شناسهٔ خبر: 71612 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد

ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در کشور از سه شنبه آغاز می‌شود / واگذاری واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی به خانه‌ اولی‌ها

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز ساخت طرح ۴۰۰ هزار واحد مسکونی کشور در روز سه‌شنبه تحت عنوان طرح اقدام ملی، درباره ویژگی این طرح گفت: زیربنای این منازل بین ۸۰ تا۱۲۰ متر است و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که جامعه هدف بادرآمد اندک و متوسط را تحت پوشش قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهندس محمد اسلامی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو درباره برنامه‌ریزی‌های انجام شده وزارت راه در هفته دولت، گفت: تمرکز وزارت راه و شهرسازی در سال جاری بر موضوع مسکن و شتاب‌بخشیدن به تکمیل پروژه‌های مسکن مهر و همچنین احداث ۴۰۰ هزار واحد منزل تحت‌عنوان طرح اقدام ملی است. همکاران وزارت راه و شهرسازی در سطح کشور برای ۴۰۰ هزار واحد اهتمام ویژه ای به خرج داده‌اند که ساخت حدود ۱۱۰ هزار واحد از این مسکن را روز سه‌شنبه در سطح کشور آغاز می‌کنیم، که البته کار  ساخت حدود ۶۰ هزار واحد مسکن نیز از سال گذشته آغاز شده بود.

وی درباره ویژگی ۴۰۰ هزار مسکن که تحت عنوان طرح اقدام ملی شناخته می‌شوند چنین توضیح داد: این ۴۰۰ هزار مسکن، ویژه اقشار متوسط و پایین جامعه است. زیربنای این منازل بین ۸۰ تا ۱۲۰ متر است و به گونه ای برنامه ریزی شده است که جامعه هدف با درآمد اندک و متوسط را تحت پوشش قرار می‌دهد. زمین این پروژه‌ها توسط وزارت راه و شهرسازی در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد که هم در شهرها، شهرهای جدید و هم در بافت‌های فرسوده قرار دارد.

اسلامی درباره نحوه واگذاری مسکن‌ها طرح اقدام ملی، گفت: به محض اینکه ساخت این منازل از پیشرفت مناسبی برخوردار شود، توسط ادارات کل استانی فراخوان داده می‌شود و مردم ثبت‌نام می کنند و کسانی که قبلا تسهیلات مسکن، زمین و یا مسکن استفاده نکرده اند مشمول دریافت این واحدها می‌شوند و می‌توانند نسبت به ثبت‌نام این مسکن‌ها اقدام کنند. با تمهیداتی که اتخاذ شده، تسهیلات مناسبی پرداخت می‌شود و ۸۰ درصد اعتبار مورد نیاز را بانک به خریداران پرداخت می‌کند و این تسهیلات متناسب با هر شهر به فرد یا زوجین منتقل می‌شود. طرح مسکن اقدام ملی را به یک جریان پایدار تبدیل می‌کنیم تا جامعه هدف یک قشر متوسط به پایین است، همواره این امیدواری داشته باشند که صاحب‌خانه شوند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به پیش‌بینی‌هایی که در خصوص واگذاری‌های مسکن‌های طرح اقدام ملی انجام شده، بیان کرد: هر استان و هر شهر شرایط متفاوتی دارند و شورای مسکن هر استان تمهیدات لازم را برای واگذاری منزل مشخص کند.

این مقام مسئول درباره شرکت‌های تعاونی بیان کرد: برای این شرکت‌ها حتما باید یک مجری ذیصلاح داشته باشند یعنی گروه مهندسینی که دارای پروانه اشتغال و صلاحیت باشند و تسلط زیادی بر طراحی و ساخت دارد، مجری طرح باشد تا مردم بتوانند خانه‌ای مطمئن و با مقاومت ضوابط لازم و معیارهای ملی تحویل بگیرند. شرکت‌های تعاونی در صورتی که به شهرک‌های جدید مراجعه کنند می‌تواند نسبت به تحویل زمین درخواست کنند و این موضوع به تمام کشور ابلاغ شده است. مهم آن است افراد واجد شرایطی که فرم «جیم» آنها سبز است باید اقدام کنند یعنی کسانی که قبلا از امتیاز زمین و مسکن استفاده نکرده باشند.

به گزارش مهر، اسلامی در خصوص اقدامات دولت در حوزه راه نیز بیان کرد: در طول هفته دولت بیش از ۳۵۵ کیلومتر راه را افتتاح خواهیم کرد. همچنین تا پایان سال جاری راه‌های زیادی افتتاح خواهد شد که یکی از آنها آزادراه تهران شمال است. همچنین کنار گذر جنوبی شهر تهران که استان البرز، تهران و بخشی از استان سمنان را پوشش می‌دهد و بزرگترین آزادراه این منطق کشور به طول ۱۶۰ کیلومتر خواهد بود و بار سنگینی از اتوبان کرج – قزوین و تهران را حذف می‌کند و به ایمن‌سازی و روان‌سازی ترافیک کمک می‌کند.