شناسهٔ خبر: 67434 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن اعلام کرد:

پرداخت بیش از ۲۲۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن در سال ۹۷

مسعود ایزدی مسعود ایزدی از پرداخت ۲۲۸ هزار و ۹۴۹ فقره تسهیلات خرید مسکن در یکسال ۹۷ به متقاضیان در شهرهای سراسر کشور خبر داد و گفت: بیشترین میزان تسهیلات پرداخت شده در بخش خرید مسکن به لحاظ تعداد بعد از تهران به ترتیب سه استان خوزستان، البرز و اصفهان بوده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مسعود ایزدی مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن با بیان اینکه بانک مسکن در راستای توانمندسازی متقاضیان مصرفی بخش مسکن سبد متنوعی از تسهیلات خرید و ساخت مسکن را تدوین و در اختیار متقاضیان قرار داده است، گفت: مطابق با آمار اخذ شده بانک مسکن طی یکسال ۹۷ مجموعا ۲۲۸ هزار و ۹۴۹ فقره تسهیلات خرید به بخش مسکن و ساختمان اعطا کرده است.

به گفته وی ارزش ریالی تسهیلات اعطایی در این بخش معادل ۱۱ هزار و ۳۸۳ میلیارد و ۶۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است.

وی حجم تسهیلات اعطا شده به متقاضیان خرید مسکن در استان تهران را معادل ۷۰ هزار و ۱۳۵ فقره اعلام کرد و افزود: رقم تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان استان تهران معادل ۳ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۵۸۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

تهران به دلیل تراکم جمعیتی و حجم بالای تقاضای مسکن ناشی از پایتخت بودن، بیشترین سهم را در اخذ تسهیلات خرید مسکن از بانک، در اختیار خود دارد. حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از معاملات کشوری خرید و فروش خانه در شهر تهران انجام می شود.

ایزدی به گزارش عملکرد یکسال ۹۷ اشاره کرد و گفت: براساس این گزارش پس از تهران، بیشترین میزان تسهیلات پرداخت شده در بخش خرید مسکن به لحاظ تعداد به ترتیب سه استان خوزستان، البرز و اصفهان بوده است.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن با اشاره به حجم تسهیلات پرداخت شده به این سه استان، تصریح کرد: طی یکسال ۹۷، شعب بانک مسکن در استان خوزستان معادل ۱۶ هزار و ۵۴۱ فقره، استان البرز معادل ۱۵ هزار و ۳۶۴ فقره و استان اصفهان معادل ۱۳ هزار و ۲۷۳ فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان خود پرداخت کرده اند.

وی ادامه داد: ارزش ریالی تسهیلات خرید مسکن اعطا شده به متقاضیان در استان خوزستان معادل ۷۱۲ میلیارد و ۵۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است. همچنین مجموع رقم تسهیلات خرید پرداخت شده از سوی شعب استان البرز معادل ۶۸۸ میلیارد و ۲۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

به گفته وی ارزش ریالی تسهیلات پرداخت شده به این بخش در استان اصفهان نیز معادل ۶۶۱ میلیارد و ۵۱۹ میلیون تومان بوده است.

ایزدی در عین حال تاکید کرد: بانک مسکن تنها بانک تخصصی در حوزه مسکن و ساختمان است که طی چندین دهه فعالیت تخصصی و متمرکز توانسته است سبد متنوعی از تسهیلات خرید و ساخت مسکن را برای استفاده متقاضیان سراسر کشور تدارک ببیند. تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با نرخ سود تک رقمی ویژه خانه اولی ها و همچنین اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دو نوع از مهم­ ترین تسهیلات خرید مسکن که هر یک ویژگی ها و مزیت های خاص خود را برای متقاضیان دارد. در این میان امکان فروش اقساطی تسهیلات مشارکت در ساخت نیز به سازنده های مسکن این اجازه را می دهد تا پس از تکمیل ساختمان بخشی از تسهیلات ساخت را به خریداران واحدهای نوساز منتقل کنند. این امکان با توجه به اینکه بانک مسکن در سال جاری شرایط پرداخت تسهیلات بدون نیاز به سپرده گذاری را برای سازنده ها فراهم کرده، باعث افزایش عرضه جدید مسکن خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، وی افزود: در حال حاضر تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با سقف ۱۶۰ میلیون تومان بیشترین میزان تسهیلات خرید مسکن در بازار محسوب می شود. در عین حال اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای متقاضیان به فوریت قصد خرید و استفاده از تسهیلات مسکن را دارند مناسب است.