شناسهٔ خبر: 71014 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن مطرح کرد؛

تاکید بر رفع محدودیت صدور مجوز فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان

روزبه ظهیری روزبه ظهیری با اشاره به تجربه‌های ارزشمند مجموعه بانک‌مسکن در اجرای ۴ پروژه مسکونی با استفاده از ابزار مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، خواستار رفع محدودیت در صدور مجوز فعالیت این صندوق‌ها شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، روزبه ظهیری مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن، با اشاره به اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان در چند سال اخیر به عنوان یکی از ابزارهای جدید در مجموعه بازار سرمایه مطرح شده اند، اظهار داشت: خوشبختانه مجموعه بانک مسکن در این زمینه پیشتاز بوده و تاکنون چهار صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان را برای اولین بار در ایران پایه گذاری کرد که یکی از این صندوق ها، پروژه نسیم در منطقه ۲۲ تهران و سه صندوق دیگر در گروه سرمایه مسکن فعالیت می‌کنند.

وی افزود: به رغم نبود تجربه قبلی در حوزه فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان در کشور اما گروه سرمایه‌گذاری مسکن در دو صندوق نارون انارک که سال ۹۷ افتتاح شد و صندوق شمال غرب که امسال به بهره برداری رسید، پروژه های بسیار موفقی به لحاظ زمان، کیفیت و توجیه اقتصادی را اجرا کرد.

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: سومین صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان نیز تحت‌عنوان نگین شهر ری در حال ساخت است و امیدواریم همچون دو صندوق دیگر پروژه موفقی باشد.

ظهیری با اشاره به اینکه تجربه فعالیت صندوق های زمین و ساختمان در گروه سرمایه گذاری مسکن بسیار ارزشمند است، تاکید کرد: این تجربه به ما نشان می‌دهد که فعالیت صندوق‌های زمین و ساختمان می‌تواند هم در تولید مسکن اقشار متوسط به عنوان ابزار تامین مالی جایگزین منابع بانکی و هم در تولید محصول باکیفیت در فضای شفاف ساخت و ساز موثر باشد.

وی با اشاره به طولانی شدن فرایند مجوز تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان تاکید کرد: در حال حاضر با توجه به این محدودیت، فرایند دریافت مجوز به قدری طولانی شده است که امکان دریافت این مجوز به راحتی میسر نیست و باعث می‌شود نتوانیم از ابزار صندوق زمین و ساختمان برای پروژه‌هایی که قابلیت تامین مالی از این طریق را دارند، استفاده کنیم.

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن با بیان اینکه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، یک نهاد مالی نیست بلکه در حوزه خاص تولید مسکن با مکانیزم تامین مالی خاص فعالیت می کند، افزود: گروه سرمایه گذاری مسکن به واسطه تجربه‌ای که در این حوزه دارد و با توجه به توسعه ای بودن بانک مسکن این آمادگی را دارد در صورت تسهیل فرایند صدور مجوز فعالیت صندوق‌های زمین و ساختمان، حتی در پروژه‌های اقدام ملی و پروژه ۱۵۰۰ واحدی آیمان تبریز که امسال کلنگ‌زنی می‌شود، از این ظرفیت و ابزار مالی استفاده کند.

ظهیری در خصوص آخرین رایزنی و مذاکرات با سازمان بورس و بانک مرکزی برای رفع موانع و بروکراسی های صدور مجوز فعالیت این صندوق ها گفت: مکاتبات و رایزنی های زیادی از سوی بانک مسکن و گروه مالی بانک صورت گرفته و بارقه هایی از امید هم شکل گرفته و حداقل شنیده ها حاکی از آن است که برای بانک مسکن صدور مجوز فعالیت صندوق ها تسهیل شود که امیدواریم زودتر شاهد اقدامات عملیاتی در این خصوص باشیم.