شناسهٔ خبر: 54238 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

استاندار مرکزی عنوان کرد

توسعه فرودگاه، اولویت استان مرکزی/ برنامه‌ریزی برای برقراری پروازهای عتبات در فرودگاه اراک

فرودگاه اراک استاندار مرکزي در کارگروه توسعه فرودگاه اراک، توسعه این فرودگاه را از اولویت‌های استان دانست و گفت: برنامه‌ریزی برای برقراری پروازهای عتبات از این فرودگاه در دست انجام است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی فرودگاه اراک، سید علی آقازاده در این جلسه مسیر دسترسی به فرودگاه اراک را نامناسب ارزیابی کرد و گفت: راه دسترسی فرودگاه اراک از کمربندی شمالی کمتر از ۹ کیلومتر است و می‎توان با مشارکت دستگاه‎های مسئول در مدت زمانی کوتاه نسبت به ایجاد فضای سبز و ساماندهی کلی این مسیر اقدام کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تصفیه خانه فاضلاب اراک در این محدود واقع شده می توان از پساب این مرکز برای آبیاری فضای سبز حاشیه جاده فرودگاه استفاده کرد.

استاندار مرکزی بیان کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان و شهرداری اراک به عنوان متولیان اصلی این طرح هستند که باید کار را آغاز کنند و استانداری نیز با تمام ظرفیت خود دستگاه‎های مسئول را در اجرای این طرح پشتیبانی خواهد کرد.

وی افزود: ایجاد پیاده راه، پارک جنگلی، ایجا فضای سبز، راه‎اندازی مراکز خرید، ایجاد پیست موتور کراس و موتور سیکلت از دیگر مواردی است که می‎توان در حاشیه جاده اراک – فرودگاه ایجاد کرد.

آقازاده گفت: لایحه این طرح از سوی شهرداری به شورای اسلامی شهر اراک تقدیم شده است و در صورتی که اعضای شورا این طرح را تصویب نکنند استانداری مرکزی با مشارکت بخش خصوصی آن را عملیاتی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه: اداره کل راه و شهرسازی و معاونت هماهنگی امور عمرانی باید نسبت به طراحی ساماندهی جاده اراک - فرودگاه اقدام کنند، گفت: شهرداری و شوای اسلامی شهر اراک نیز باید تا یک ماه نظر نهایی خود را نسبت به مشارکت در این طرح اعلام کنند.

استاندار مرکزی بیان کرد: اکنون۵۰ هکتار زمین دولتی برای ایجاد فضای سبز و اقدامات فرهنگی و اجتماعی دیگر در محدوده جاده اراک - فرودگاه وجود دارد که مشاور طرح وظیفه دارد زمین‎های دیگر دستگاه‎های دولتی را مشخص و به استانداری اعلام کند.

وی افزود: شمال فرودگاه اراک نیز به شهرک صنعتی خیرآباد این شهر منتهی می شود که می توان با مشارکت واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک نسبت به ایجاد یک مسیر دسترسی در این محدوده اقدام کرد.

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش گفت با بیان اینکه راه‎اندازی پروازهای عتبات عالیات در گرو استقرار کنسولگری عراق در این شهر است که رایزنی‎های لازم انجام شده است، گفت: لیست درخواستی سازمان حج و زیارت استان مرکزی برای پرواز به عتبات عالیات ۱۲۰ نفره است که این امر برای شرکت های هواپیمایی مقرون به صرفه نیست و در صورتی که کاروان‎های سازمان حج و زیارت استان برای سفر به عتبات عالیات به ۱۶۰ نفر افزایش یابد، استانداری مرکزی برای یک ماه هزینه تعداد صندلی‎های خالی هواپیما را تامین خواهد کرد.

در ادامه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز گفت: برنامه‎های توسعه فرودگاه اراک در دو بخش فعال‎سازی پروازها و مسیر دسترسی به فرودگاه دنبال می‎شود.

زندیه وکیلی با تاکید بر اینکه راه‎اندازی پروازها به خصوص پروازهای عتبات عالیات ضمن اشتغالزایی مولد، گام مهمی در جهت توسعه شهرستان اراک و استان مرکزی خواهد بود، افزود: برای راه‎اندازی پروازها مذاکرات و رایزنی‎های لازم با چند شرکت هواپیمایی انجام شده است که با یک شرکت نیز به توافقاتی رسیده‎ایم.

نظر شما