شناسهٔ خبر: 68040 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

تکلیف شرکت نفت برای پرداخت چهار میلیون تن قیر رایگان/ بررسی پیش نویس پرداخت قیر رایگان در کمیسیون اقتصادی دولت

پخش آسفالت وزارت نفت پیش نویس آیین نامه اجرایی تحویل حداقل چهار میلیون تن قیر رایگان به دستگاه‌های اجرایی را برای آسفالت راه‌های فرعی و روستایی و معابر شهر‌ها به دولت ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبري وزارت راه و شهرسازی به  نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» بر اساس بند (هـ) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ شرکت ملی نفت ایران مکلف است حداکثر مبلغ ۶۰۰ هزار میلیارد ریال معادل حداقل چهارمیلیون تن مواد اولیه قیر (vb) رایگان از منابع دریافتی بابت خوراک مایع تحویلی به پتروشیمی‌ها و پالایشگاهها را به صورت ماهانه به حسابی که نزد خزانه ‌داری کل کشور افتتاح می ‌شود، واریز کند.

همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است صد ‌درصد (۱۰۰%) مبالغ واریزی را به صورت ماهانه به دستگاههای اجرائی ذی‌ ربط در سقف سهمیه‌ های زیر به‌ صورت همزمان برای خرید قیر مصرفی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران و تأمین سایر هزینه‌ های اجرای آسفالت طرح ‌های مربوط تخصیص دهد. خزانه‌ داری کل کشور مکلف است مبلغ تخصیص داده ‌شده را به‌ صورت کامل پرداخت و براساس موافقتنامه متبادله با شرکت مذکور تسویه‌ حساب کند:

  ۱- ۴۸ درصد اعتبار برای آسفالت راههای فرعی و روستایی و روکش آسفالت شبکه راههای اصلی، فرعی و روستایی و عشایری و معابر محلات هدف بازآفرینی شهری، طرح‌ های مسکن مهر و فرودگاههای کشور، در اختیار وزارت راه و شهرسازی 

۲- ۱۷ درصد اعتبار برای آسفالت معابر شهرهای با جمعیت زیر پنجاه هزار نفر در اختیار وزارت کشور(سازمان امور شهرداری ‌ها و دهیاری‌ های کشور)

۳- ۱۱ درصد اعتبار برای انجام عملیات خاک پوش (مالچ پاشی کردن) سازگار با محیط زیست مورد تأیید سازمان ذی ‌ربط، در اختیار وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور) 

 ۴- ۱۹ درصد اعتبار برای آسفالت معابر و بهسازی روستاها و انجام طرح (پروژه)‌های مشارکتی با دهیاری ‌ها در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 

۵- پنج درصد اعتبار برای نوسازی مدارس و دانشگاه فرهنگیان در اختیار وزارت آموزش و پرورش ‌(سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور) 

دستگاههای اجرائی موضوع این بند موظفند سهم استانی اعتبار موضوع این بند را حداکثر تا پایان اردیبهشت ‌ماه تعیین و در اختیار ادارات کل استانی خود قرار دهند تا با توجه به پیشرفت فیزیکی طرحهای در دست اجراء و فصل کاری آن استان براساس دستورالعمل صادره توسط سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی استان در طرح‌ های خود هزینه کنند.

تهاتر هزینه‌ های اجرای آسفالت، قیراندود (ایزولاسیون)، عایق ‌کاری و همچنین تأمین مابه ‌التفاوت مالی توسط کارفرما فقط برای این امور با تأیید مسؤولان دستگاههای اجرائی استانی ذی ‌ربط، با تحویل قیر رایگان (به میزان معادل ارزش ریالی روز آنها) در سقف بودجه مصوب پس از اعلام به خزانه بلامانع است. خزانه مکلف است از طریق حسابهای استانی ذی‌ ربط خود، معادل ارزش ریالی قیر مازاد تحویلی مربوط به هر یک از طرح ‌ها و دستگاهها را به منظور اعمال حساب لحاظ کند. قیر مورد نظر موضوع این بند باید از لحاظ مقداری به صورت صد درصد (۱۰۰%) تحویل شود.

گزارش عملکرد این بند به صورت سه‌ ماهه توسط دستگاههای اجرائی ذی ‌ربط به کمیسیون‌های «انرژی»، «برنامه و بودجه و محاسبات» و «عمران» مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال می ‌شود.

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات موظف است پس از رسیدگی، گزارش آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

بر این اساس وزارت نفت به منظور اجرا و تعیین تکالیف قانونی دستگاه‌های ذی‌ربط آیین‌نامه اجرایی بند (هـ) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸  ارائه نموده است و این پیش نویس در حال طی تشریفات قانونی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است.