شناسهٔ خبر: 70145 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی:

شرکت‌های هواپیمایی باید بتوانند هزینه‌های خود را با درآمد پوشش دهند / اگر ایرلاین‌ها زیان ده باشند، نمی‌توانند به فعالیت ادامه دهد / شرکت‌های هواپیمایی بنگاه‌های خیریه نیستند

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ضمن انتقاد از برخی اظهار نظرها درباره لزوم قیمت‌گذاری برای بلیت هواپیما گفت: ایرلاین‌ها بنگاه خیریه نیستند و باید بتوانند هزینه‌های خود را با درآمد پوشش دهند.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری، ضمن انتقاد از گفته‌های معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره لزوم کنترل قیمت بلیت هواپیما گفت:  سازمان میراث فرهنگی از جمله دستگاه های حاکمیتی است که وظیفه آن توسعه گردشگری و کمک به افزایش گردشگر در کشور است. هر ابزار و امکاناتی که به توسعه گردشگری کمک می‌کند، باید مورد حمایت این سازمان باشد.

وی ادامه داد: در زنجیره گردشگری کشور نقش مهمی داشته و بخش مهمی از و جابه‌جایی گردشگران در کشور را بر عهده دارند. این شرکت‌ها در شرایط فعلی کسب و کار که شدیدا تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا و نوسانات نرخ ارز است، نیاز به کمک و حمایت دارند تا بتوانند در زنجیره گردشگری کشور تقش خود را به درستی ایفا کنند.

اسعدی سامانی با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی بنگاه های خیریه نیستند، گفت: این شرکت‌ها باید بتوانند هزینه‌های خود را با درآمد پوشش دهند تا خدمات بهتر و کیفی‌تری را به مسافر ارائه دهند، اگر بنا شود شرکت هواپیمایی با ضرر در این عرصه فعالیت کند، قطعا نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

وی افزود: اکنون شرکت‌ها تلاش می‌کنند با توجه به شرایط اقتصادی کشور، در نقطه سر به سر پایداری خدمت را حفظ کنند و بتوانند در شرایط فشار، جلوی زمین‌گیری صنعت هوانوردی را بگیرند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در ادامه درباره وضعیت سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در ترکیه گفت: اتفاق جدیدی در این زمینه نیافتاده است. پیگیری هایی صورت گرفته، اما هنوز طرف ترک همکاری لازم را ندارد. بخش خصوصی ترکیه نیز پیگیری  هایی برای تامین سوخت شرکت های هوایی داشتند، اما هنوز اتفاق جدیدی نیافتاده است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد با توجه به اینکه سوختی که در ترکیه عرضه می شود، تحت کنترل شرکت‌های چند ملیتی است که با امریکایی‌ها مبادله دارند، این شرکت‌ها جرات سوخت‌دهی به هواپیماهای ایرانی ندارند و نگران این هستند که در صورت همکاری با ایرلاین‌های ایرانی تحت تحریم آمریکایی ها قرار بگیرند. بنابراین متاسفانه هنوز شرایط مورد نظر ما برای سوختگیری هواپیماها در ترکیه فراهم نشده است.