شناسهٔ خبر: 64984 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

عضو کمیسیون عمران مجلس:

اعلام آمادگی کمیسیون عمران مجلس برای کمک به تدوین و اصلاح قوانین صنعت ساختمان/تاکید بر نقش انبوه سازان در رونق دادن به ساخت و ساز

سید حسین افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس از آمادگی این کمیسیون برای کمک به تدوین و اصلاح قوانین در حوزه سیاستگذاری و سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیدحسین افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم که از سال ۱۳۹۴ با هدف تقویت رژیم پس‌انداز اقشار متوسط راه‌اندازی شد، اظهار کرد: سیستم تسهیلات قطعا به عنوان یک ابزار مهم می‌تواند در تقویت بنیه مالی اقشار متوسط موثر باشد و با توجه به اینکه صندوق پس‌انداز مسکن یکم همچنان متقاضی دارد نشان می دهد که موثر بوده است.

وی با بیان اینکه سیاستگذاران مسکن در کنار عامل تسهیلات نیز باید تمهیدات محرک برای بازار مسکن بیاندیشند تا این بازار به دوره رونق بازگردد، گفت: متاسفانه شرکت‌های بزرگ پیمانکاری در عرصه ساخت و ساز نادیده گرفته شدند در حالیکه باید به صورت تخصصی به عنوان بازیگران بازار مسکن وارد عرصه ساخت و ساز شوند تا بتوان از این طریق عرضه و تقاضا را متعادل کرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به انبوه‌سازان در زمینه ساخت و ساز مسکن و توسعه بازار بها داده نشده است ادامه داد: وجوه و اعتبارات اگر به توسعه گران و انبوه سازان دارای صلاحیت داده شود تا با رعایت الگوی مصرف نسبت به ساخت مسکن اقدام کنند، می تواند بازار مسکن را به تعادل برسانند و قیمت ها نیز تعدیل شوند.

افضلی گفت: ماهیت بازار مسکن به گونه‌ای است که نمی‌توان یک نسخه واحد توسط بخش دولتی برای سراسر کشور ارائه داد بنابراین اگر تسهیلات ساخت در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد، می تواند با مدیریت منابع متناسب با شرایط و با کنترل دستگاه‌های سیاستگذار موثر واقع شوند.

وی افزود: ضمن اینکه با بکارگیری بخش خصوصی استفاده از تکنولوژی در ساخت، سازه مقاوم و مصالح به روز قابل وصول است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در شرایط موجود اینکه انتظار داشت بانک مسکن به تنهایی بتواند مشکل مسکن را حل کند دور از انتظار است، بنابراین باید از ظرفیت بخش خصوصی و حتی سرمایه های خارجی استفاده کنیم.

افضلی با تاکید بر اینکه سالانه ۷۰۰ هزار مسکن در کشور مورد نیاز است، اظهار کرد: تصور اینکه بانک مسکن می تواند به تنهایی پاسخگوی این نیاز جامعه باشد جای تامل است، بنابراین با در نظر گرفتن محدودیت های اعتباری باید به دنبال راهکارهای مطلوب باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: اعتقاد ما این است که در سیاست کلان باید از تجربه شرکت‌های بزرگ استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، این عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین با بیان اینکه سرمایه بانک‌مسکن به رغم افزایش در بودجه ٩٨ به هیچ وجه با تعهدات بانک و نیاز جامعه تناسب ندارد، از آمادگی این کمیسیون برای کمک به تدوین و اصلاح قوانین در حوزه سیاستگذاری و سرمایه گذاری در صنعت ساختمان خبر داد.

نظر شما