شناسهٔ خبر: 63154 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رحیمی‌انارکی:

رشد ۳۰ درصدی پرداخت تسهیلات مسکن در ۸ ماه سال۹۷/ پرداخت ۱۳هزار و ۲۹۰ میلیاردتومان تسهیلات مسکن به متقاضیان

ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن در نشست دوره‌ای شورای هماهنگی مسکن که به ریاست وزیر راه و شهرسازی در محل آن بانک تشکیل شد ضمن ارایه گزارشی جامع از رشد ۳۰ درصدی در پرداخت تسهیلات مسکن طی ۸ ماه اول امسال خبر داد و گفت: در ۸ ماه اول امسال ۱۳ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، صبح امروز ۱۵ دی ماه یکی دیگر از جلسات دوره‌ای شورای هماهنگی مسکن که به ریاست وزیر راه و شهرسازی برگزار می شود، تشکیل شد و محل برگزاری آن در ساختمان مرکزی بانک مسکن بود.

در این جلسه ابوالقاسم رحیمی انارکی اعلام کرد: تسهیلاتی که بانک مسکن در ۸ ماه اول سال ۹۷ به انواع متقاضیان تسهیلات خرید، ساخت، جعاله و ... در بخش مسکن پرداخت کرد، ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ افزایش داشته است.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: در ۸ ماه اول امسال ۱۳ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شد. این میزان تسهیلات به لحاظ تعداد رقمی معادل ۳۸۰ هزار و ۳۹۸ فقره بوده است. در این مدت، میزان تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن از رشد ۴۵ درصدی برخوردار شده که علت این میزان رشد چشمگیر طیفی از انواع تسهیلات خرید مسکن همچون تسهیلات اوراق، تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم و سایر تسهیلات خرید است.

رحیمی انارکی در ادامه گزارش خود، درباره تامین مالی طرح مسکن مهر از ابتدا تا کنون نیز گفت: کل تعهدات بانک مسکن در طرح مسکن مهر ۵۵ هزار و ۵۳۸ میلیارد تومان است که تا کنون معادل ۵۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان، قرارداد با پیمانکاران و سازنده ها در این طرح منعقد شده و از این رقم، متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ها، تا کنون ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

رحیمی‌انارکی درباره مشکلات تامین مالی مسکن نیز به شکاف زمانی بین طول ماندگاری سپرده‌ها و مدت زمان بازپرداخت تسهیلات اشاره کرد و گفت: به طور متوسط ۸ سال طول می کشد تا تسهیلات پرداختی در بخش مسکن، بازپرداخت شود اما در مقابل، ماندگاری سپرده ها در بانک، یکسال است.

رحیمی انارکی، یک راه حل افزایش منابع مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات مسکن را انتشار اوراق رهنی در بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: بانک مسکن این ظرفیت را دارد که حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومان از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مانده تسهیلاتی خود را به اوراق رهنی تبدیل کند و بازار رهن ثانویه شکل بگیرد تا منابع جدید از این محل تامین شود اما مشکل در این مسیر، ما به التفاوت نرخ سود این تسهیلات با نرخ سود جذاب برای فروش اوراق رهنی است. در این زمینه لازم است با حمایت دولت، یارانه نرخ سود در نظر گرفته شود.

مدیر عامل بانک مسکن در خاتمه گزارش خود گفت: از ابتدای تاسیس بانک مسکن در ۸۰ سال پیش که ابتدا با نام بانک رهنی فعالیت خود را آغاز کرد تا کنون، حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار در کشور با تسهیلات این بانک، خانه دار شدند.

به گزارش بانک مسکن، در نشست امروز شورای هماهنگی مسکن، طرح خرید اعتباری مصالح ساختمانی با کمک بانک مسکن نیز مطرح شد. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدلی برای تامین مالی زنجیره تامین تهیه کرده است که آن را به بانک مسکن ارایه کرده است. وزیر راه و شهرسازی در این باره اعلام کرد: این طرح باید هر چه سریعتر به تصویب برسد چون در بازار مسکن، تقاضا برای این طرح زیاد است و کمک زیادی می تواند به بخش مسکن کند. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین قرار است سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق شهری برای تامین مسکن ارزان قیمت احداث کند.

  •  

نظر شما