شناسهٔ خبر: 68952 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیر بازنگری طرح جامع مسکن عنوان کرد:

رکود تورمی در انتظار بازار مسکن

فردین یزدانی فردین یزدانی گفت: بازار مسکن در سال جاری در صورت عدم عرضه مناسب یه یک دوره رکود تورمی وارد خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فردین یزدانی مدیر بازنگری طرح جامع مسکن با اشاره به وضعیت اخیر بازار مسکن، در خصوص علت افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن برخلاف کاهش مداوم حجم معاملات، گفت: یکی از دلایل بروز چنین وضعیتی در بازار مسکن آن است که به رغم افزایش قیمت بسیار بالای ملک، بخش مسکن به دوره رونق تولید وارد نشده است. به عبارتی دیگر می‌توان گفت با وجود تقاضای بالا در بازار مسکن در یکسال گذشته، عرضه افزایش پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: وارد نشدن بخش مسکن به دوره رونق تولید به دلیل آن است که فعالیت ساخت و ساز به دلیل قیمت بالای زمین و مصالح ساختمانی سود ده نیست از این رو سازندگان ورود به این بخش را همچون گذشته یک فعالیت سودده در مقایسه با سایر بازارها تلقی نمی‌کنند.

به گفته وی افزایش قیمت زمین و مصالح ساختمانی سبب می‌شود تا قیمت تمام شده تولید افزایش پیدا کند و همین موضوع نیز منجر به افزایش قیمت فروش می‌شود که طی ماه‌های اخیر رخ داده است.

مدیر بازنگری طرح جامع مسکن با تاکید بر آنکه افزایش مداوم قیمت‌ها منجر به ایجاد شکاف بزرگتری میان قدرت خرید متقاضیان و قیمت‌های پیشنهادی می‌شود، افزود: در نتیجه چنین وضعیتی همزمان با افزایش قیمت‌ها، کاهش خرید و کم شدن حجم معاملات مسکن در بازار اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد بازار مسکن در ماه های آتی در همین مسیر پیش رود، به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: چنین وضعیتی که بازار با افزایش قیمت در عین کاهش حجم معاملات مواجه است رکود تورمی اطلاق می‌شود. البته پیش‌بینی می‌شود شیب افزایش قیمت مسکن به تدریج در ماه‌های آتی کاهش پیدا کند.

وی در پایان گفت در صورتی که حجم عرضه مسکن با تقاضای موجود در بازار به تناسب برسد می‌توان امیدوار بود بازار مسکن در یک مسیر تعادلی قرار بگیرد.

برچسب‌ها: