شناسهٔ خبر: 73873 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

تصمیم جدید بانک مسکن بر تحریک معاملات مسکن اثربخش است

شهر تهران یک کارشناس تامین مالی مسکن مهم‌ترین اثربخشی افزایش سقف سنی ساختمان در دستورالعمل جدید تسهیلات مسکن را بر «معاملات تبدیل به احسن» ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سلمان خادم‌المله، کارشناس تامین مسکن با اشاره به تصمیم اخیر بانک مسکن در حوزه تسهیلات خرید مسکن، گفت: افزایش سقف سنی ساختمان‌ها در دستورالعمل استفاده از تسهیلات مسکن می تواند به صورت مستقیم بر تقاضای مصرفی گروهی خاص در بازار مسکن اثر بگذارد.

وی ادامه داد: گروهی از متقاضیان مصرفی که به دنبال تبدیل به احسن کردن ملک خود هستند و به دنبال فرصت مناسب جهت ورود به بازار بوده‌اند، این نوع از تسهیلات مسکن می تواند انتخاب مناسبی برای آنها باشد.

این کارشناس تصریح کرد: در وضعیت کنونی که بازار مسکن از جهش قیمت فاصله گرفته و طی دو ماه گذشته اندکی کاهش قیمت را نیز تجربه کرده است، بخشی از متقاضیان مصرفی که به دنبال تبدیل به احسن کردن ملک خود هستند به بازار وارد می شوند. این گروه برای تکمیل بودجه خرید خود می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

به گفته وی بخشی از متقاضیان تبدیل به احسن در بازار مسکن، در گذشته واحدهایی را انتخاب می کردند که اگرچه با بودجه آنها تناسب قیمتی داشت اما به دلیل عمربنای بیش از ۲۰ سال امکان استفاده از تسهیلات اوراق تقدم را نداشتند. اما با شرایط جدید می‌توانند تقاضای خود را در بازار بالفعل کنند.

خادم‌المله تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت این نوع تسهیلات، عدم نیاز به سپرده‌گذاری است و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن در کوتاه‌ترین زمان از این تسهیلات بهره مند شوند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، تسهیلات اوراق مسکن که برای خرید مسکن به متقاضیان تعلق می­‌گیرد در شهر تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر مناطق شهری در حالت انفرادی به ترتیب با سقف­‌های ۵۰،‌۶۰ و ۴۰ میلیون تومان پرداخت می­ شود و در حالت مربوط به تسهیلات زوجین نیز به ترتیب با سقف­ های ۱۰۰، ۸۰ و ۶۰ میلیون تومان در اختیار متقاضیان تسهیلات خرید مسکن قرار می­‌گیرد.