شناسهٔ خبر: 70736 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

یک اقتصاددان تشریح کرد؛

راهکارهای موثر برای کاهش التهاب در بازار مسکن/استفاده از اراضی دولتی برای ساخت مسکن استیجاری

علی دينی تركمانی علی دینی‌ترکمانی راهکارهای موثر برای کاهش التهاب در بازار مسکن در مقطع زمانی حاضر را تشریح کرد و گفت: تکمیل و تحویل مسکن مهر، نوسازی بافت‌های فرسوده و استفاده از اراضی دولتی برای ساخت مسکن استیجاری از جمله راهکارهای دولت برای کاهش التهاب در بازار مسکن است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی دینی‌ترکمانی اقتصاددان و کارشناس مسکن، اعلام کرد: بهتر است به جای اجرای سیاست های عجولانه در حوزه مسکن راهکارهایی مورد توجه قرار بگیرد که در نهایت منجر به توزیع برابر ثروت و در نتیجه کاستن از بار التهابات قیمتی و هیجانی در بازار مسکن شود.

وی افزود: برخی از سیاست‌هایی که این روزها از سوی مسوولان بخش مسکن مورد تاکید قرار می‌گیرد در گذشته نیز آزمون شده است که نتیجه‌ای جز توزیع ارزشمندترین و کمیاب‌ترین دارایی اجتماعی یعنی زمین تنها در میان برخی از اقشار نداشته است که همین اقدامات در گذشته منجر به بازتوزیع نابرابر ثروت در میان اقشار و گروه‌های مختلف جامعه شد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون برنامه های اولویت‌دارتری وجود دارد که می‌توان و باید به آن ها پرداخته شود و از موجودی دارایی‌های نقدی وغیرنقدی دولتی برای پیشبرد آن‌ها استفاده شود، توضیح داد: در وهله اول تکمیل واحدهای مسکن مهر و ایجاد تمام روبناها و تامین همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای افرادی که اقدام به خرید این واحدها کرده‌اند باید در دستور کار قرار بگیرد.

دینی ترکمانی افزود: اگرچه انتقاداتی به این طرح وارد است اما این برنامه به اجرا درآمده است و حدود ۲ میلیون خانوار این واحدها را خریداری کرده اند بنابراین لازم است ابتدا و قبل از اجرای هر طرحی نسبت به تعیین تکلیف این واحدها و سکونت پذیر کردن آن‌ها به معنای واقعی و متناسب با استانداردهای شهری اقدام شود.

وی به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: پس از این اقدام دولت باید از ظرفیت های اراضی شهری به خصوص در کلانشهرها برای ساخت شهرک‌های چند هزار واحدی مشابه شهرک اکباتان اقدام کند و اولویت واگذاری واحدها را به ساکنان بافت‌های فرسوده قرار دهد؛ از این طریق یکی دیگر از مهمترین اهداف دولت یعنی بازآفرینی شهری و بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده نیز محقق می‌شود.

این اقتصاددان همچنین با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده باید مهمترین اولویت دولت در این زمینه باشد افزود: این شهرک‌ها می‌تواند ویژگی‌های محلات قدیمی را در خود داشته باشد تا ساکنان بافت‌های فرسوده نیز در آن‌ها احساس بهتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی راهکار اساسی آن است که به جای آنکه دولت منابع و اراضی خود را صرف فعالیت های شتابزده کند در کلانشهرها برای ساخت مسکن در بافت های فرسوده و بهسازی واحدهای قدیمی متمرکز شود؛ در واقع دولت باید با این ذهینت که هم نظام مسکن و شهری سامان پیدا کند و هم در آینده از محل اراضی دولتی تعداد بیشتری واحد مسکونی به بازار عرضه کند وارد عمل شود.

دینی ترکمانی همچنین تصریح کرد: راهکار دیگر استفاده از اراضی دولتی برای ساخت واحدهای استیجاری است؛ یکی از اصلی‌ترین روشهای کنترل التهاب و هیجان در بازار مسکن راه اندازی بازار اجاره داری حرفه ای است؛ چرا که به واسطه آنکه تامین اجاره بها و اجاره نشینی در شرایط فعلی و در نبود بازار اجاره داری حرفه ای به مهمترین دشواری معیشتی خانوارها تبدیل شده است تقاضا برای خرید مسکن به حالت هیجانی درآمده است و همه خانوارها تلاش می کنند به مسکن ملکی دسترسی داشته باشند تا از اجاره نشینی و پرداخت اجاره بهای سنگین رهایی یابند.

وی ادامه داد: با راه اندازی بازار اجاره داری حرفه ای عطش خرید مسکن نیز کاهش می یابد و این موضوع تا حد زیادی به کنترل التهاب در بازار مسکن کمک می کند.