شناسهٔ خبر: 49663 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

آخوندی در مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت مهندس معین‌فر بیان کرد:

یاد و خاطرات مرحوم معین‌فر در علم مهندسی ایران جاودان خواهد ماند/ خستگی‌ناپذیری شخصیت مهندس معین‌فر باید برای همه ما الگو باشد

سخنرانی وزیر وزیر راه و شهرسازی در مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت مهندس معین‌فر بیان کرد: قطعا دانش و زحمات مهندس معین‌فر در دوره‌های مختلف برای مردم ایران و دانش مهندسی زلزله بسیار سودمند است، یاد ایشان ماندگار می‌ماند و بدون شک این ماندگاری محدود به این روزها و ایام فوت این بزرگوار نخواهد بود بلکه یاد و خاطرات آن در بخش مهندسی ایران جاودان خواهند ماند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عباس اخوندی وزیر راه و شهرسازی طی سخنرانی در مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت فقید سعید مهندس علی اکبر معین‌فر بیان کرد:همه امروز به یاد مردی بزرگ و دوست‌داشتنی، با فکری روشن و تابناک و عزمی راسخ در این محفل به دور هم جمع شدیم، امید دارم که بتوانیم در این روزگار پرغوغا  یاد مردانی این چنین را گرامی داشته و بتوانیم از راه و روش و منش آن‌ها برای خود و اطرافیان یاد گرفته و همچنین چیزی برای آیندگان خود نیز به ودیعه بسپاریم.

آخوندی در ادامه با بیان اینکه مرحوم معین‌فر معمولا در صحبت‌های خود از آیه‌های قرآن یاد می‌کردند گفت: وقتی به زندگی ایشان نگاه می‌کنیم چندین آیه را مناسب حال این مرد بزرگ می‌توانیم ببینیم، در هرصورت اینکه فردی بتواند در یک مقطع زمانی، راه روشنی برای خود انتخاب کند که بعدها نیز به عنوان پدر مهندسی زلزله از آن یاد شود مشخص است که انتخابی هوشمندانه داشته است، انتخابی که علاوه بر ارائه خدمات شایان و ارزشمند به مردم توانسته نام نیکی نیز از خود بر جای گذارد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به معنی این آیه از قرآن که کف‌های روی آب همه از بین می‌روند و آنچه برای مردم سودمند است باقی می‌ماند گفت: قطعا دانش و زحمات مهندس معین‌فر در دوره‌های مختلف برای مردم ایران و دانش مهندسی زلزله بسیار سودمند است، یاد ایشان ماندگار می‌ماند و بدون شک این ماندگاری محدود به این روزها و ایام فوت این بزرگوار نخواهد بود بلکه یاد و خاطرات آن در بخش مهندسی ایران جاودان خواهند ماند.

این مقام مسئول ادامه داد: قطعا هر زلزله‌ای که رخ دهد یادی از این عزیز خواهد شد چراکه ایشان کسی بود که این مخاطره را برای مردم، تمدن و سرزمین ایران شناسایی کرد و برای مبارزه با آن و کاهش آثار تخریبی‌اش گام‌های جدی برداشت.

وی با تأکید براینکه یاد مهندس مانی‌فر در تاریخ ایران ثبت شده و برای همه‌گان ماندگار خواهد ماند گفت: قطعا این ماندگاری نام نیک از الطاف خداوند به شمار می‌رود چراکه هرگاه از دانش آن استفاده می‌شود به عنوان ثوابی برای این مرحوم نیز محسوب خواهد شد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید ضمن اشاره به معاشرت و حضور در جلسات مکرر به همراه مرحوم معین‌فر بیان کرد: آنچه در این دیدارها و گفتگوها برای من بسیار جالب بود، جدی بودن و امیدوار بودن ایشان در مباحث گوناگون بود، مهندس معین‌فر در همه موارد چه نکاتی که حتی از نظر بنده نیز ساده و ابتدایی به شمار می‌رفت تا مسائل بزرگ‌تر همچون اتفاقات سیاسی، اقتصادی و یا بخش های مربوط به مهندسی زلزله جدی بود و درباره تک تک آن‌ها بحث می‌کرد.

آخوندی در این‌باره ادامه داد: به واقع شاید یکی از مشکلات عمده نسل موجود ما همین عدم جدیت در امور باشد که قطعا معلول امید ناقص و کم خواهد بود چرا که امری مشخص است هرچه انسان‌ها امیدوارتر باشند در امور جدی‌تر خواهند بود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نسل آینده تا چه اندازه به روزهای آتی امیدوار بوده  و برای آن تلاش می‌کنند گفت: به واقع این امر از مخاطرات ما در سال‌های اتی به شمار خواهد رفت، درحقیقت نقش مردان بزرگ در این ایام است که خود را نشان خواهد داد، زمانی که همه امید خود را از دست داده‌اند انسان‌های بزرگ هستند که خودنمایی می‌کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: من خود در جلسات متعدد مشاهده کرده‌ام که مرحوم معین‌فر چگونه با جدی گرفتن مطالب گوناگون می‌توانست در امور ممانست داشته، کار خود را ادامه داده و محصول قابل عرضه‌ای را نیز از مجموعه تلاش خود ارائه دهد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به حضور همیشگی مهندس معین‌فر در تمامی کانون‌ها، انجمن‌ها، محفل‌های آموزشی و پژوهشی مربوط به زلزله بیان کرد: امیدوارم که ما نیز خستگی ناپذیری را از ایشان یاد بگیریم، واقعیت آن است که فراز و نشیب‌های زندگی، انسان را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که آن را خسته می‌کند، به همین دلیل بود که خستگی‌ناپذیری و نستوه بودن ایشان برای تمامی ما یک الگو بود، مردی که با وجود پذیرش واقعیت ولی هیچ‌گاه تسلیم شکست نمی‌شد.

آخوندی در پایان اذعان داشت: امیدوارم بتوانیم درست، صحیح و سالم زندگی کنیم تا پس از ما نیز آیندگان به نیکی یادمان کنند و عاقبت به خیر شویم./

نظر شما