شناسهٔ خبر: 53940 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

حوزه بدون متولی در شهرداری تهران

بافت فرسوده تهران شهردار تهران یکی از اولین بازدیدهای خود را «گشت‌زنی شبانه در محلات فرسوده پایتخت» انتخاب کرده این در حالی است که سکان هدایت سیاست‌گذاری این حوزه حساس در شهرداری تهران هنوز به کسی واگذار نشده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از دنیای اقتصاد، محمدعلی افشانی جمعه شب در بازدیدی که گفته می‌شود به‌صورت سرزده از محلات فرسوده منطقه ۱۵ انجام شد، عنوان کرده که تا پایان دوره کاری مدیریت شهری کنونی، بافت فرسوده پایتخت با تحولات قابل‌ملاحظه‌ای مواجه خواهد شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بافت فرسوده شهر تهران با وسعت ۳ هزار و ۲۶۸ هکتار که تقریبا نیمی از مناطق شهر تهران را در برگرفته، یکی از مهم‌ترین معضلات شهر تهران به لحاظ تراکم ساختمانی، تراکم جمعیتی، تجمع آسیب‌های اجتماعی و حد پایین میزان مقاومت در برابر حوادث طبیعی همچون زلزله است. این ویژگی‌ها سبب شده تا طی چند سال اخیر تسریع روند نوسازی محلات فرسوده و قدیمی شهر به یکی از دغدغه‌های مسوولان و مدیران شهری بدل شود. اگرچه محدوده بافت فرسوده برای بازار مسکن، دولت و مدیریت شهری از اولویت‌های اصلی محسوب می‌شود اما هدایت کشتی بافت فرسوده طی یک ماه و نیم اخیر از سوی شهرداری رها شده است.

سکان هدایت حوزه سیاست‌گذاری بافت فرسوده و لایه مدیریتی بالاتر از آن در شهرداری تهران در ۲۲ اردیبهشت سال جاری همزمان با پذیرش استعفای محمدعلی نجفی شهردار شانزدهم، رها شد. رضا میرصادقی، مدیرعامل سازمان نوسازی و مهدی حجت معاونت شهرسازی و معماری دو مدیر شهرداری تهران بودند که بلافاصله بعد از پذیرش استعفای محمدعلی نجفی از سوی شورای شهر، از سمت خود کناره‌گیری کردند.طی یک هفته گذشته نیز که محمدعلی افشانی رسما به‌عنوان شهردار هفدهم بر کرسی ساختمان بهشت تکیه زده است، هنوز تصمیمی مبنی بر تعیین سکان‌دار این حوزه نگرفته است.  این در حالی است که افشانی اعلام کرده بافت‌های فرسوده تهران از لحاظ اجتماعی و رفاهی با مشکل روبه‌رو هستند که باید با تلاش گسترده جمعی و مداخله همه دستگاه‌هایی که به لحاظ قانونی وظیفه‌ای در این باره دارند، به این مساله ورود کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه باتوجه به اولویت منابع باید در این زمینه کارهایی صورت پذیرد، ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های خدمات‌رسان باید تلاش کنند تا وضعیت این محلات تغییر کند. وی درخصوص اینکه در ابتدا باید به مشکلات محلاتی که میزان بافت فرسوده و ریزدانگی آنها بسیار بالا است ورود کنیم، یادآور شد: باید تلاش کنیم که تغییری در این وضعیت ایجاد شود تا هم امکان دسترسی مناسبت‌تر فراهم شود و هم ساختمان‌ها حداقل استحکام لازم را داشته باشند تا شهروندان بتوانند از امکانات نسبی و رفاهی در این محلات برخوردار شوند.

نظر شما