شناسهٔ خبر: 72607 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بازنگری و اصلاح برخی از مواد مرتبط با اشخاص حقوقی طراح و ناظر در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان

جلسه هم اندیشی بازنگری و اصلاح برخی از مواد مرتبط با اشخاص حقوقی طراح و ناظر نشست هم‌اندیشی بازنگری و اصلاح برخی از مواد مرتبط با اشخاص حقوقی طراح و ناظر در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان با تاکید بر ایجاد نظام مسئولیت و تضمین با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی به منظور ایجاد اصلاحات آتی، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جلسه هم‌اندیشی بازنگری و اصلاح برخی از مواد مرتبط با اشخاص حقوقی طراح و ناظر در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به پیشنهاد دفتر توسعه مهندسی ساختمان و به ریاست منصور نویریان مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی، برگزار شد.  

منصور نویریان در جلسه فوق ضمن اعلام این مطلب که سلسله نشست‌های فوق ادامه پیدا می‌کند، گفت: بر اساس اطلاعات و ارزیابی‌هایی که انجام شده، یکی از مشکلات عمده‌ای که در حوزه ساخت و ساز و به ویژه نظام مهندسی ساختمان با آن دست به گریبان هستیم، نظام تضمین و مسئولیت است.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان ضمن انتقاد از برخی شرکت های حقوقی که به جای خدمات واقعی مهندسی خدمات صوری ارائه می دهند، بخشی از اصلاحاتی را که در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد را برشمرد و تاکید کرد: ایجاد سامانه جامع خدمات مهندسی و همچنین تدوین بخشنامه شفاف‌سازی مسئولیت شرکت‌های حقوقی ارایه دهنده خدمات مهندسی دو راهکاری است که وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کند.

نویریان بر یکپارچه کردن اطلاعات در حوزه نظام مهندسی و موارد مرتبط با آن تاکید کرد و گفت: ایجاد سامانه جامع اطلاعات خدمات مهندسی بخش عمده ای از مشکلات را حل خواهد کرد که به زودی راه اندازی می شود.

وی با تاکید بر اینکه تشکیل و استمرار جلسات کارشناسی سخت و در جلسات کارشناسی تمامی انتقادات مدنظر قرار می گیرد خواستار همراهی جامعه مهندسی کشور با ایجاد اصلاحات سازنده در این بخش شد.

در این جلسه مدیرکل دفتر توسعه مهندسی و تعدادی از کارشناسان آن دفتر، مقومی رییس سازمان نظام مهندسی استان قم، مجربی کرمانی دبیر شورای سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، همکاران اداره کل راه و شهرسازی استان تهران حضور به داشتند و به ارائه نقطه نظرات خود در ارتباط با موضوع نشست پرداختند.