شناسهٔ خبر: 73296 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران:

نگاه و ارتباط هنرمندان با موضوع بازآفرینی به احیای هویت ملی و کرامت انسانی محلات منجر می‌شود

نشست خبری هفتمین دوره جشنواره فیلم مستقل خورشید در حوزه بازآفرینی شهری عضو سیاست‌گذاری جشنواره مستقل خورشید گفت: طرح موضوع جشنواره فیلم مستقل خورشید یکی از بحث‌های جدی و کلیدی در حوزه بازآفرینی بود که در دستور کار این جشنواره قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مجید روستا عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران و عضو سیاست‌گذار جشنواره در مراسم افتتاح هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید (بخش ویژه بازآفرینی شهری) با تأکید بر این‌که مسئله بازآفرینی شهری با بخش وسیعی از عرصه‌های کشور ارتباط دارد، اظهار داشت: طرح موضوع جشنواره فیلم مستقل خورشید یکی از بحث‌های جدی و کلیدی در حوزه بازآفرینی بود که در دستور کار این جشنواره قرار گرفت.

وی ادامه داد: مسئله بازآفرینی شهری با بخش وسیعی از عرصه‌های شهری که نزدیک به ۱۴۰ هزار هکتار است و چیزی حدود ۲۰ میلیون جمعیت این مملکت را در خود جای می‌دهد، در ارتباط است. مسئله‌ای که صرفاً با ابزارهای فیزیکی و اقدامات عمرانی دستگاه‌های اجرایی به سرمنزل مقصود نخواهد رسید.

وی افزود: هنر زندگی اجتماعی اساس یک شهر است و شما اگر نگاهی به معماری و برنامه‌ریزی شهری داشته باشید همه آثار درون شهر یک خلق هنری است. بنابراین پرداختن به این موضوع از زاویه هنر و زوایایی همچون داستان‌نویسی، طنزسرایی، شعرنویسی، فیلمنامه نویسی و فیلم‌سازی یک ارتباط بی‌بدیل با یکدیگر دارد.

روستا تصریح کرد: اگر نگاهی به کشورهایی که زودتر از ایران به مسئله بازآفرینی توجه کردند داشته باشید و کشورهایی مثل فرانسه و انگلیس که بافت تاریخی دارند یکی از رویکردهای مسئله بازآفرینی این بوده است که این موضوع به‌عنوان بازآفرینی فرهنگ مبنا انجام گیرد. به همین خاطر از همه جامعه هنری و رسانه‌ها دعوت می‌کنیم که با یک رویکرد و زاویه جدید در حوزه بازآفرینی شهری ورود کنند و در این امر مهم و حیاتی کشور کنارمان باشند.

عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری تصریح کرد: افرادی در این بافت‌ها زندگی می‌کنند که هیچ‌کس به زندگی به آن‌ها توجه نداشته و نمی‌دانند که چه قهرمانانی ملی در این مناطق سکونت داشتند. نخبه‌هایی که در این محلات زندگی می‌کنند در عرصه‌های هنر، موسیقی، صنایع‌دستی و دیگر موارد هستند که در بسیج اقدامات اجتماعی به آن‌ها توجهی نشد.

وی افزود: این رسالتی است که باید از زاویه دیگر هنرمندان به آن در مسئله بازآفرینی شهری بپردازند چراکه افراد ساکن در این محلات صرفاً افراد آسیب‌پذیر و مخل آسایش نیستند. در حوزه بافت‌های تاریخی که ۲۵ هزار هکتار از عرصه‌های شهری این کشور را تشکیل می‌دهند دو هویت و تمدن ما از آنجا نشأت می‌گیرد، افراد، اشخاص و نام‌آورانی در آنجا زندگی می‌کنند که پیوست فرهنگی ما هستند اما توجهی به این افراد نشده است.

مجید روستا با اشاره به اینکه اگر به گذشته این محلات نگاهی شود آن‌ها همه برندهایی در عرصه تاریخ شهرسازی ایران هستند، تصریح کرد: باید هنرمندان و اصحاب رسانه از زاویه‌ای متفاوت با موضوع مهم بازآفرینی ارتباط برقرار کنند تا منجر به احیای هویت شهرهای مملکت، شأن و کرامت انسانی افرادی شود که در این محلات زندگی می‌کنند.