شناسهٔ خبر: 52600 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

در جریان بازدید هیئت اعزامی راه‌آهن ایران به افغانستان اعلام شد:

پیشرفت قطعه سوم راه‌آهن خواف - هرات به ۸۰ درصد رسید

راه آهن هیات اعزامی راه آهن جمهوری اسلامی ایران در دیدار با مقامات افغانستان در استان هرات اعلام کرد، ساخت قطعه سوم راه آهن خواف - هرات طبق جدول زمان بندی ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی این مطلب در جریان دیدار روز چهارشنبه هیات فنی راه آهن جمهوری اسلامی ایران که به ریاست «حسین کرمانیان» به عنوان مجری طرح‌های برون مرزی راه‌آهن ایران به هرات سفر کرده است، بیان شد.

همزمان با سفر هیات ایرانی به استان هرات در شمال غرب افغانستان نشست مشترک مسئولان این استان و این هیات در محل دفتر استانداری هرات برگزار شد.

معاون اداره ملی خط آهن افغانستان در این دیدار آماد‌گی کشورش را برای آغاز مرحله چهارم خط آهن خواف - هرات به شرط تکمیل شدن مرحله سوم اعلام کرد و هیات فنی راه آهن ایران نیز از پیشرفت کار طبق برنامه خبر داد.

«احمد شعیب معصومی» رییس خدمات بخش فنی استانداری هرات نیز در این نشست از همکاری ایران در تامین مالی اجرای قطعات اول تا سوم راه آهن خواف - هرات قدردانی کرد.

در این جلسه دو طرف بر تکمیل به موقع امور ساختمانی، زیر ساخت‌های ایستگاهها در منطقه شمتیغ، غوریان و روزنک تاکید کردند.

از مجموع ۶۲ کیلومتر قطعه سوم خط آهن خواف - هرات عملیات، پنجاه کیلومتر ریل گذاری شده است.

اجرای طرح خط آهن خواف - هرات به طول ۱۳۸ کیلومتر در چهار قطعه تعریف شده است که دو قطعه آن به طول ۷۶ کیلومتر در داخل ایران کامل شده و ۶۲ کیلومتر نیز در داخل افغانستان در دست اجراست.

مسئولان دو کشور امید دارند با افتتاح کامل این خط و اتصال آن به شبکه ریلی کشورهای آسیای میانه و تداوم آن تا چین، ترانزیت کالا ، مبادلات بازرگانی و تردد مسافران رونق یابد و اثر چشم گیری بر اقتصاد منطقه بگذارد.

ایرنا در این گزارش می‌افزاید،‌این خط آهن در ایران از سنگان تا تربت حیدریه و در نزدیکی ایستگاه خواف احداث شده و در ادامه پس از عبور از ارتفاعات در مجاورت نوار مرز مشترک به افغانستان می رسد.

این مسیر ریلی پس از ورود به خاک افغانستان با عبور از شهرستان های غوریان و زنده‌جان تا نزدیکی‌ فرودگاه شهر هرات در حاشیه جاده هرات - کابل ادامه می‌یابد.

نظر شما