شناسهٔ خبر: 67976 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در جلسه شورای عالی مسکن مطرح کرد؛

افتتاح پروژه‌های طرح اقدام ملی در ۱۰۰ نقطه با حضور رییس‌جمهوری/ نیازمند بانک توسعه‌ای در حوزه‌ کار وزارت راه و شهرسازی هستیم / ساختمان‌سازی جلوه‌ای از تمدن‌ است

برگزاری جلسه شورای مسکن محمد اسلامی در جلسه شورای‌عالی مسکن که به بررسی بسته بانک‌مسکن درخصوص راهکارهای رونق دادن به بازار مسکن و همچنین بررسی اقدام شرکت بازآفرینی شهری در احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی با رویکرد بازآفرینی شهری اختصاص داشت، از افتتاح پروژه‌های طرح اقدام ملی در ۱۰۰ نقطه با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جلسه شورای‌عالی مسکن به ریاست مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی و با حضور کلیه معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی با بررسی دو دستورِ بسته بانک‌مسکن برای رونق دادن به بازار مسکن و همچنین اقدام شرکت بازآفرینی شهری، برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه با یادآوری اینکه الزاما روش‌های سنتی که تا امروز انجام می‌شدند، پاسخگو نیست و باید روش‌های جدیدی به کار گرفته شود تا بتوان به اهداف تولید مسکن دست یافت، گفت: معتقدم باید راهکارهای مبتنی بر بازار سرمایه را تقویت کنیم. اگر بتوانیم پروژه‌های بزرگ وزارت راه و شهرسازی را به سهام درآورده و سهام آن را در فرابورس عرضه کنیم. با این روش، نقدینگی خوبی فراهم می‌شود و می‌توان از محل سهام پروژه، پروژه را با مزیت‌هایی که برایش ایجاد می‌شود، پیش ببریم.

اسلامی تعامل با مجلس را در خصوص رونق دادن به مسکن، رویکردی مناسب خواند و گفت: قطعا هرگونه ساخت و سازی در چهارچوب ضوابط طرح‌های جامع و هادی انجام می شود. در عین حال در مناطقی که امکان افزایش تراکم بر اساس ضوابط وجود دارد، اقدام می کنیم تا در این زمینه، گشایشی حاصل شود و بتوان مشکل مسکن خانوارهای کم درآمد و متوسط را برطرف کرد. 

وی راهکار مناسب دیگر را به منظور تامین منابع مالی پروژه های مسکن، ایجاد کنسرسیوم بین بانک ها عنوان کرد و گفت: بانک ملی بیش از ۴۰ درصد نقدینگی را در اختیار دارد. به همین دلیل ایجاد کنسرسیومی بین بانک‌ها می‌تواند مشکلات مردم را در حوزه مسکن حل و فصل کند.

محمد اسلامی، به بسته‌های بانک مسکن برای رونق دادن به بازار مسکن اشاره کرد و افزود: نیازمند آن هستیم که بانک مسکن به بانک توسعه‌ای تبدیل شود و باید برای وزارت افتصاد و بانک مرکزی این مهم نهادینه شود که برای تحقق اهداف و اجرای پروژه‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی، به‌ویژه مسکن نیازمند بانک توسعه‌ای هستیم.

وی ار افتتاح طرح اقدام ملی از طریق ویدئو کنفرانس و در مدت زمانی اندک خبر داد و افزود: افتتاح پروژه‌های طرح اقدام ملی که با همکاری معاونت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی از جمله سازمان ملی زمین و مسکن، شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری و همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احداث می شود در ۱۰۰ نقطه به صورت ویدئو کنفرانس و به زودی افتتاح می‌شود.

اسلامی همچنین ایجاد روحیه امید بین مردم را برای رونق دادن به بازار مسکن، اتفاق مثبتی ارزیابی کرد و افزود: نباید اجازه بدهیم که خدشه ای به امیدواری مردم برای خانه دار شدن وارد شود. بدین معنا باید تلاش خود را به کار ببندیم تا این مهم به سرانجام برسد.

 عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: باید برنامه‌ای که توسط دولت در خصوص مسکن اعلام شده ۱۰۰ درصد و بدون هیچ خدشه‌ای عملیاتی و اجرایی شود. برای تامین منابع آن باید همه تلاش کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم ضمن بسیج تمامی قوا برای حل مشکل مسکن در کشور، خاطرنشان کرد: از تمامی ظرفیت های لازم در خصوص رونق مسکن استفاده خواهیم کرد.

وی شرکت های زیرمجموعه وزارتخانه راه و شهرسازی از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت بازآفرینی شهری، شرکت عمران شهرهای جدید را دارای پتانسیل های خوبی برای ساخت و ساز برشمرد.

اسلامی همچنین ضمن تاکید بر این مطلب که ساختمان‌سازی جلوه‌ای از تمدن‌ است، خواستار سرعت دادن به پروژه های بازافرینی شهری در سراسر کشور شد و گفت: کمیته معماری و تشکیل آن در بافت های فرسوده به منظور هویت دادن به ساخت و سازها بسیار مهم است.

وی همچنین اعلام کرد: در بافت های ناکارآمد تاکید بر مقاوم سازی است و در این زمینه توجه ویژه ای در بافت های فرسوده بعمل آید.

در این جلسه، راهکارهای ارایه شده توسط بانک مسکن در بازار سرمایه شاملِ استفاده از صندوق های زمین و ساختمان، استفاده از صندوق املاک و مستغلات، استفاده از صندوق‌های جسورانه، پذیرش مسکن در بورس کالا، انتشار اوراق سلف مسکن و انتشار اوراق رهنی بحث و بررسی شد. همچنین، راهکارهای مبتنی بر بازار پول نیز شاملِ افتتاح حساب سپرده شاخص مسکن، تخصیص منابع صندوق توسعه ملی در طرح ملی بازآفرینی شهری، افزایش سرمایه بانک، تکمیل زنجیره ارزش مسکن، پیاده سازی بانکداری شرکتی و استفاده از پتانسیل شعب جهت توسعه ابزارهای مالی مرتبط با صنعت مطرح شد.  

 مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان، فرزانه صادق‌مالواجرد معاون معماری و شهرسازی، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سیدمحمد پژمان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری، حبیب‌الله طاهرخانی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، علی نبیان معاون وزیر و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، ابوالقاسم رحیمی‌انارکی مدیرعامل بانک مسکن، امیر امینی معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارتخانه راه و شهرسازی، خواجه‌دلویی معاون رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به همراه تعدادی از مدیران کل و کارشناسان بخش‌های حوزه مسکن در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی، از جمله اعضای حاضر در این جلسه بودند.