شناسهٔ خبر: 66497 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد؛

تخصیص زمین رایگان برای واحدهای مسکونی تخریب شده در سیل اخیر/آغاز بازسازی واحدهای تعمیری در معمولان و پلدختر

سیل پلدختر مجید جودی با اعلام اینکه در مجموع ۲۷۰۰ واحد احداثی شهری، ۱۱ هزار واحد احداثی روستایی و ۱۷ هزار واحد تعمیری ارزیابی‌های بنیاد مسکن از آسیب‌های وارده به سیل لرستان است، از آغاز بازسازی واحدهای تعمیری و ارایه تسهیلات بانکی به خانوارهای سیل‌زده در معمولان و پلدختر خبر داد.

مجید جودی مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که هم‌اکنون در استان لرستان به سر می‌برد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به تشریح آخرین وضعیت اقدام بنیاد مسکن در آن استان پرداخت.

جودی گفت: ارزیابی‌ها از میزان خسارات به واحدهای مسکونی شهری و روستایی تحت مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به اتمام رسیده است و عملیات بازسازی آغاز شده است.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام این مطلب که اولویت بازسازی‌ها به واحدهای تعمیری اختصاص یافته است، افزود: از امروز معرفی به بانک‌ها شروع شده و واحدهای تعمیری معمولان و پلدختر از امروز به بانک ها معرفی می شوند تا تسهیلات را دریافت کنند.

این مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرد: اعطای کمک‌های بلاعوض نیز شروع شده و پرداخت هرچه سریعتر در اختیار مردم سیل‌زده قرار می‌گیرد.

وی جزئیات پرداخت ها را تشریح کرد و گفت: کمک بلاعوض برای تعمیری ها ۵ میلیون تومان، برای اسباب و لوازم ۵ میلیون تومان، برای واحدهای احداثی شهری ۱۲ میلیون تومان و احداثی روستایی ۱۰ میلیون تومان است. در مجموع ۲۷۰۰ واحد احداثی شهری، ۱۱هزار واحد احداثی روستایی و ۱۷ هزار واحد تعمیری ارزیابی و معرفی شده است.  

جودی در پاسخ به این پرسش که تمهیدات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای خانوارهایی که تمامی مدارک خود را در سیل از دست داده‌اند، به چه نحوی است؟ گفت: خوشبختانه در هنگام ارزیابی و تشکیل پرونده‌ها، این مورد مورد توجه قرار گرفت. هم اکنون، حدود ۹۵ درصد مدارک‌ها آماده است. هماهنگی‌های لازم با ثبت انجام شده تا هرکسی که مدارک خود را گم کرده است در عرض یک روز  مشکل اش حل شود. کسانی که مدارک خود را در سیل از دست داده اند در عرض یک یا دو روز، گواهی و یا کارت ملی و شناسنامه خود را دریافت می کنند و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: مناطقی از شهرهای معمولان و پلدختر هستند که در مسیل رودخانه ها احداث شده اند که ضرورت دارد تا مکانیابی آن واحدهای مسکونی تغییر کند، زمین ها را وزارت راه و شهرسازی در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار داده است و در حال طراحی هستیم.

جودی ادامه داد: مشکلات تامین زمین در شهر پلدختر در حال پیگیری است تا مشکلات تامین زمین برای واحدهای مسکونی که در پلدختر است حل شود.

وی تصریح کرد: دولت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به خانوارهایی که واحدهای مسکونی آنها در شهرها و روستاهای حریم رودخانه ها به طور کامل تخریب شده،  زمین رایگان در مکانی مناسب تخصیص خواهد داد. در صورت تامین زمین توسط دولت اینکار انجام خواهد شد و در مناطقی که این امکان وجود ندارد، بنیاد مسکن در روستاها و اداره کل راه و شهرسازی در شهرها تامین زمین را برعهده دارد.