شناسهٔ خبر: 72923 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

سرپرست اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک‌مسکن خبر داد؛

پرداخت ۷۲ درصد اعتبارات ابلاغی از سوی بانک مسکن به سیل‌زدگان/۳۲۶ میلیارد و ۱۰۹ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان پرداخت شد

بانک مسکن رضا صالحی‌شهرابی از پرداخت ۷۲.۵ درصد از اعتبارات ابلاغی، جهت اعطای تسهیلات قر‌ض‌الحسنه به آسیب‌دیدگان از سیل خبر داد و گفت: در ۶ ماه نخست سال جاری، مجموعا ۳۲۶ میلیارد و ۱۰۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معادل ۷۲.۵ درصد، تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا صالحی‌شهرابی سرپرست اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن با اشاره به تمهیدات ویژه بانک عامل بخش مسکن برای حمایت از هموطنان آسیب دیده در جریان سیل فروردین ماه امسال، گفت: بانک مسکن در راستای حمایت از آسیب دیدگان سیل فروردین ماه امسال، تاکنون ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به شعب ۲۱ استان کشور ابلاغ کرده است.

وی ادامه داد: مطابق با گزارش عملکرد اخذ شده از شعب مختلف استان های آسیب دیده، از مجموع اعتبار ابلاغی تا پایان روز سی‌ام شهریور ماه، مجموعا ۳۲۶ میلیارد و ۱۰۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معادل ۷۲.۵ درصد، تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه از مجموع اعتبار ابلاغی رقمی بالغ بر ۱۲۳ میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان اعتبار جهت پرداخت تسهیلات باقی مانده است، اظهار کرد: شعب مختلف بانک مسکن در ۲۱ استان آسیب دیده در جریان سیل اخیر با آمادگی کامل متناسب با درخواست هموطنان آسیب دیده در کوتاه ترین زمان ممکن جهت تشکیل پرونده و اعطای تسهیلات اقدام می کنند تا از این طریق در مسیر تعمیر و بازسازی خانه های آسیب دیده کمک کنند.

سرپرست اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن با اشاره به میزان تسهیلات پرداختی در استان های مختلف کشور در این حوزه، افزود: از میان ۲۱ استان آسیب دیده، به ترتیب شعب استان های لرستان، گلستان، خوزستان، همدان و مرکزی بیشترین میزان تسهیلات پرداختی در ماه های گذشته را داشته اند.

به گفته وی حجم اعتبار تخصیص داده شده به شعب مختلف بانک مسکن، بر حسب میزان خسارت و آسیب برآورد شده در استان های مختلف کشور بوده است.

صالحی به حجم تسهیلات پرداختی در پنج استان دارای رتبه برتر در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به آسیب دیدگان سیل اخیر اشاره کرد و به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: شعب بانک مسکن در استان لرستان رقمی معادل ۱۱۰ میلیارد و ۸۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، در استان گلستان رقمی معادل ۶۹ میلیارد و ۷۶۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، در استان خوزستان رقمی معادل ۳۲ میلیارد و ۳۶۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، در استان همدان رقمی معادل ۲۵ میلیارد و ۳۸۴ میلیون تومان و در استان مرکزی رقمی معادل ۱۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان اعطا کرده اند.

وی با تاکید بر آنکه شعب بانک مسکن آمادگی کامل جهت پرداخت تسهیلات به اقشار آسیب دیده در جریان سیل اخیر کشور را دارند، تصریح کرد: مطابق با تکلیف بانک مرکزی، تسهیلات حمایتی به هموطنان آسیب دیده ۲۱ استان کشور در جریان سیل اخیر ، در سه قالب شامل ساخت، بازسازی و کمک هزینه خرید لوازم منزل پرداخت شده است. نرخ سود تسهیلات مسکن روستایی معادل ۴ درصد و نرخ سود تسهیلات مسکن شهری معادل ۵ درصد است.