شناسهٔ خبر: 50321 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

موسوی خبر داد:

افزایش ۱۵ درصدی رام قطار مسافری در نوروز/ اختصاص یک درصد درآمد‌های نفتی به راه آهن

میر حسن موسوی معاون مسافری راه آهن جمهوری اسلامی گفت: نوروز امسال برای روز‌های پیک مسافرت ها، چهار هزار و ۸۴۰ رام قطار پیش بینی شده که رشد ۱۵/۷ درصدی نسبت به نوروز پارسال دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیدحسن موسوی امروز پنجشنبه افزود: در همین زمینه، ۳۵۰ واگن با عمر بالای ۴۵ سال و ۲۸۰ واگن با عمر بالای ۳۰ سال از رده خارج و تعدادی واگن‌های نو و یا تعمیر و بازسازی شده جایگزین شده است. 

وی اظهار کرد: در سال ۹۶، تعداد ۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مسافر در حوزه شهری و حومه‌ای با راه آهن جابجا شدند که نسبت به سال گذشته ۶ درصد رشد داشته است. 

معاون مسافری راه آهن کشور خاطرنشان کرد: در پنج سال گذشته توجه مسئولان کشوری به حمل و نقل ریلی، بیشتر شده و شاهد اقدامات اساسی خصوصا در قانون برنامه ششم توسعه بوده ایم که سفر رئیس جمهور و هیات وزیران با قطار نیز نشان از اهمیت دادن به ناوگان ریلی است. 

موسوی ادامه داد: همچنین اختصاص یک درصد درآمد‌های نفتی به راه آهن، بیانگر اهمیت دادن به رشد و توسعه حمل و نقل ریلی است. 

وی تصریح کرد: در این راستا در قانون برنامه ششم توسعه، افزایش سهم بار به میزان ۳۰ درصد و مسافر ۲۰ درصد پیش بینی شده و تا سال ۱۴۰۰ آمار مسافر جابجا شده باید به ۱۰۳ میلیون نفر برسد که سهم قطار‌های حومه‌ای ۵۱ میلیون و قطار‌های بین شهری ۵۲ میلیون نفر خواهد بود. 

این مسئول تاکید کرد: لازمه تحقق این مهم، تامین ۹۰۰ دستگاه واگن بین شهری و ۳۳ رام قطار ریل باس است. 

رئیس مرکز هماهنگی امور مناطق راه آهن کشور نیز به خبرنگار ایرنا گفت: یزد در مرکز جغرافیای کشور واقع شده و وجود معادن سنگ آهن به اهمیت آن افزوده و مرکز مواصلاتی عبور بار‌های ترانزیتی از شرق به غرب و شمال به جنوب کشور است. 

سیدمصطفی داودی تصریح کرد: ۴۰ درصد بارگیری و ۲۵ درصد درآمد ناوگان ریلی کشور، به راه آهن منطقه یزد اختصاص یافته که در جهت تحقق این امر روزانه ۱۲۰ رام قطار باری و مسافری در محور این اداره کل تردد می‌کند. 

وی به اهمیت مرکز کنترل ترافیک این اداره کل اشاره کرد و گفت: ۴۶ ایستگاه از ادارات کل یزد، اصفهان و کرمان زیر نظر مرکز سی تی سی یزد است و قابلیت افزایش تا ۶۰ ایستگاه را دارد. 

راه آهن یزد با سهم ۳۷ درصد حمل و نقل بار در ۱۶ سال گذشته در جایگاه نخست قرار دارد. 

۸۰ درصد مواد معدنی و ۷۰ درصد بار‌های ترانزیتی کشور با قطار از این استان جابجا می‌شود. 

در مسیر راه آهن یزد که پر ترددترین مسیر کشور است، روزانه ۱۳۰ رام قطار مسافربری و باری عبور می‌کند و به طور میانگین بیش از ۴۰ هزار تن بار از بخش‌های معدنی و سایر بخش‌ها از این طریق جابجا می‌شود.

نظر شما