شناسهٔ خبر: 70550 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پرونده مسکن مهر در استان‌های زنجان، خراسان‌جنوبی، چهارمحال و بختیاری و یزد بسته شد

مسکن مهر بیرجند بانک مسکن اعلام کرد: ساخت و سازهای طرح مسکن مهر در ۴ استانِ زنجان، خراسان‌جنوبی، چهارمحال و بختیاری و یزد به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، عملکرد بانک مسکن در طرح ملی مسکن مهر که سال ۸۶ با تصویب دولت شروع شد حاکی است که اکنون پس از گذشت ۱۳ سال از عملیات عمرانی و خانه سازی در این طرح، فعلاً پرونده آن در چهار استان کشور بسته شده است به این معنا که همه واحدهای مسکونی طرف قرارداد با سازنده ها، به لحاظ ساخت و تکمیل، در این استان ها به پایان رسیده است. زنجان، خراسان‌جنوبی، چهارمحال و بختیاری و یزد، استان‌هایی هستند که کار ساخت مسکن مهر در آنها به اتمام رسیده و واحدها تحویل متقاضیان واجد شرایط شده است.

طرح مسکن مهر با ظرفیت بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی همچنان در دست اجرا است. هر چند بعد از سال‌های ۹۲ و ۹۳، ظرفیت جدید در این طرح تعریف نشد اما همان پروژه‌های قدیمی طی همه این سال‌ها به دلیل سرعت پایین ساخت در برخی پروژه‌ها، سرعت پایین خدمات‌رسانی در پروژه‌های دیگر و همچنین مشکلات مختلف، در مرحله ساخت قرار داشته و بخشی از آنها نیز هم‌اکنون تمام نشده است.

تا کنون از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تعریف شده در طرح مسکن مهر، یک میلیون و ۸۳۷ هزار و ۱۴ واحد مسکونی، تکمیل و به متقاضیان واجد شرایط طرح تحویل شده است. البته بخشی از واحدهایی که هنوز تحویل نشده است، کار ساخت و تکمیل آنها به اتمام رسیده اما چون خدمات زیربنایی برای آنها تامین نشده در نتیجه تحویل افراد نیز نشده است.

کار تکمیل پروژ های مسکن مهر در استان هایی همچون تهران، ‌ البرز و کرمان، عقب تر از سایر استان ها است.

در استان تهران ۳۱۸ هزار و ۷۹۹ واحد مسکونی مهر طراحی و ساخته شده که تا کنون ۲۱۵ هزار واحد از آن تحویل افراد شده است. عمده واحدهای مسکونی مهر ساخته شده در استان تهران، در شهرهای جدید این استان همچون پرند و پردیس است. میزان تحویل واحدها در پرند بیشتر از پردیس است چون در پردیس، کار ساخت مسکن مهر دیرتر از پرند و حتی دیرتر از غالب شهرهای کشور شروع شد.

در هر دو شهر جدید پرند و پردیس کمتر از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی مهر ساخته شده است. در استان البرز نیز ۹۳ هزار مسکن وجود دارد که تا کنون ۴۶ هزار و ۱۰۰ واحد از آنها تحویل شده است.

در وضعیت کلی شهرهای کشور، تا پایان بهار امسال میزان پیشرفت فیزیکی طرح مسکن مهر کمتر از ۹۰ درصد ارزیابی می شود. با این حال مجموعه دولت با تاکید رییس جمهور و تلاش وزارت راه و شهرسازی و تامین مالی منظم بانک مسکن، هدف زمانی «اتمام کل مسکن مهر تا پایان سال ۹۸» را دنبال می کند.

بانک مسکن تا کنون بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به پروژه های مسکن مهر در قالب تسهیلات ساخت پرداخت کرده است. بخشی از تسهیلات پرداختی از محل اقساط ماهانه همین تسهیلات در حال تامین است.

این گزارش می‌افزاید، مدیران استانی راه و شهرسازی اگر چه سرعت تکمیل و تحویل واحدهای مسکونی مهر را افزایش داده اند اما تامین امکانات مورد نیاز برای بهره برداری از این واحدها، خط قرمز دولت تعیین شده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند طولانی شدن بیش از اندازه ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی مهر با توجه به تورم هزینه های ساخت مسکن، قیمت تمام شده این واحدها را افزایش می دهد.

همچنین طولانی تر شدن این طرح دست دولت و سیستم بانکی را برای اجرای طرح های جدید تولید و عرضه مسکن خواهد بست. با این حال، وزارت راه و شهرسازی به کمک بانک مسکن از فصل گذشته طرح اقدام ملی عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را آغاز کرده است و در کنار آن، پروژه های نوسازی بافت فرسوده در شهرها نیز جریان دارد. اما با این حال متناسب با اتمام پرونده مسکن مهر در استان های مختلف، ظرفیت فنی، ‌ساختمانی و اعتباری در بخش مسکن و ساختمان با حجم بیشتری به خدمت طرح‌های جدید در خواهد آمد.

  •