۱۵ هزار تنی گندم هند در یازده نوامبر امسال (نهم آبان ماه) از بندر کاندلا و از طریق بندر چابهار به زرنج در افغانستان ارسال شد.

این بندر می‌تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند.

براساساین گزارش، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران روز چهارشنبه در یک سفر سه روزه برای دیدار و گفتگو با مقامات هند درباره طرح گسترش بند چابهار و همچنین بررسی زمینه‌های همکاری‌های حمل و نقل ریلی وارد دهلی نو شد.

نظر شما