شناسهٔ خبر: 67491 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر طرح‌ریزی و طرح‌های توسعه و عمران:

سند ساماندهی و تمرکززدایی از شهر تهران، تابستان امسال به شورای ساماندهی پایتخت ارایه می‌شود / ضرورت تصمیم‌گیری یکپارچه برای مجموعه شهری تهران

غلامرضا کاظمیان غلامرضا کاظمیان با اعلام اینکه مطالعات وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساماندهی و تمرکززدایی از شهر تهران در دست بررسی است، اعلام کرد: سند سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ساماندهی و تمرکززدایی از شهر تهران، تابستان امسال به شورای ساماندهی ارایه می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دومین نشست جلسه کارگروه تخصصی شورای ساماندهی و تمرکززدایی مرکز سیاسی- اداری پایتخت به ریاست فرزانه صادق‌مالواجرد معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و با حضور نمایندگانی از شورای شهر تهران، وزارت کشور، ‌وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه، سازمان حفاظت از محیط‌زیست، سازمان میراث‌فرهنگی، شهرداری تهران، مجلس‌شورای اسلامی، ستادکل نیروهای مسلح فرماندهی کل قوا، وزارت اطلاعات در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

غلامرضا کاظمیان مدیرکل دفتر طرح‌ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران در خصوص این نشست و مواردی که مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: در جلسه دوم کارگروه تخصصی شورای ساماندهی و تمرکز زدایی مرکز سیاسی- اداری پایتخت، دو طرح تهیه شده توسط وزارت راه و شهرسازی که شاملِ طرح ساماندهی شهر تهران تهیه شده توسط مهندس سیدرضا هاشمی و همچنین طرح ارزیابی تحقق طرح مجموعه شهری تهران در استان تهران توسط اسفندیار زبردست مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل طرح‌ریزی و طرح‌های توسعه و عمران با اعلام اینکه در جلسه آینده ارزیابی مجموعه شهری تهران در مسیر استان البرز ارایه و مورد بحث و تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت، افزود: تلاش داریم تا بررسی و جمع‌بندی این مطالعات و بررسی‌های تکمیلی تا پایان تابستان انجام شود. بر همین اساس، سند سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ساماندهی و تمرکززدایی از شهر تهران، تابستان امسال به شورای ساماندهی ارایه می‌شود.  

کاظمیان تصریح کرد: هرگونه تفکر در خصوص سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای تهران، نمی‌تواند جزیره‌ای و تنها به شهر تهران بپردازد بلکه باید کل کل منطقه شهری یا مجموعه شهری تهران باشد. بدین‌معنا ضرورت دارد تا تصمیم‌گیری یکپارچه برای تهران انجام شود.

وی اعلام کرد: در بحث ساماندهی و تمرکززدایی از شهر تهران، تمامی موضوع‌ها از جمله، بحث انتقال مراکز سیاسی- اداری از شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل دفتر طرح‌ریزی و طرح‌های توسعه و عمران همچنین خاطرنشان کرد: اغلب مطالعات کارشناسی چندان با انتقال مرکز سیاسی- اداری از شهر تهران موافقت نداشته است. با این وجود، منتظر هستیم تا مطالعات بعدی را بررسی کنیم و در نهایت به جمع‌بندی برسیم و جمع‌بندی را به شورای ساماندهی پایتخت ارایه کنیم.

 وی گفت: به نظر می‌رسد درباره موضوع ساماندهی مراکز سیاسی- اداری نیاز به مطالعه جدید نیست و بر اساس مطالعات قبلی که انجام شده است و همچنین، تحلیل محتوایی که انجام می‌شود، در اسرع وقت به سند واحد می‌رسیم تا بررسی و مراحل بعدی به شورای ساماندهی ارایه شود.

گفتنی است: شورای ساماندهی تهران ۱۳ عضو دارد و از مجلس شورای اسلامی دو نفر در این شورا، عضویت دارند.