شناسهٔ خبر: 70622 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل بانک مسکن مطرح کرد؛

مقدمات انتشار ۱۰ هزار واحد اوراق رهنی فراهم شد / راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان در انتظار رفع موانع از سوی بانک مرکزی

ابوالقاسم رحیمی انارکی مصاحبه ابوالقاسم رحیمی‌انارکی با اعلام این مطلب که مقدمات انتشار ۱۰ هزار واحد اوراق رهنی توسط بانک‌مسکن فراهم شده و عملیاتی شدن آن منوط به اخذ مجوز از سازمان بورس و بانک‌مرکزی است، گفت:برای راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان، بانک مسکن تجربه‌های خوبی داشته است که هم اکنون بانک در اینباره با محدودیت‌هایی در خصوص اخذ مجوز از بانک مرکزی مواجه است که امیدوار هستیم رفع شوند.

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی مدیرعامل بانک‌مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در خصوص اینکه بانک‌مسکن چطور و با چه ابزارهایی می‌خواهد بین مردم و بازار سرمایه و بورس واسطه شود تا به رونق تولید مسکن کمک کند، به بخشی از مشکلاتی که هم‌اکنون بانک مسکن با آن روبه‌رو است اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، بالاترین نرخ سودی که بانک‌ها می‌توانند سپرده‌گذاری داشته باشند، ۱۵ درصد است. اما عملا شاهد هستیم که در برخی از بانک‌ها نرخ‌های ۱۸ و ۲۰ درصد و گاهی بیش‌تر نیز اخذ می‌شود که اینکار موجب می‌شود، بانک‌مسکن در بحث رقابت با سایر بانک‌ها، با افت منابع، روبه‌رو شود.

مدیرعامل بانک‌مسکن افزود: بخش قابل‌توجهی از تسهیلات بانک‌مسکن از محل حساب‌های تعهدی‌اش پرداخت می‌شود که رعایت نکردن نرخ سود بانکی توسط بانک‌ها، متوسط نرخ بازده تسهیلات بانک مسکن را به شدت کاهش می‌دهد.

رحیمی‌انارکی گفت: هم اکنون متوسط نرخ بازده تسهیلات بانک مسکن در حدود ۱۴ درصد و قیمت تمام شده منابع بانک در حدود ۱۲ درصد است اما نرخ تمام شده پول به دلیل آنکه هزینه های غیربهره ای نیز به آن اضافه می شود نزدیک به ۱۸ درصد است بنابراین بانک مسکن استفاده از پتانسیل های بازار سرمایه را در برنامه ریزی های خود لحاظ کرد و بسته رونق دادن به بانک که چندی پیش ارایه شد با تمرکز بر بازار سرمایه انجام شد.

وی یادآور شد: در حال حاضر، به صورت کلی بیش از ۹۲ درصد تامین منابع مالی در بازار پول و ۸ درصد در بازار سرمایه انجام میشود که این موضوع در بازار مسکن بیش از ۹۹ درصد در بازار پول و کمتر از یک درصد در بازار سرمایه است. بنابراین بانک مسکن در صدد است تا پتانسیل نهفته در بازار سرمایه را فعال و منابعی را در بازار سرمایه تامین کند که در حوزه مسکن مورد استفاده قرار بگیرد. در نتیجه بسته رونق بانک مسکن با توجه به این قضیه طراحی شده است و توجه بیشتر آن در بازار سرمایه است.

مدیرعامل بانک‌مسکن در عین‌حال بخشی از فعالیت‌های در دست انجام بانک را در خصوص رونق دادن به تولید مسکن تشریح کرد و گفت: بانک‌مسکن در حوزه بازار پول، یکسری محصولات و ابزارهای جدید تعریف کرده که کارهای آن در دست انجام است. در این خصوص برنامه‌ریزی بانک به این گونه است که وارد قالب‌های شاخصی و نه سپرده و نرخ سپرده شود.

رحیمی‌انارکی از برنامه ریزی بانک برای فعال کردن حوزه بازار سرمایه نیز خبر داد و توضیح داد: در بازار سرمایه، یکسری فعالیت های جدید تعریف شده است که منوط به اخذ مجوز هستند. به عنوان نمونه در خصوص راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان، بانک مسکن تجربه‌های خوبی داشته است و این تجربه در حال ادامه است. اما در اینباره با محدودیت‌هایی در خصوص اخذ مجوز از بانک مرکزی وجود دارد که باید رفع شوند.

مدیرعامل بانک‌مسکن، تعریف ابزارهای جدید در بازار سرمایه را با موافقت سازمان بورس و طرح آنها در کمیته‌های سازمان بورس را از دیگر برنامه‌های بانک مسکن عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی نهاده‌های جدید که نیاز به مجوز دارند در دستور کار بانک است که زمان‌بر هستند و پیش‌بینی بانک این است که راه‌اندازی آنها چند ماهی زمان می برد که مقدمات انجام تامین مالی آن توسط بانک و گروه مالی بانک مسکن در حال انجام است.

وی اعلام کرد: شرکت‌های تامین سرمایه بانک در خصوص تامین سرمایه با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند و مجوزهایی باید از سازمان بورس و بانک مرکزی اخذ شوند که امیدواریم در اسرع وقت و با همکاری سازمان بورس و بانک مرکزی این مهم هرچه زودتر انجام شود.

مدیرعامل بانک‌مسکن گفت: مقدمات انتشار ۱۰ هزار واحد اوراق رهنی یا MBS انجام شده و در اینباره منتظر اخذ محوز هستیم.