شناسهٔ خبر: 71085 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد؛

افزایش ۳۷ درصدی تخلیه و بارگیری در بندر چابهار

بندر چابهار مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: در ۴ ماهه نخست سال ۹۸، آمار کل تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در بندر چابهار در مجموع ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به عمق ۱۶ و نیم متری اسکله های بندر شهید بهشتی چابهار و بهره گیری از تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری اظهار کرد: این بندر قابلیت پذیرش کشتی‌های سایز بزرگ و انواع کالا را دارا است. تردد کشتی های لاینر بصورت منظم بین بنادر کشور هندوستان و بندر چابهار و همچنین ترانزیت این کالاها به کشور افغانستان موجب رونق بیش از پیش محور شرق کشور و استان سیستان و بلوچستان شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در ۴ ماهه نخست امسال آمار کل تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در مجموع ۳۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است اظهار کرد: طی این مدت بندر چابهار روند رو به رشدی را نسبت به دوره قبل سپری کرده است.

آقایی با اشاره به رشد ۲ برابری صادرات غیرنفتی از بندر چابهار در ۴ ماهه نخست سال جاری، گفت: خوشبختانه در صادرات کالاهای غیرنفتی تا پایان تیرماه ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی بوده ایم.

وی ادامه داد: همچنین بندر چابهار در عملیات تخلیه و بارگیری به صورت کاپوتاژ نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته از ۱۰۰ درصد افزایش بهره مند شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در خصوص تخلیه و بارگیری مواد نفتی عنوان کرد: در عملیات تخلیه مواد نفتی که به صورت کاپوتاژ صورت می گیرد نیز رشد بیش از ۱۰۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد بوده ایم.
بر اساس گزارش اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان؛ پهلوگیری شناورهای با ظرفیت بیش از هزار تن تا پایان تیر ماه سال جاری بیش از ۲۸ درصد افزایش داشته است.

آقایی خاطرنشان کرد: برآیندها حکایت از آینده ای روشن و پربار در بندر چابهار است که امیدواریم با استفاده از تمامی ظرفیت های بزرگترین بندر اقیانوسی کشور شاهد رونق و‌ توسعه فزاینده اقتصاد دریامحور کشور باشیم.