شناسهٔ خبر: 66928 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مطرح کرد؛

اختصاص شش هزار میلیاردتومان وام بلاعوض و تسهیلات به سیل‌زدگان / آغاز بازسازی مناطق سیل‌زده با همکاری نهادهای مختلف/ دانشگاه تهران ناظر بازسازی واحدهای مسکونی سیل‌زده شد

علیرضا تابش علیرضا تابش با اعلام این که تفاهم‌نامه نظارت بر بازسازی واحدهای مسکونی سیل‌زدگان بین بنیاد مسکن با دانشگاه تهران منعقد شده است، اعلام کرد: ۶ هزار میلیاردتومان وام بلاعوض و تسهیلات به سیل‌زدگان اختصاص می‌یابد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص وضعیت بازسازی و همچنین میزان تسهیلاتی که به سیل‌زدگان پرداخت می‌شود در برنامه تیتر امشب به ارایه توضیح پرداخت.

تابش گفت: ۱۰۱ هزار واحد مسکونی تعمیری و بالغ بر ۶۳ هزار واحد مسکونی احداثی تاکنون شناسایی شده اند. همچنین،  ۱۲۰ هزار واحد تاکنون تشکیل پرونده داده‌اند و سایر آمارگیری‌ها در حال انجام است. پیش بینی می شود، ظرف روزهای آینده پرونده تمامی سیل‌زدگان تشکیل ‌شود.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص میزان و نوع تسهیلات به سیل‌زدگان نیز توضیح داد: تسهیلات در شهر ۵۰ میلیون تومان، در روستا ۴۰ میلیون تومان با سود ۴ درصد است بعلاوه آنکه به سیل‌زدگان ۱۲میلیون تومان در شهر و در روستا ۱۰ میلیون تومان بلاعوض نیز پرداخت می‌شود. همچنین ۱۵ میلیون تومان وام معیشتی بعلاوه ۵ میلیون تومان بلاعوض به هر خانوار سیل زده تعلق می‌گیرد.

تابش همچنین از ارایه سیمان رایگان و سایر امکاناتی از جمله نقشه، مشخصات، ناظر و پروانه رایگان به سیل‌زدگان خبر داد و گفت: اینها رقمی در حدود ۱۰ میلیون تومان برای هر واحد مسکونی می‌شود که کمکی برای هر خانوار سیل زده به شمار می‌رود.

به گفته تابش، قطعا برای اتمام واحدهای مسکونی سیل‌زدگان از کمک خیرین استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خیرینی همچون بسیج، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، کمیته امداد، روحانیون و مساجد برای تکمیل واحدهای مسکونی سیل زدگان به کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیایند. انتظار می رود تا خیرین به کمک افراد ناتوان برای تکمیل واحدهای مسکونی ملحق شوند.

همکاری بنیاد مستضعفان برای تکمیل واحدهای مسکونی سیل‌زدگان

تابش از انعقاد تفاهم نامه ای با بسیج برای تکمیل ۲۰ هزار واحد مسکونی سیل زده خبر داد و گفت: ستاد اجرایی فرمان امام پذیرفته است که برای ۲۰ هزار واحد اعتبارات تکمیلی بیاورد. کمیته امداد نیز قول همکاری داده است. دستگاه‌های مختلفی هستند که برای کمک به احداث واحدهای مسکونی با بنیاد ارتباط برقرار کرده‌اند. در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شیوه‌نامه‌ای برای تکمیل خانه‌ها تهیه کرده و به وزارت کشور داده‌ایم که در آنجا تصویب شده است.

وی افزود:وزارت کشور اعلام کرده که خیرین گسترده به کمک دولت بیایند و با وام و بلاعوض و آورده خیرین و حمایت ها و خدماتی که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ارایه می‌دهد که شامل خدمات فنی، مهندسی، مصالح، تامین مصالح و... است تلاش می‌کنیم همکاری مستمری انجام شود تا واحدهای مسکونی در مدت زمان تعیین شده، آماده شود.

اختصاص زمین معوض به واحدهای مسکونی تخریب‌شده در حریم رودخانه‌ها

تابش همچنین اعلام کرد: برای واحدهایی که به صورت کامل تخریب شده‌اند که عمدتا نیز در حریم رودخانه ها بوده است، زمین معوض و رایگان هم در روستا و هم در شهر به سیل‌زدگان ارایه می‌شود. هم اکنون در شهرهای پلدختر و معمولان زمینی را تفکیک و آماده‌سازی کرده‌ایم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: روستاهایی که باید تماما جابه‌جا شوند مکانیابی شده‌اند و تعداد قابل‌توجهی زمین تامین شده است که این زمین‌ها یا زمین‌های دولتی هستند و یا زمین‌هایی هستند که با آنها در توافق هستیم تا از مالکان آن خریداری کنیم.

وی اعلام کرد: تاکنون برای بازسازی ها میزان مبلغی که اعلام شده است ۵هزار میلیاردتومان است که با مصوبه اولی که دولت داده یعنی یکهزار میلیاردتومان؛ ۶ هزار میلیاردتومان تسهیلات و وام به سیل‌زدگان تعلق می‌گیرد. همچنین ۲۵۸۰ میلیاردتومان نیز بلاعوضی می‌شود که به واحدهای مسکونی سیل زده تخصیص داده می‌شود.

 تابش تاکید کرد: اگر بانک ها با بنیاد مسکن همکاری کنند و به موقع تسهیلات را تامین کنند، بازسازی ها آغاز خواهد شد.

به گفته رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تاکنون یکهزار میلیاردتومان تسهیلات و ۳۲۱ میلیاردتومان بلاعوض تامین شده است. همچنین، هر خانواری، ۱۵ میلیون تومان وام معیشتی بعلاوه ۵ میلیون تومان بلاعوض می‌گیرند.

تابش اعلام کرد: به گفته وزیر کشور نیز تاکنون ۱۰۰ هزار وسیله و اسباب منزل برای ارسال به سیل زدگان، بسته‌بندی شده است.

وی همکاری مردم را در بازسازی مناطق سیل‌زده بسیار موثر عنوان کرد و گفت: به عنوان نمونه در پلدختر زمین  دولتی وجود ندارد و مردم باید در این زمینه همکاری داشته باشند. سه قطعه زمین در منطقه پلدختر دیده ایم که در صورتیکه مالکان آنها توافق کنند ظرف یک هفته زمین خریداری و کارهای آماده سازی آن آغاز خواهد شد.

ضرورت جابه‌جایی ۳۰۰ روستای احداث شده در حریم رودخانه‌ها

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ایجاد ۳۰۰ روستا در حریم رودخانه‌ها خبر داد و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری خط قرمز ما این است که تاب آوری شهر را بعد از بازسازی مدنظر قرار دهیم. بدین معنا شهرها و مناطق سیل زده ای که دوباره احداث می شوند نباید بعد از بازسازی در اثر سیل دوباره خسارت نبیند، اصول فنی در آنها رعایت، مقاوم سازی انجام و همه مقررات فنی و اجرایی لحاظ شوند. به همین دلیل نیز تفاهم نامه ای را به منظور نظارت بر بازسازی ها با دانشگاه تهران منعقد کرده ایم.  

وی خاطرنشان کرد:کارشناسی ها توسط بنیاد مسکن انجام می شود که از مهندسان خبره هستند. ولی در مرحله ساخت تفاهم نامه ای با دانشگاه تهران  منعقد کرده ایم که بر همه ابعاد بازسازی نظارت داشته باشند. از این به بعد نظارت دانشگاه تهران را در همه ابعاد بازسازی داریم.