شناسهٔ خبر: 74755 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

چشم‌انداز روشن در انتظار بازار مسکن است/ تولید انبوه مسکن باید عملیاتی شود

مجید کیان پور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه چشم انداز بازار مسکن روشن است، گفت: تولید انبوه مسکن باید در برنامه و دستور کار قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با اشاره به چشم انداز بازار مسکن تا پایان سال اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارش بازار مسکن که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، تمام شاخص ها و آمارها از بهبود نسبی بازار مسکن حکایت دارد.

وی ادامه داد: بر اساس آمار بانک‌مرکزی، تعداد معاملات مسکن در مهرماه امسال ۳۴۰۰ واحد مسکونی بود که این میزان نسبت به ماه قبل ۲۲ درصد رشد داشته است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همچنین طبق آمار بانک مرکزی، رشد قیمت متوقف شده است و نوید روزهای باثبات در بازار را می دهد، افزود: طبق آمار بانک مرکزی میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در مهرماه ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است که فقط ۰.۹ درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشته که این میزان رشد نیز به دلیل افزایش قیمت در منطقه یک تهران بوده در حالی که در سایر مناطق قیمت ها کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه حداقل به استناد آمارها شاهد یک روند با ثبات در بازار مسکن هستیم، گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که باعث تداوم این روند و حتی کاهش محسوس قیمت مسکن می‌شود تولید انبوه مسکن است که در این زمینه دولت برنامه اقدام ملی مسکن را در دستور کار قرار داده و می طلبد اجرای این طرح هر چه سریع تر در دستور کار دولت قرار گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پاسخ به تقاضای مصرفی باید مهمترین برنامه سیاستگذاران بازار مسکن باشد، افزود: اگر تقاضای واقعی بازار با برنامه های بالقوه دولت پاسخ داده شود، قطعا بازار مسکن به ثبات قطعی خواهد رسید.

کیانپور با بیان اینکه سوداگری در بازار مسکن دیگر برای سوداگران سودی ندارد به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد انگیزه‌ای برای ورود سرمایه‌های کاذب و سوداگرانه وجود ندارد و هر سرمایه‌ای با این هدف وارد بازار شود قطعا نمی تواند سودآور باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: تمام نشانه ها برای ادامه روند کاهشی و همچنین تثبیت قیمت ها در بازار مسکن وجود دارد و همانطور که از آمارها نیز مشخص است چشم انداز بازار مسکن روشن است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هر چند ساماندهی بازار مسکن بر روی ریل خود قرار گرفته، اما باید از هم اکنون مراقبت کرد تا مبادا دوباره این بازار بازیچه دست سوداگران شود و عده ای خاص با انگیزه های سفته بازی وارد بازار شوند.