شناسهٔ خبر: 48847 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

انتشار گزارش جدید بانک مرکزی از بازار مسکن منتشر شد:

رشد ۱۳.۵ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه/ افزایش ۱۶.۷ درصدی قیمت مسکن نسبت به سال گذشته

شهر تهران بانک مرکزی اعلام کرد: تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دی ماه امسال به ۱۹ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۳.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی که روز شنبه منتشر شد، در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۵۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

حجم معاملات مسکن
بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در دی ماه سال ۱۳۹۶ حاکی از آن است که واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۹.۵ درصد بیشترین سهم از واحد‌های مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.

این سهم در مقایسه با دی ماه سال قبل ۳.۴ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در دی ماه حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۵ با سهم ۱۳.۶ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قرارداد‌های مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۱۱.۲ درصد و ۹.۳ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.

در مجموع ۷۳.۹ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر به ترتیب فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۸، ۱۴،۱۰، ۷، ۱، ۳ و ۱۵) بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۶.۱ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

تحولات قیمت مسکن
در دی ماه میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۵۲.۴ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳ درصد و ۱۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین رشد میانگین قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۵ معادل ۲۷.۳ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه ۲۰ معادل ۵.۵ درصد تعلق دارد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده معادل ۱۱.۷ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۴.۷ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است که نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۰.۳ درصد و ۱۳.۱ درصد افزایش نشان می‌دهند.

تحولات ۱۰ ماهه معاملات مسکن
براساس گزارش ایرنا، در ۱۰ ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۵۰ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۲.۲ درصدی را نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۷.۵ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

دامنه‌های قیمتی مورد تقاضا
توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در دیماه سال ۹۶ حاکی از آن است که واحد‌های مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۹.۹ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه‌های قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال و ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال به ترتیب با سهم‌های ۹.۵ درصدی و ۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند. 

در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که ۵۶.۶ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۵۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال) به فروش رفته اند.

متراژ‌های پرطرفدار
توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در دی ماه نیز نشان می‌دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحد‌هایی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۵.۳ درصد اختصاص داشته است. 

واحد‌های دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۳.۳ درصد و ۱۲.۶ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۰.۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

ارزیابی قدرت خرید مردم
توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی واحد‌های مسکونی با ارزش ۱.۵ تا ۲ میلیارد ریال با اختصاص ۱۱.۶ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

واحد‌های دارای ارزش ۲ میلیارد تا ۲.۵ میلیارد ریال و یک تا ۱.۵ میلیارد ریال نیز هر کدام با اختصاص ۹.۵ درصد و ۸.۶ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.

در مجموع در این ماه حدود ۵۲.۶ درصد از معاملات به واحد‌های مسکونی با ارزش کمتر از ۴ میلیارد ریال اختصاص داشت.

وضعیت اجاره بهای مسکن
در دی ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۰.۳ درصد و ۹.۳ درصد رشد نشان می‌دهد؛ ماهیت قرارداد‌های اجاره مسکن که اغلب یکساله تنظیم می‌شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن شامل اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی بر پایه سال ۱۰۰=۱۳۹۵ معادل ۳۳.۱ درصد است.

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی ماه سال ۱۳۹۶ که برگرفته از آمار‌های خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، در اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه می‌شود.

نظر شما