شناسهٔ خبر: 70402 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

سفیر هند در هشتمین نشست کمیته مشترک همکاری‌های بندری و دریایی ایران و هند مطرح کرد:

تعهد سیاسی هند برای توسعه بندر چابهار کماکان پابرجاست / برنامه‌های وزارت کشتیرانی هند برای ایجاد جذابیت و رونق بندر شهید بهشتی

جلسه سفیر جمهوری هند در ایران گفت: افزایش جدابیت بندر چابهار و شناسایی صاحبان خطوط کشتیرانی، دو هدف راهبردی دولت و وزارت کشتیرانی هندوستان در چابهار است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سفیر جمهوری هند در ایران در هشتمین نشست همکاری‌های بندری و دریایی ایران و هندوستان گفت: تفاهم‌نامه چابهار در بالاترین سطح بین دو کشور امضاشده که نشان‌دهنده اهمیت استراتژیک این موضوع دارد.

سفیر هندوستان بابیان اقدامات دولت و وزارت کشتیرانی هندوستان در ایجاد مشوق و ارائه تخفیف ۴۰ درصدی به شرکت‌های کشتیرانی فعال در چابهار، تصریح کرد: تعهد سیاسی هند درزمینهٔ توسعه چابهار کماکان به قوت خودش باقی است.

قدم درمندرا با اشاره به افزایش ۲۷ درصدی روابط بازرگانی دو کشور هند و ایران طی سال‌های اخیر، ابراز امیدواری کرد: با مکانیسم تجاری اتخاذشده بین دو کشور، بازرگانی هند در ایران از ۱۷ میلیارد به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، این مقام مسئول در دولت هندوستان همچنین با اشاره تعهدات این کشور درزمینهٔ تأمین تجهیزات بندر چابهار ، خاطرنشان کرد: وزارت کشتیرانی هندوستان درزمینهٔ تجهیزات و مزایای بندر چابهار به شرکت‌های کشتیرانی در هند اطلاع‌رسانی کرده و از آن‌ها خواسته تا از بندر چابهار استفاده کنند.

 وی همچنین از فشار دولت هند به اگزیم بانک این کشور مبنی بر حل‌وفصل مسائل باقی در ایران خبر داد.

سفیر هندوستان در ایران همچنین اظهار داشت : تا پیش‌ازاین تاج‌محل به‌عنوان نماد همکاری‌ها بین دو کشور ایران و هندوستان شناخته می‌شد ؛ اما الان بندر چابهار را باید به‌عنوان نماد همکاری‌های دو کشور بدانیم.