شناسهٔ خبر: 70222 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران مطرح کرد؛

تلاش برای کاهش قیمت اجاره‌بها/افزایش اجاره‌بها بالاتر از ۳۰ درصد ممنوع

مصطفی قلی خسروی مصطفی قلی‌خسروی از دستورالعمل جدید اتحادیه مبنی بر توقف اجاره خانه‌های گران در سطح شهر تهران خبر داد و گفت: رییس جمهوری از قیمت ۳۰ درصدی نرخ اجاره بها خبر داده است و موجران باید به زیر این قیمت پیشنهادات خود را مطرح و از نرخ اعلامی دولت بالاتر نروند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «مصطفی قلی خسروی» رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در خصوص میزان افزایش اجاره‌بها در مناطق مختلف شهر تهران به خبرنگار ایرنا، گفت: سامانه‌ای که میزان نرخ اجاره‌بها را در مناطق مختلف شهر و یا به طور کلی در سطح استان نشان دهد وجود ندارد و شرایط کلی اقتصادی کشور می‌تواند چراغ سبزی به کاهش یا افزایش قیمت‌ها باشد.

وی گفت: به دلیل کسادی در بازار فروش مسکن شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم. اعلام وزیر راه و شهرسازی در خصوص وا دادگی قیمت مسکن و اینکه بهتر است مردم تا شکست حباب قیمتها خانه‌ای خریداری نکنند و در عین حال کاهش نسبی قیمت ارز منجر به کاهش نسبی ۱۵ تا ۲۲ درصدی نرخ مسکن در مناطق مختلف تهران شده است.

وی گفت: در ‌این شرایط و از آنجایی که اجاره تابعی از قیمت مسکن است نرخ اجاره‌بها باید کاهش داشته باشد.

قلی خسروی با بیان اینکه در سال ٩٧ شاهد رشد بیش از صد درصدی قیمت مسکن بودیم گفت: وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی از رشد ١١٢‌ درصدی قیمت مسکن خبر دادند که این موضوع از عوامل اصلی رشد اجاره‌بها بوده است؛ چرا که شاخص اصلی اجاره‌بها را قیمت مسکن تعیین می‌کند اما اکنون که وارد دوره کسادی شده‌ایم به تبع باید نرخ اجاره هم کاهش یابد.

وی با اشاره به جلسه اخیر رییس جمهوری با مسئولان بخش مسکن در کشور به ایرنا، گفت: در این جلسه رییس جمهوری از قیمت ۳۰ درصدی نرخ اجاره بها خبر داده است و موجران باید به زیر این قیمت پیشنهادات خود را مطرح و از نرخ اعلامی دولت بالاتر نروند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اضافه کرد:اکنون بنگاه‌های مشاور املاک به صورت خودجوش بر شیشه های مغازه‌های خود اعلامیه هایی را نصب کرده‌اند که از اجاره دادن خانه‌هایی با قیمت‌های غیرمتعارف خودداری می‌کنند.

خسروی گفت: ضمن اینکه از همکاران خود تقدیر می کنیم از اعضای صنف اتحادیه املاک می‌خواهیم که این پویش خودجوش را ادامه دهند و  فروش و اجاره خانه‌هایی با نرخ های غیرمتعارف را متوقف کنند.

وی خبر داد با اینکه این اقدام خودجوش بود اما اکنون درغالب یک دستورالعمل به بنگاه‌های املاکی ابلاغ شده است.

به گفته خسروی شرایط کشور در ۵ سال گذشته به گونه‌ای بود که از ساخت و ساز غفلت شد و همین باعث شد که نظم عرضه و تقاضا بهم بخورد و جهش قیمتی پیش بیاید.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه بعد از انقلاب ۴ بار جهش قیمت داشتیم اما هیچ کدام از نرخ ارز تبعیت نمی کرد، گفت:کمبود مسکن از  اوایل انقلاب در دوره های مختلف جبران شده است و بی انصافی است بگوییم مسکنی در این کشور تولید نشده است؛ اکنون نیز بعد از گذشت ۵ سال برنامه دولت برای ساخت  ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بازار را به حالت تعدیل بازخواهد گرداند.