شناسهٔ خبر: 53881 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان:

افزایش عوارض آزادراه خرم‌آباد- پل زال متناسب با خدمات نیست/ ضرورت تخصیص اعتبار لازم برای اصلاح محور قدیم پلدختر

عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان گفت: عدم تناسب خدمات آزادراه خرم‌آباد-پل زال با افزایش ۱۵ درصدی عوارض آن، مهم‌ترین موضوع اولین جلسه کارگروه ایمنی حمل‌ونقل و سوانح رانندگی استان لرستان در سال ۹۷ بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان لرستان، عباس شرفی مدیرکل راهداری استان در این جلسه که به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان برگزار شد، ضمن ابراز نارضایتی از افزایش عوارض آزادراه خرم‌آباد-پل زال گفت: این افزایش عوارض سبب شده تا مردم از محور قدیم و غیرایمن پلدختر تردد کنند در حالی که حفظ جان مردم باید در اولویت باشد.

وی گفت: با توجه به شرایط موجود که عوارض آزادراه خرم‌آباد-پل زال برای وسایل نقلیه سبک ۲۵، وسایل نقلیه سنگین ۱۰ درصد و به طور میانگین برای همه خودروها ۱۵ درصد افزایش یافته است پیشنهاد می‌شود با هماهنگی سرمایه‌گذار و متولی آزادراه با توجه به معترض بودن مردم، حداقل نسبت به اعمال تخفیف برای ناوگان حمل‌ونقل عمومی اقدام و یا اعتبار ویژه‌ای برای اصلاح محور قدیم پلدختر در اختیار راه و شهرسازی استان قرار گیرد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان عنوان کرد: در صورت تخصیص اعتبار لازم برای اصلاح محور قدیم پلدختر به خصوص در نقاط پرتصادف در بحث ایمنی با آمادگی کامل در کنار راه و شهرسازی خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به افزایش تردد در پایان ماه مبارک رمضان و آغاز سفرهای تابستانی، اقداماتی برای ارتقاء ایمنی راه‌ها در حال اجرا است که از جمله آن‌ها می‌توان به انسداد ۵۰ درصد از بریدگی‌های نامناسب وجود در محورهای استان، شانه‌سازی طول راه‌ها، حذف خاک‌ریزهای غیراستاندارد، اجرای روکش آسفالت، ساماندهی گاردریل‌ها و نیوجرسی‌ها، خط‌کشی و ... اشاره کرد.

احمد مرادپور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان هم در این جلسه با تأکید بر ضرورت به‌روزرسانی و دقت در آمارها گفت: افزایش عوارض آزادراه خرم‌آباد-پل زال متناسب با خدمات آن نیست و عدم روشنایی و تهویه تونل‌ها، ریزش در فصول بارندگی، عدم وجود مجتمع‌های خدماتی رفاهی به تناسب طول مسیر از نقاط ضعف این آزادراه محسوب می‌شود، از سوی دیگر این افزایش عوارض علاوه بر تأثیر منفی بر ایمنی، باعث کاهش درآمد سرمایه‌گذار نیز می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان خواستار تهیه فهرستی از مشکلات آزادراه خرم‌آباد-پل زال و همچنین گزارشی از وضعیت محورهای گردشگری مرکز استان و طرح آن‌ها در جلسات کمیته فنی شد.

وی با بیان اینکه پایانه برون‌استانی خرم‌آباد درشان مردم مرکز استان نیست، اظهار کرد: این پایانه جانمایی مناسبی ندارد در این راستا به صاحبان تعاونی‌های مسافربری پیشنهاد دادیم زمین دولتی در اختیارشان قرار دهیم تا با سرمایه خودشان نسبت به ساخت ترمینال اقدام کنند اما در حال حاضر باید از ظرفیت ترمینال موجود استفاده کرد.

مرادپور گفت: شهرداری مرکز استان باید تا قبل از دهم خرداد، راه دسترسی و نواقص دیگر پایانه برون‌استانی را اصلاح و شرکت‌های تعاونی مسافر نیز فقط تا دهم خرداد فرصت دارند به این پایانه نقل مکان کنند.

بر اساس این گزارش دستمالچی نماینده مجری آزادراه خرم‌آباد-پل زال نیز به بیان توضیحاتی درباره افزایش عوارض آزادراه خرم‌آباد-پل زال پرداخت و گفت: بر اساس قرارداد مشارکتی احداث آزادراه، عوارض باید سالیانه افزایش یابد این در حالی است که در آزادراه خرم‌آباد- پل زال عوارض پس از ۲۰ ماه افزایش یافته، از طرفی افزایش عوارض در مجموعه وزارت راه و شهرسازی بر اساس ضوابط برنامه‌ریزی شده است. ضمن اینکه سرمایه‌گذار سالانه ۳۰ درصد درآمد را برای ایمنی و نگهداری آزادراه هزینه می‌کند.

نظر شما