شناسهٔ خبر: 49701 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

روحانی پیش از عزیمت به هند:

ترانزیت از مسائل مهم مذاکرات در هند است/ تحکیم روابط دو جانبه ایران و هند

نشست رییس جمهوری از مسائل مهم میان ایران و هند را ترانزیت عنوان کرد و گفت: روابط دو کشور در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، ارتباطات، فناوری ارتباطات، بهداشت و درمان، صنعت و کشاورزی ادامه داشته و خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح پنج شنبه پیش از عزیمت به هند در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد روابط دو کشور را تاریخی و دیرینه توصیف کرد و افزود: ایران و هند روابط تجاری، اقتصادی، فرهنگی، علمی با یکدیگر دارند.

وی ادامه داد: مخصوصا زبان فارسی در کل شبه قاره هند که تا چند قرن پیش رایج ترین زبان های منطقه بود و مانند زبان فارسی هیچ فضایی را به وسعت شبه قاره هند برای ظهور و بروز خود پیدا نکرد.

رییس جمهوری گفت: علاوه بر روابط دو کشور در زمینه اقتصادی، فرهنگی، ارتباطات، فناوری ارتباطات، بهداشت و درمان، صنعت و کشاورزی ادامه داشته و خواهد داشت.

روحانی با یادآوری این که از مسائل مهم دو کشور، ترانزیت است، گفت: منطقه چابهار و اتصال هند به افغانستان و آسیای مرکزی برای این کشور مهم است و در این زمینه سند همکاری میان رییسان جمهوری ایران، هند و افغانستان امضا شده است.

وی افزود: اخیرا توسعه بندر شهید بهشتی با حضور مقامات 17 کشور افتتاح شد و بنا داریم ظرفیت چابهار را به 8.5 میلیون تن افزایش دهیم که در فازهای بعدی نیز مجددا افزایش خواهد یافت.

رییس جمهوری تصریح کرد:در چابهار و بندر و راه آهن این منطقه و اتصال آن به زاهدان برای هندی ها حائز اهمیت است.

روحانی خاطرنشان کرد: دو کشور درمورد مسائل منطقه نگرانی مشترک دارند از جمله مسئله تروریسم و هر دو کشور عضو مهم جنبش غیرمتعهدها هستند که در این سفر در این زمینه گفت وگو می شود.

وی با بیان این که این سفر به هند دارای دو بخش است، گفت: در بخش اول ورود به منطقه حیدرآباد است که عمدتا فرهنگی است و در آن دیدار با مسلمانان، علمای شیعه و سنی و ایرانیان و بازدید از مراکز تاریخی انجام می شود.

رییس جمهوری ادامه داد: بخش دیگر سفر در دهلی نو سیاسی و اقتصادی است، ایرانیان مقیم در هند سالیان طولانی در این کشور فعالیت می کنند و دانشجویانی که در آنجا حضور دارند با آنان دیدار می کنیم.

روحانی یادآور شد: مسیر روابط دو کشور در یک جهت مثبت و درستی قرار گرفته است و سفر نخست وزیر هند به تهران در توسعه روابط مهم بود و امیدوارم این سفر مکمل آن سفر باشد و آینده بهتری در روابط با کشورهای منطقه از جمله هند داشته باشیم.

وی افزود: این سفر رسمی به دعوت نخست وزیر هند انجام می شود و در پاسخ به سفر سال گذشته ایشان به تهران است.

وی ادامه داد: در این سفر علاوه بر ملاقات با نخست وزیر و رییس جمهویر و برخی مقامات دیگر هند، اسناد همکاری میان دو کشور به امضا می رسید.

رییس جمهوری اظهار داشت در این سفر کارآفرینان و تجار دو کشور نیز با همتایان خود دیدار خواهند کرد.

روحانی همچنین گفت: علاوه بر این در این سفر در جمع نخبگان هندی برای تشریح سیاست خارجی سخنرانی خواهم داشت و جلسات دیگری برای علمای اسلام و مسلمانان نیز برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز - پنج شنبه- با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل سفر خود به هند را آغاز کرد.

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ، بیژن زنگنه وزیر نفت، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری، دکتر روحانی را در این سفر سه روزه همراهی می کنند.

روحانی در این سفر که برای تحکیم روابط دو جانبه و در پاسخ به سفر سال گذشته 'ناراندا مودی' به تهران انجام می شود، ابتدا وارد حیدر آباد درایالت تلنگانای هند می شود.

دیدار با علمای مسلمان حیدر آباد و جنوب هند، بازدید از مراکز فرهنگی و مذهبی و همچنین دیدار با ایرانیان و دانشجویان مقیم از مهم ترین برنامه های رییس جمهوری در حیدر آباد است.

مراسم استقبال رسمی و مشترک دکتر روحانی با حضور رییس جمهوری و نخست وزیر هند صبح شنبه در دهلی نو برگزار می شود و پس از مذاکرات مشترک هیات های عالیرتبه دو کشور، اسناد و تفاهم نامه های متعدد همکاری در حضور مقامات ارشد ایران و هند مبادله می شود.

همچنین رییس جمهوری اسلامی ایران ضمن شرکت در برنامه های فرهنگی و دیدارهای جانبی، در جمع نخبگان و اندیشمندان هندی سخنرانی می کند.

در این سفر همچنین تجار و بازرگانان بخش خصوصی دو کشور نشست مشترکی را برای بررسی ظرفیت ها و فرصت های همکاری و توسعه روابط تجاری برگزار می کنند./

نظر شما