شناسهٔ خبر: 72647 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام شد؛

رونمایی از ویرایش چهارم پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله

نشست خبری رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اصحاب رسانه با همت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ویرایش چهارم از مبحث ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله، رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، صبح امروز و در حاشیه نشست خبری محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از ویرایش چهارم پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) تحت عنوان طراحی لرزه ای و اجرای غیرسازه ای معماری رونمایی شد.

در مقدمه این پیوست به قلم محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی آمده است: به استناد ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان- مصوب ۱۳۷۴- پیوست ششم آیین نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ویرایش چهارم (استاندارد ۲۸۰۰۰) با عنوان «طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیرسازه‌ای معماری» که توسط این وزارتخانه – مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی- و با راهبری معاونت مسکن و ساختمان تدوین شده و مراحل تصویب را گذرانده است به شرح پیوست ابلاغ می‌گردد.

در ادامه آمده است: شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان ها و همچنین مالکان، کارفرمایان و مجریان ساختمان‌ها و صاحبان حرفه‌های مهندسی ساختمان باید این ضوابط را رعایت و اجرا کنند.

در این پیوست دو سرفصل کلی شامل ضوابط اجزای غیرسازه‌ای معماری و در نظرگیری اثر میان‌قابی دیوار در ساختمان به تفصیل و با جزئیات آمده است.