شناسهٔ خبر: 60365 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

محمدحسن مرادی مطرح کرد؛

رتبه اول بانک مسکن در تسهیلات دهی طی بهار امسال/ انتشار ۱۶ هزار میلیارد گواهی سپرده عام در مهر سالجاری

محمد حسن مرادی مدیرکل امور طرح و برنامه های بانک مسکن با ارزیابی عملکرد بانک مسکن در نیمه نخست امسال، اعلام کرد: تا پایان خردادماه سال جاری بانک‌مسکن به لحاظ تسهیلات‌دهی در مقایسه با سایر بانک‌ها در جایگاه نخست قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد حسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، در همایش «بهره وری، تولد دوباره ثروت»، گزارش عملکرد شش ماه نخست سال ۹۷ را تشریح کرد. او در ابتدای صحبت های خود به اهداف کمی در بخش های تجهیز منابع، افزایش سرمایه بانک، انتشار اوراق رهنی، صکوک، اجاره، مشارکت و گواهی سپرده عام، وصل نقدی، کاهش قیمت تمام شده پول و وصول اقساط تسهیلات مبادله ای اشاره کرد و توضیح داد: در بخش سپرده‌ها، منابع قرض‌الحسنه جاری و پس انداز، صندوق پس انداز مسکن یکم نسبت به سایر بخش ها دارای رشد بیشتری بودند و درصد تحقق در برخی موارد تا ۲۱۰ درصد گزارش شده است. او در خصوص نرخ رشد سپرده ها عنوان کرد: رشد سپرده ها در سال ۱۳۹۶ عملکرد خوبی را ثبت کرده است.

به گفته مرادی، در بخش افزایش سرمایه بانک‌ها، مکاتباتی با بانک مرکزی در دست انجام است که تا هر چه زودتر محقق شود و در خصوص گواهی سپرده، نیز مقدمات انتشار ۱۶ هزار میلیارد ریال گواهی سپرده عام در شهریور ماه مهیا و طی مهرماه نیز عملیاتی شده است. همچنین در بخش اوراق رهنی نیز، موافقت اولیه از بانک‌مرکزی کسب شده است. مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با بیان این که در بحث وصول نقدی، عملکرد حاکی از آن است که بیش از ۱۰۰ درصد از هدف محقق شده گفت: این موضوع نشان می‌دهد، عملکرد متناسب و حتی بهتر از هدف‌گذاری بوده است. او افزود: در بحث کاهش قیمت تمام شده منابع بانک این نرخ طی ۶ ماه نخست سال جاری ۰.۳۲ واحد درصد کاهش یافته و یکی از بزرگترین توفیقات بانک مسکن در نیمه نخست سال جاری بوده و متناسب با هدفگذاری صورت گرفته است.

بخش دیگری از صحبت های مرادی در خصوص عملکرد بانک مسکن در تخصیص منابع ارائه شد. او با بیان این که در بخش ارائه تسهیلات جعاله، مرابحه و خرید رشد قابل توجهی نسبت به سایر بخش ها ثبت شده است، توضیح داد: میزان تسهیلات اعطایی در ۶ ماه نخست سال جاری، ۹ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل از نظر تعداد ۴۶ درصد و از نظر مبلغ ۳۷ درصد رشد کرده است.

این کارشناس اقتصادی در بانک مسکن با بیان که سهم بانک مسکن از تسهیلات اعطایی در بخش مسکن و توسعه شهری در ۶ ماه نخست نسبت به سال گذشته رشد داشته گفت: نسبت تسهیلات اعطایی بخش مسکن به کل تسهیلات در حدود ۹۰ درصد قرار داشته است. او افزود: آمار بانک مسکن در قیاس با دیگر بانک ها نشان می دهد که بانک مسکن همچنان، در رتبه نخست اعطای تسهیلات در بخش مصارف بخش خصوصی قرار دارد و سهم ۱۶.۵ درصد را از کل تسهیلات به نام خود ثبت کرده است.

به گزارش بانک مسکن، مرادی گفت: با توجه به افزایش قیمت مسکن در تهران، ترکیب تسهیلات بیشتر به سایر شهرها متمایل شده است. او در خصوص مطالبات غیرجاری نیز تاکید کرد: این نسبت در شهریور ماه نسبت به اسفند ماه سال قبل رشد کرد و لازم است که اهداف مدنظر در این بخش بیشتر مورد توجه همکاران قرار گیرد.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در پایان صحبت های خود به عملکرد بانک در حوزه بانکداری الکترونیک اشاره کرد و گفت: در بخش متوسط تراکنش پایانه فروش از لحاظ مبلغ و تعداد و تراکنش های ماهانه هر خودپرداز، عملکرد مطلوب ارزیابی می شود.

نظر شما