شناسهٔ خبر: 69906 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خبر داد؛

۱۱۲ هزار واحد مسکن مهر در ماه‌های اخیر بهره‌برداری شد / ۴۰ هزار واحد مسکونی سیل‌زده سراسر کشور تا پایان مرداد ۹۸ تکمیل می شود / هم اکنون عملیات ساخت مسکن اقدام ملی با ۵۷۰۰۰ واحد شروع شد

مازیار حسینی مازیار حسینی جزئیات تصمیم‌های گرفته شده در نشست دست اندرکاران حوزه مسکن را با رییس جمهوری اعلام کرد و با اشاره به اینکه ۴۰ هزار واحد مسکونی تعمیراتی سیل‌زده تا پایان مردادماه به اتمام رسیده و تحویل مردم می‌شود، گفت: در چند ماه اخیر نزدیک به ۱۱۲هزار واحد از مسکن مهر را در سراسر کشور تکمیل کردیم و خدمات زیربنایی و روبنایی آن را هم آماده کردیم و تحویل مردم دادیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مازیار حسینی معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در شبکه یک سیما در خصوص جزئیات جلسه ای که امروز صبح ۲۹ تیرماه در حضور ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: جلسه مفصل و پرباری در محضر ریاست‌جمهوری و اعضای هیات دولت به مدت ۳ ساعت برگزار شد که در این جلسه راجع به عناوین مختلف حوزه مسکن بحث و بررسی شد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه جلسه امروز با ریاست جمهوری در سه سرفصل تشریح شد، افزود: ارایه گزارشی در خصوص موضوعات مرتبط با اقتصاد کلان حوزه مسکن و روندی که در ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته و به خصوص چند سال اخیر طی شد، و همچنین راجع به اینکه سیاستگذاری‌ها برای آینده باید به چه سمت و سویی باشد، سرفصل نخست مباحث امروز در حضور ریاست‌جمهور بود.

حسینی بخش دوم مباحث مطرح شده در نشست دست اندرکاران مسکن با رییس جمهوری را برنامه‌های عملیاتی و اجرایی وزارت راه و شهرسازی در خصوص رونق تولید مسکن عنوان کرد و افزود: طرح اقدام ملی با احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: هم اکنون عملیات ساخت مسکن در طرح اقدام ملی با ۵۷۰۰۸ واحد مسکونی شروع شد و در آینده نزدیک افتتاح، کلنگ زنی و آماده سازی زمین برای ۱۵۰ هزار واحد زیرمجموعه طرح اقدام ملی را با حضور رییس جمهور خواهیم داشت که گزارش این موضوع نیز در جلسه امروز ارایه شد.

حسینی از دیگر مباحث مطرح شده در جلسه امروز با رییس جمهور را تکمیل و راه‌اندازی مسکن مهر باقیمانده و رفع نواقص آن عنوان کرد و گفت: ۱۶۵ هزار واحد مسکن مهری که نیاز به انشعابات آب و برق دارند، مقرر شد تا با همکاری با وزارت نیرو انجام شود و داخل مدار بیاید و در اسرع وقت تکمیل و به مردم تحویل شود. عملا بخش عمده ای از این مسکن که موردتقاضای مردم است و انتظار دارند تا هرچه زودتر تکمیل شود با این اقدام در مدار مصرف قرار خواهد گرفت.

این مقام  مسئول در وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در چند ماه اخیر نزدیک به ۱۱۲هزار واحد از مسکن مهر را در سراسر کشور تکمیل کردیم و خدمات زیربنایی و روبنایی آن را هم آماده کردیم و تحویل مردم دادیم. عملا در حال جمع کردن و بستن پرونده مسکن مهر هستیم.

حسینی احداث سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی را از وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و موضوعات مطرح شده در جلسه مشترک با رییس جمهوری برشمرد و گفت: در خصوص احداث سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته است.

وی یادآور شد: در مجموع احداث ۴۰۰  هزار واحد طرح اقدام ملی، تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکونی مهر باقیمانده و ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی برنامه ای است که حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد را تحت پوشش قرار می دهد و جریان سازی تولید مسکن را در  مدار اصلی خود قرار می‌گیرد که از برنامه‌های در دستورکار وزارتخانه راه و شهرسازی در خصوص رونق دادن به جریان تولید مسکن در کشور است.

حسینی همچنین در خصوص ارایه گزارشی از وضعیت بازسازی مناطق سیل زده نیز نکاتی را ارایه کرد و گفت: از حدود ۷۰ هزار واحد مسکونی که در سیلاب اخیر آسیب دیده و یا تخریب شدند، ۴۰ هزار واحد تعمیری تا پایان مردادماه کل واحدهای تعمیری به اتمام می رسند و تحویل مردم خواهند شد.

وی ادامه داد: در خصوص ۳۰ هزار واحداحداثی سیل زده نیز برنامه ریزی گسترده ای صورت گرفته است. تاکنون از ۳۰ هزار واحد احداثی سیلاب زده مراحل پی کنی و فوندانسیون حدود ۱۴هزار واحد مسکونی در حال انجام است.