شناسهٔ خبر: 61189 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل راه‌آهن در جلسه شورای هماهنگی مدیران خواستار شد

اتمام پروژه‌های بهسازی خدمات به مسافران تا پایان سال/ آمادگی برای فصل زمستان

محمدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پیش از پایان سال، کلیه پروژه‌های بهسازی خدمات به مسافران در ایستگاه‌های مسافری، اجرایی و راه‌آهن برای ارائه خدمات باکیفیت نوروزی، آمادگی کامل را خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه‌آهن، سعید محمد زاده مدیرعامل راه‌آهن، در جلسه شورای هماهنگی مدیران با تأکید بر این نکته گفت: بخش اعظم خدمات ایستگاه‌های راه‌آهن علاوه بر خدمات مسافری به خدمات بار، اختصاص یافته اما در عین حال باید خدمات مسافری، لحظه‌ای، اثرگذار و آنلاین باشد و کوچک‌ترین اختلالی در آن ایجاد نشود.
وی با تأکید بر مدیریت جدی تأخیر قطارهای مسافری، خواستار توجه مدیران به ایمنی و آمادگی راه‌آهن برای فرا رسیدن فصل زمستان شد.
مدیرعامل راه‌آهن همچنین تأکید کرد که باید تا قبل از پایان سال کلیه پروژه‌های بهسازی برای خدمات به مسافران در ایستگاه‌های مسافری به اتمام برسد و راه‌آهن برای ارائه باکیفیت خدمات نوروزی آمادگی کامل را داشته باشد.

ضرورت تلاش یکپارچه برای برند سازی

محمدزاده گفت: همه مدیران و کارکنان راه‌آهن باید به شکل یکپارچه، برای برند سازی و ارائه چهره‌ای مطلوب از حمل‌ و نقل ریلی در کشور تلاش کنند.

وی در ادامه از افزایش میزان حمل بار ریلی از ابتدای سال تا کنون خبر داد و اضافه کرد: سال گذشته میزان بار حمل شده تا آبان ماه، ۱۸ میلیارد تن کیلومتر بوده که این میزان در سال جاری به ۲۲ میلیارد تن کیلومتر افزایش‌یافته و این امر نشانگر اقدامات خوب و اثرگذار در راه‌آهن است.

وی با اشاره به اهمیت و تلاش حداکثری برای جذب منابع، بار بیشتر و سرمایه‌گذاری در راه‌آهن، افزود: باید انتقال بار به ریل از منابع متعدد پیگیری و توسعه یابد که در این زمینه احداث خطوط آنتی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

محمد زاده همچنین بر اهمیت حفظ ایمنی در حمل‌ونقل ریلی تأکید کرد و افزود: رعایت ایمنی نباید ساده انگاشته شود و لازم است که مدیران به طور مرتب این مسئله را پیگیری کنند.

وی ضمن تأکید بر پرهیز از روزمرگی و عادت شدن رفتارهای مراقبتی و ایمنی اضافه کرد: ضروری است که کلیه نکات ایمنی مرتباً با دقت و توجه ویژه مدنظر قرار گیرد تا در لحظه وقوع اشکال، بتوانیم جلوی آن را بگیریم.

نقش مؤثر راه‌آهن در صرفه‌جویی سوخت

وی در ادامه در تشریح نقش مؤثر راه‌آهن در صرفه‌جویی سوخت یادآور شد: هر یک میلیارد تن کیلومتر حمل‌ونقل ریلی ۲۵ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به دنبال دارد.

محمد زاده با تأکید بر اینکه راه‌آهن باید مزیت رقابتی برای صاحبان بار ایجاد کند، خواستار جدیت مدیران برای تحقق اهداف برنامه سال ۹۷ و حمل ۸۲ میلیون تن بار تا پایان سال جاری شد.

محمدزاده همچنین با اشاره به ضرورت احداث بندرهای خشک و تر، بر اهمیت موضوع لجستیک تأکید کرد.
 
اهمیت عملکرد پلیس راه‌آهن

محمد زاده در ادامه با قدردانی از خدمات پلیس راه‌آهن به خصوص در ایام اربعین، خواستار همکاری و مشارکت تمامی ادارات ستادی و مناطق با پلیس راه‌آهن در تأمین امنیت شد.
وی افزود: راه‌آهن و پلیس یک خانواده هستند و پلیس راه‌آهن باید در تحویل پروژه‌ها مشارکت داشته باشد.
 
تغییرات ساختاری

مدیرعامل راه‌آهن با اعلام برخی از تغییرات ساختاری و معرفی مسئولیت‌های جدید در راه‌آهن گفت: این تغییرات به آرامی صورت گرفت تا بدنه پذیرای آن بوده و اثرات آن در داخل سیستم مشخص و موجب رفع اشکالات شود.

وی با تأکید بر هماهنگی حوزه ستادی و مناطق گفت: مدیران باید از ابتدا در هر موضوعی توجیه شوند و حرکت سازمان باید از وظیفه محوری به سمت فرایند و نتیجه محوری باشد.

مدیرعامل راه‌آهن همچنین با بیان اهمیت نقش منابع انسانی در راه آهن افزود: منابع انسانی موجب تولید درآمد بیشتر، همگرایی، توانمندسازی و پایداری راه‌آهن می‌شود.

وی خواستار توجه جدی مدیران به مسئله بهره‌وری شد و اضافه کرد: وظیفه همه در راه‌آهن، انجام کار در سریع‌ترین زمان و به شکل قانونی است.

مدیرعامل راه‌آهن در ادامه با تأکید بر نقش مؤثر آموزش و تحقیق در بهبود عملکرد حمل‌ونقل ریلی گفت: تک تک عناصر در راه‌آهن باید کار خود را مکانیزه و هوشمند کنند و در مورد اقدامات خود تحلیل ارائه دهند.