شناسهٔ خبر: 68117 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیر امور اعتباری بانک مسکن خبر داد:

پرداخت ۴۷.۷ میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن در فروردین ۹۸

محمدحسن علمداری محمدحسن علمداری از پرداخت ۴۷ میلیارد و ۷۵۵ میلیون تومان تسهیلات مشارکت مدنی (تسهیلات ساخت) در ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: در فروردین ماه سال جاری رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان نیز تسهیلات ساخت به اقشار خاص پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از بانک عامل مسکن، محمدحسن علمداری مدیر امور اعتباری بانک عامل بخش مسکن با اشاره به عملکرد مناسب این بانک در حوزه تسهیلات ساخت مسکن عنوان کرد: بانک مسکن از ابتدای سال جاری عمده تمرکز خود را در پرداخت هدفمند تسهیلات در مسیر رونق بخشی به بازار مسکن به خصوص ساخت و ساز (تحریک عرضه) قرار داد. به طوری که گزارش عملکرد فروردین‌ماه سال جاری حاکی از آن است که در این ماه معادل ۴۳۱ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به ارزش ۴۷ میلیارد و ۷۵۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به سازنده های سراسر کشور پرداخت شده است.

وی با اشاره به تسهیلات اعطایی مشارکت مدنی به تفکیک نوع تسهیلات گیرنده طی بازه زمانی مذکور گفت: در این دوره تسهیلات انفرادی با سپرده و بدون سپرده معادل ۱۴ میلیارد و ۵۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و تسهیلات پرداخت شده برای ساخت مجتمع‌های مسکونی معادل ۱۹ میلیارد و ۵۵۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن همچنین رقم تسهیلات متمم طرح مسکن مهر در سه شکل انفرادی، مجتمع مسکونی و تعاونی‌ها در ماه نخست سال جاری معادل ۱۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: در فروردین ماه سال جاری رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان نیز تسهیلات ساخت به اقشار خاص پرداخت شده است.

به گفته وی در سال جاری شکل پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی برای کمک بیشتر به رونق عرضه مسکن در بسته اعتباری جدید بانک مسکن متفاوت پیش‌بینی شده است.

علمداری مجموع رقم تسهیلات مشارکت مدنی اعطایی در این ماه را معادل ۴۷ میلیارد و ۷۵۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: تسهیلات بدون سپرده در چهار گروه شهری تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر، سایر شهرها و همچنین مناطق کمتر توسعه ‌یافته، با سقف‌‌های ریالی متفاوت پرداخت می‌‌شود و در هر گروه، بر حسب نوع سازنده و شیوه ساخت ‌و ساز، مبالغ تسهیلات در سه سطح مختلف تعریف شده است.

وی ادامه داد: تسهیلات ساخت مسکن از محل بدون سپرده، اوراق یا توام، در تهران برای انفرادی یا مجتمع سازی ۷۰ میلیون تومان و برای سازنده‌های حرفه‌ای و از تکنولوژی فناوری‌های نوین ۱۴۰ میلیون و ۱۷۰ میلیون تومان است. در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر نیز این سه سطح تسهیلات در سقف‌های ۶۰، ۱۳۰ و ۱۶۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود. همچنین در سایر مناطق شهری نیز سقف ها به ترتیب ۵۰ میلیون، ‌۱۱۰ میلیون و ۱۳۰ میلیون تومان است. در مناطق کمتر توسعه یافته نیز تسهیلات ساخت مسکن در سه سقف ۴۰ میلیون، ۹۰ میلیون و ۱۱۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.