شناسهٔ خبر: 65828 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در برنامه نقد ۹۷ شبکه خبر؛

وزیر راه و شهرسازی از کاهش ۱۷ ساله سن مدیران این وزارتخانه خبر داد/ افزایش عرضه در بازار مسکن برای افزایش قدرت خرید جوانان

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر لزوم جوانگرایی در مدیریت کشور گفت: برنامه وزارت راه و شهرسازی برای افزایش قدرت خرید مسکن جوانان، افزایش عرضه با استفاده از ابزارهای حمایتی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه نقد ۹۷ که توسط شبکه خبر تهیه شده است، ضمن تاکید بر لزوم جوانگرایی در مدیریت کشور و اعلام کاهش ۱۷ ساله سن مدیریت در این وزارتخانه گفت: در انتصاب مدیران جدید، متولدین دهه ۵۰ انتخاب شدند تا راه برای ورود متولدین دهه ۶۰ و ۷۰ به مدیریت باز شود.

وی در ادامه به مشکل تامین مسکن جوانان اشاره کرد و افزود: قیمت های بازار اکنون برای جوانانی که قصد خرید مسکن دارند، مناسب نیست، چراکه خانه‌های موجود در بازار عمدتا توسط افرادی عرضه می‌شود که به صورت حرفه‌ای در صنعت ساختمان شاغل نیستند. سعی ما این است که عرضه را در بازار مسکن تقویت کنیم و به این منظور عرضه زمین، حذف هزینه مجوزهای لازم برای عملیات ساختمانی و ارائه تسهیلات قابل انتقال به خریدار برای سازندگان را در دستور کار داریم.

اسلامی با اشاره به طرح جدید تامین مسکن که توسط رییس جمهور رونمایی شد، گفت: احداث واحدهای مسکونی برنامه‌ریزی شده در این طرح اکنون در نقاط مختلف کشور آغاز شده و این طرح یکی از بزرگترین پروژه‌های مسکن شهری در کشور محسوب می‌شود. جوانان می‌توانند امیدوار باشند که از این مسکن‌ها استفاده کنند.

وی ادامه داد :تسهیلاتی که برای این واحدها در نظر گرفته شده، تقریبا ۶۰ درصد نسبت به تسهیلاتی که تا اسفند سال گذشته (اسفند سال ۹۶ نسبت اسفند به ۹۵) ارائه می‌شد، افزایش پیدا کرده است. این تسهلات به تولیدکننده و عرضه کننده تعلق می‌گیرد که واحدها ساخته شود و عرضه در بازار تقویت شود. این تسهیلات بیش از ۵۰ درصد هزینه هر واحد را برای سازنده تامین می‌کند و این مساله موجب می‌شود که قدرت ستخن و ساز و تولید بالا برود. اگر عرضه افزایش پیدا کند، خود به خود بازار به تعادل می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی معضل وجود واحدهای مسکونی خالی را ناشی از اقدامات بازرگانی و انگیزه کسب سود توسط سازندگان دانست و گفت: وجود این واحدها یک تله برای منابع ملی است. این واحدها منابع کشور را حبس کرده و صنعت ساخت و ساز را به رکود کشانده اند. در مقابل  سعی ما این است که برای تولید جریان سازی کنیم و به این منظور از در اختیار گذاشتن زمین به سازندگان دریغ نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: همچنین به منظور افزایش واحدهای مسکونی قابل سکونت، ایجاد شهرهای جدید در برنامه قرار دارد. به طور کلی دستور کار این است که در حومه نزدیک شهرهای بزرگ شهرک‌هایی مسکونی ایجاد کرد. به خصوص در مناطقی که مشکل کمبود زمین وجود ندارد، احداث واحدهای ویلایی در دستور کار است. چراکه مردم خانه‌های حیاط دار را بیشتر می‌پسندند.

اسلامی افزود: در پرند پروژه ساخت خانه‌های ویلایی آغاز شده و با استقبال زیادی نیز مواجه شده است. به طور کلی پشتیبانی از این تفکر در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است. در بودجه سال ۹۸ نیز منابع خوبی برای پشتیبانی طرح مسکن لحاظ شده است.

وزیر راه و شهرسازی، کنترل شهرسازی را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه دانست و گفت: این یعنی غیر از اینکه کنترل ساختمان وجود دارد، کنترل شهرسازی نیز به برنامه ها اضافه شود. با ضوابطی که ابلاغ خواهیم کرد و نظارتی که توسط دستگاه‌های کنترل کیفیت اعمال خواهد شد، سازندگان را مقید و مکلف می‌کنیم که ساخت و ساز و انتخاب نما را در چهارچوب ضوابط مشخص شهری انجام دهند.

 وی ادامه داد: این اقدام ضروری است تا از این پس شهرسازی و توسعه شهرها بر اساس سلایق گوناگون انجام نشود. در واقع سلایق باید در چهارچوب ضوابط پیاده شود.