شناسهٔ خبر: 71086 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون مسکن و ساختمان خبر داد

تشکیل جلسات ماهیانه وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیروهای مسلح/بهره‌مندی از ظرفیت مسکن مهر در طرح خانه‌دار کردن نیروهای مسلح

مازیار حسینی مازیار حسینی ضمن اعلام این مطلب که جلسات ماهیانه بین وزارت راه و وزارت دفاع برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیروهای مسلح تشکیل می‌شود، گفت: در تمامی شهرهایی که واحدهای مسکونی مهر هنوز واگذار نشده‌اند، واگذاری‌ها بر اساس چارچوب‌هایی که تعیین می‌شوند انجام خواهد شد.

مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص نشستی که به منظور بررسی راهکارها و نحوه تحقق احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح بین وزارتخانه راه و شهرسازی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امضا شد، گفت:توافقنامه‌ای بین وزارت دفاع به نمایندگی از کل نیروهای مسلح و وزارت راه و شهرسازی به منظور احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای پرسنل نیروهای مسلح بسته شد  که جلسه مشترکی در این خصوص با حضور معاونت های مختلف مسکن و همچنین نمایندگانی  از وزارت دفاع و نیروهای مسلح تشکیل شد.

معاون مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه جلسات تخصصی در خصوص اجرایی کردن این تفاهمنامه تشکیل شده است از تشکیل جلسات یک ماهه برای این موضوع خبر داد و افزود: مقرر شده است تا هر ماه یک جلسه مشترک با حضور همه ارکان وزارتخانه راه و شهرسازی که مرتبط با موضوع هستند و همچنین ارکانی که در مجموعه نیروهای مسلح مشغول هستند از جمله وزارت دفاع، ستاد کل، ارتش، سپاه و نیروی انتظامی برگزار شود و در خصوص مسائل به صورت کاربردی و عملیاتی بحث و تصمیم گیری شود.

حسینی تصریح کرد: وزاری دفاع و راه و شهرسازی عزم خود را جزم کرده اند تا یکی از دغدغه های اصلی نیروهای مسلح به ویژه کادر جدیدالورود در نیروهای مسلح در خصوص مسکن تا حد امکان رفع شود.

به گفته وی، موضوعات متعددی در جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت که از جمله آنها می‌توان به مباحث زمین و کاربری زمینی، زمین‌هایی که طبق قانون آزادسازی اراضی پادگان‌ها می‌توانند در خدمت اجرایی کردن طرح فوق قرار بگیرند، اشاره کرد.

حسینی در عین حال خاطرنشان کرد: از دیگر موضوعاتی که در نشست مشترک با نیروهای مسلح مورد بررسی قرار گرفت، استفاده از ظرفیت‌های مسکن مهر باقیمانده است که اینکار می‌تواند در پیشرفت کار مفید واقع شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: مکان‌ها و شهرهایی که واحدهای مسکونی مهر برای این امر می‌تواند از سوی وزارت راه و شهرسازی تخصیص یابد اعلام شده است و ظرف مدت دو هفته از سوی نیروهای مسلح لیستی می‌آید که این کار خود می‌تواند موجب تسریع در این اقدام شود.

حسینی گفت: طرح‌هایی از قبل وجود داشته که در مسیر کمیته کار و شورای‌عالی شهرسازی و معماری قرار گرفته است که به نظر می‌رسد در انجام اینکار معاونت شهرسازی و معماری وزارتخانه می تواند به فوریت تهیه طرح‌ها را در دستور کار قرار دهد. همچنین، مقرر شد تا تهیه طرح‌های آتی با هماهنگی دفتر معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش باشد که هم مشاوران صاحب‌نام انتخاب شوند تا کار با کیفیت مناسب پیش برود و هم آنکه وزارتخانه در جریان تهیه جزییات طرح‌ها باشد.  

این مقام مسئول در وزارتخانه راه و شهرسازی ادامه داد: در خصوص مباحث مربوط به تامین مالی بررسی هایی انجام شد. مقرر شد تا تیم و کمیته مالی در این خصوص شکل بگیرد تا بتواند منابع مالی موردنیاز برای اجرای این طرح، تامین شود. محوریت این موضوع با بانک مسکن و بانک‌های نیروهای مسلح در قالب سپه، دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: بانک مسکن باید محوریت این موضوع را برعهده بگیرد و تامین منابع مالی موردنیاز را بر اساس ضوابط شورای پول و اعتبار دنبال کند. البته بحث‌هایی برای کاهش نرخ سود تسهیلات نیز انجام شد که لازم است این کار به صورت کارشناسی و نه تکلیفی در کمیته مالی مورد پیگیری قرار بگیرد.

حسینی افزود: در این نشست، مصوبات زمان‌داری گذاشته و تعیین شد که برای هر بحث و موضوع، مسئول کیست و در چه بازه زمانی اینکار باید انجام شود که در جلسات آتی، مصوبات را پیگیری خواهیم کرد تا موضوع با فواصل زمانی مشخص دنبال شود.

وی در این خصوص که مسکن مهر در کدام شهرها به اجرای طرح خانه‌دار کردن نیروهای مسلح تعلق می‌گیرد، گفت: در تمامی شهرهایی که واحدهای مسکونی مهر هنوز واگذار نشده‌اند، واگذاری‌ها بر اساس چارچوب‌هایی که تعیین می‌شوند انجام خواهد شد.