شناسهٔ خبر: 65866 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

بارندگی شديد در مناطق غربی و جنوبی کشور / آمادگی فرودگاه‌های این مناطق برای مقابله با وقوع سیل احتمالی

فرودگاه باران هواپیما با توجه به تمهيدات ديده شده در فرودگاه‎های غرب و جنوب غربی کشور با وجود بارندگی‎های شديد اين فرودگاه‌ها عملياتی و فعال هستند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط‎عمومی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران، مدیرکل فرودگاه‎های استان کرمانشاه در این رابطه گفت: ما جلسات کمیته بحران را برگزار کردیم و به همه شرکت‎ها، ارگان‎ها و همکاران در فرودگاه را آماده باش داده‎ایم.

مجتبی بیاتی با اشاره به اینکه در فرودگاه کرمانشاه از قبل کانال‎کشی انجام شده بود، افزود: علاوه بر این در مسیرهایی که احتمال آبگرفتگی داشتند به خصوص در اطراف سامانه‎های کمک ناوبری با کیسه‎های شنی سد زدیم و علاوه بر دستگاه‎های پمپاژ آب، چند دستگاه دیگر را نیز اضافه و آماده نگه داشته ایم تا در صورت آبگرفتگی برای تخلیه آب مورد استفاده قرار گیرند.

وی با بیان اینکه پروازهای این فرودگاه به طور عادی در حال انجام است، گفت: با این وضعیت احتمال اینکه نیاز به انجام پروازهای امدادی باشد زیاد است و ما آمادگی کامل در این زمینه را داریم.

فرودگاه ایلام با تمهیداتی خود را در برابر سیل مصون کرده است

مدیر فرودگاه ایلام نیز با بیان اینکه آب از طریق ۲۳ دهنه به این فرودگاه وارد می‎شود و با همین تعداد دهنه خارج می شود، گفت: به محض اینکه اخطاریه هوانوردی را دریافت کردیم اقدام به لایروبی آنها کردیم و با وجود بارش شدید باران تا این لحظه مشکلی پیش نیامده است و آب در این مسیرها به طور روان جریان دارد.

علی متانت با اشاره به  اینکه همه نیروهای فرودگاه ایلام آماده باش هستند، گفت: پیرامون سامانه‎های کمک ناوبری نیز سدهایی را ایجاد کرده‎ایم تا از نفوز آب به آنها جلوگیری کنیم

وی ادامه داد: بارندگی و رعد وبرق باعث شد که پرواز مشهد-ایلام-مشهد که قرار بود صبح امروز، ۱۱ فروردین، انجام شود از سوی شرکت هواپیمایی آسمان باطل شود اما با این وجود فرودگاه عملیاتی است و در صورت نیاز آماده خدمت‎رسانی برای پروازهای امدادی هستیم.

فرودگاه سنندج عملیاتی است اما شرایط جوی باعث لغو پروازها شده است

مدیرفرودگاه سنندج نیز با اشاره به اینکه باایجاد موانع فیزیکی تا حد امکان این فرودگاه در برابر نفوذ آب و آبگرفتگی مقاوم شده است، گفت: یک رودخانه از کنار دیوار فرودگاه می‎گذرد که به منظور جلوگیری از ورود آب سرریزشده از آن به فرودگاه قسمت‎هایی را کانال کند‎ایم و بخش‎هایی را هم خاکریز درست کرده‎ایم و ماشین آلات را به صورت آماده در فرودگاه نگه داشته‎ایم که در صورت لازم وارد عمل شوند و با ایجاد موانع و یا کندن کانال مسیر آبهای نفوذ کرده به اراضی فرودگاه را تغییر دهند.

محسن سیف‎زاده ادامه داد: اطراف سامانه‎های کمک ناوبری را نیز با کیسه‎های شنی مسدود کردیم و در نقاطی نیز اقدام به کندن کانال کرده‎ایم که به امید خدا بتوانیم از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کنیم.

وی افزود: با توجه به پیش‎بینی آب و هوا امروز دو پرواز قشم ایر و ایران ایر از مبدا تهران باطل شدند و فردا هم دو پرواز شرکت‎های آسمان و قشم ایر که ساعت  ۱۰ و ۱۲ از تهران به مقصد سنندج حرکت می کند با توجه به پیش بینی شرایط بد جوی به احتمال قوی باطل خواهند شد.

فرودگاه یاسوج در آمادگی کامل برای مقابله با بحران

مدیر فرودگاه یاسوج نیز گفت: به دنبال وصول هشدارهای متعدد وقوع سیلاب در استان کهگیلویه و بویراحمد و اعلام ضرورت حفظ و ارتقای آمادگی‎ها برای مقابله با تبعات احتمالی وقوع سیلاب در استان و فرودگاه، همه کارکنان و تجهیزات فرودگاه یاسوج در آمادگی کامل به سر می‎برند و بر اساس تاکید ستاد مدیریت بحران استان، تمام مرخصی ها لغو شده است.

علی محسنیان ادامه داد: از روزهای گذشته مسیل‎های سیلاب منتهی به فرودگاه توسط عوامل فرودگاهی و بیل مکانیکی لایروبی و پاکسازی شده‎اند.

آمادگي کامل فرودگاه بوشهر با وجود بارش باران

مديرکل فرودگاه‎هاي استان بوشهر نیز گفت: با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر وقوع احتمالی سیل در استان بوشهر و استان‎های همجوار تمهيدات لازم براي مقابله با شرايط جوي نامناسب در نظر گرفته شده است.

کمال دهقان منشادی ادامه داد: با توجه به شروع بارش نزولات آسمانی از شب گذشته در بوشهر کميته عمليات اضطراري فرودگاه تشکیل و‌ تمام نيروها براي مقابله با بحران احتمالي و پشتيباني از مناطق آسيب ديده بسيج شده‎اند.

وی افزود: بازدید مستمر از سطوح پروازي، تاسيسات برق، چراغ‎هاي باند و ترمينال‎ها انجام شده است و تمام زيرساخت‎ها و تاسيسات فرودگاهي و عملياتي فرودگاه بوشهر، سالم و آماده ارايه خدمات هستند.

فرودگاه خرمآباد عملیاتی است

مدیر فرودگاه خرم‎آباد با اشاره به اقدامات پیشگیرانه این فرودگاه برای کاهش خسارات سیل احتمالی در این فرودگاه گفت: به این منظور جلسه کمیته مدیریت بحران فرودگاه خرم‎آباد تشکیل شد و با بازدید میدانی از سطوح پروازی و محاوط فرودگاه اقدام به شناسایی نقاط ضعف برای نفوذ سیل و اجرای اقدامات پیشگیرانه کردیم.

غلامرضا بنی صدر با بیان اینکه لایروبی کانال‎ها و پر کردن کیسه‎های شن برای انحراف آب بخش از تمهیدات انجام شده است، گفت: هم اکنون فرودگاه عملیاتی و آماده پذیرش پروازهای مسافری و پروازهای فوق‎العاده و بالگردهای امدادی برای خدمات‎رسانی به مردم شریف لرستان است.

انجام پروازها در فرودگاه شيراز با وجود بارش باران

مديركل فرودگاه‎هاي استان فارس نیز گفت: با نفوذ سامانه بارشي فعال به استان و آغاز بارندگي از صبح امروز يكشنبه، در شهر شيراز، فرودگاه اين شهر عملياتي است و پروازها در حال انجام است.

رضا بديعي‎فرد افزود: امروز تنها دو پرواز ايران اير در مسير شيراز- بندرعباس و شيراز- لامرد و يك پرواز شركت هواپيمايي كارون در مسير شيراز- بهرگان به علت نامساعد بودن شرايط جوي مسير باطل شدند و مابقي پروازها به صورت منظم انجام مي‎شود.