شناسهٔ خبر: 48309 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

با صدور پيام اعلام شد؛

تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی برای دریانوردان کشتی نفتکش سانچی

محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پیامی جان باختن مظلومانه خدمه کشتی نفتکش سانچی را تسلیت گفت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پیامی جان باختن مظلومانه خدمه کشتی نفتکش سانچی را تسلیت گفت. 

متن این پیام به این شرح است:

خانواده‌های معزز سرنشینان کشتی نفتی حادثه دیده سانچی
مدیرعامل و همکاران ارجمند شرکت ملی نفتکش 
فعالان گرامی جامعه دریایی و بندری کشور 

در طول تاریخ صنعت کشتیرانی منشأ خدمات بزرگ و ارزشمندی به بشریت بوده است. جوامع کنونی بدون شک پیشرفت شان را مدیون هزاران دریانوردان غیور، شجاع و در عین حال بی ادعایی است که هفته‌ها و بلکه ماه‌ها دور از وطن و خانواده شان بر روی کشتی ها، شبانه روز فعالیت دارند تا با جابجایی میلیون‌ها تن کالا و از پس تلاطم طوفان‌های سهمگین اقیانوس ها، اسباب برخورداری، رفاه و آسایش مردمان جهان را فراهم سازند. اگر چه ایمنی و امنیت دریانوردی، به یمن پیشرفت تکنولوژی و تلاش‌های کشور‌ها و سازمان‌های بین المللی منطقه‌ای دریانوردی بسیار ارتقاء یافته است، اما همچنان دنیا شاهد حوادث ناگواری در این حوزه می‌باشد. 

در این میان اکنون همگی متحیرانه و ناباورانه شاهد یکی از غم انگیزترین حوادث یعنی تصادم کشتی نفتی سانچی با یک کشتی حامل گندم در ۱۶۰ مایلی شرق سواحل کشور چین هستیم؛ حادثه‌ای که به لحاظ گستردگی فاجعه انسانی آن به سرعت ابعاد بین المللی یافت و خاطره سوانح بزرگی همچون کشتی "توری کانیان" و " اگزان والدیز" را در حاشیه قرار داد.

شوربختانه در این تصادف، ۳۲ دریانورد شاغل بر روی کشتی نفتکش سانچی که به جز دو نفر بنگلادشی همگی از دلاورمردان ایران زمین بودند، در میان شعله‌های مهیب ناشی از انفجار مخازن میعانات گازی گرفتار شدند و علی رغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای اطفاء حریق و جستجو و نجات، همگی جان به جان آفرین تسلیم نمودند. 

سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیتی دریایی جمهوری اسلامی ایران، به محض اطلاع یابی از حادثه و از همان اول وقت صبح روز یکشنبه ١٧ دی ماه جاری تاکنون، جلسات اضطراری تشکیل داد و با برقراری ارتباط نزدیک با مراجع ذی ربط داخلی و بین المللی به ویژه شرکت ملی نفتکش، مراجع دریایی کشور‌های چین، کره جنوبی و پاناما به عنوان دولت صاحب پرچم، همه ظرفیت‌ها و توان مدیریتی و لجستیکی خود را بکار گرفت تا در مواجهه با این حادثه ناگوار به وظایف حاکمیتی و انسانی خود برای نجات جان مفقودین و اطلاع یابی از سرنوشت این عزیزان عمل نماید. 

پیگیری‌ها در عالی‌ترین سطوح مدیریتی کشور، اعزام تیم کارشناسی اولیه، تیم تکاوران امداد و نجات و نهایتاً عزیمت هیأت فنی دیپلماتیک با ریاست وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی از یک سو و فعالیت اطفاء حریق و تجسس و نجات دولت‌های چین و متعاقباً ژاپن از سوی دیگر، منجر به نتیجه مطلوب مورد انتظار نگردید و در نهایت اندک امید‌ها برای زنده یافتن عزیزان به یأس تبدیل شد. 

اینجانب شخصاً و به نمایندگی از کلیه همکاران سازمانی، مراتب تأثر و تأسف عمیق خود را بخاطر این حادثه اعلام داشته و به ملت شریف ایران، خانواده بزرگ جامعه دریایی و بندری و به ویژه خانواده‌ها و بستگان داغدار این عزیزان دریانورد تسلیت عرض می‌نماییم و برای ارواح بزرگ و طیبه متوفیان حادثه، رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان آن‌ها اجر و صبر جمیل را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمائیم. 

یاد و خاطره این عزیزان که در راه تعالی اقتصاد کشور جان خود را نثار کردند، برای همیشه در قلب و ذهنمان باقی خواهد ماند. 

نظر شما