شناسهٔ خبر: 62042 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در گلستان مطرح کرد:

دعوت از فعالان اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌‌های کریدورهای ترانزیتی

اسلامی وزیر راه و شهرسازی از آٰغاز به کار صندوق توسعه حمل‌ونقل با سرمایه اولیه ۱۹ هزار میلیارد تومانی بر اساس اولویت‌بندی پروژه ها خبر داد و گفت: از فعالان اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های واقع در کریدورهای ترانزیتی دعوت به عمل می‌آید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمد اسلامی در جریان سفر به استان گلستان با اشاره به تصویب اساس‌نامه صندوق توسعه حمل‌ونقل اظهار داشت: به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در قانون برنامه ششم توسعه، احکام دائمی با هدف ایجاد ظرفیت مالی برای توسعه و تحرک حوزه حمل و نقل قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس آن دولت مکلف به تشکیل صندوقی برای توسعه حمل و نقل شد که اساس نامه آن روز چهارشنبه در هیت دولت به تصویب رسید.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سرمایه اولیه ۱۹ هزار میلیارد تومانی صندوق توسعه حمل و نقل گفت: این صندوق کار خود را بر اساس اولویت بندی پروژه های حمل‌ونقل آغاز خواهد کردو امیدواریم با افزایش حجم سرمایه این صندوق در سال آینده شاهد سرعت بخشی به تحقق اهداف حمل‌ونقل کشور باشیم.

اسلامی بخش خصوصی را موتور مهم توسعه کشور دانست و گفت: با تکمیل زیرساخت‌ها و مشارکت بخش خصوصی شرایط مناسب  برای مردم و فعالان بخش خصوصی ایجاد خواهد شد و در همین موقعیت از فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در پروژه‌های زیربنایی واقع در کریدورهای ترانزیتی دعوت به عمل می‌آید.

گفتنی است، دولت با هدف ایجاد ساز و کار تجهیز و تأمین منابع مالی پایدار برای توسعه زیرساخت ناوگان حمل و نقل کشور و ارتقای ایمنی و افزایش سطح خدمات حمل و نقل کالا و مسافر، اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل را به تصویب رساند.

همچنین تشویق، حمایت و مشارکت در تأمین مالی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی در ساخت، توسعه، تجهیز، بهسازی، نوسازی، نگهداری، بهره برداری زیرساخت های شبکه ناوگان حمل و نقل کشور، اعطای تسهیلات به متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل از طریق بانک های عامل، حمایت و تشویق صنایع و شرکت های دانش بنیان مرتبط با حوزه حمل و نقل از جمله فعالیت های صندوق یاد شده است.

از دیگر فعالیت های صندوق توسعه حمل و نقل می توان به بیمه سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل و ارایه تضامین به متقاضیان، حمایت از تهیه و ارایه بسته های سرمایه گذاری، ارایه خدمات از طریق بانک های عامل به شرکت های لیزینگ جهت فروش اقساطی ناوگان حمل و نقل عمومی به منظور نوسازی ناوگان و مشارکت در شرکت پروژه های زیرساختی حمل و نقل اشاره کرد.

نظر شما