شناسهٔ خبر: 74818 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

حذف ۲۰ نقطه پرحادثه و آموزش ۴۰۰۰ نفر کاربر جاده‌ای در هشت ماهه امسال

كلنگزني مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای و دبیر کمیسیون ایمنی حمل و نقل راه‌های آذربایجان غربی در ششمین جلسه این کمیسیون با حضور فرمانده پلیس راه‌های کشور از در دست اقدام بودن ۲۰ نقطه پرحادثه و آموزش ۴ هزار کاربر جاده ای طی هشت ماهه گذشته از امسال خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از روابط عمومي اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان غربی،  ارسلان شکری با بیان این مطلب اظهار داشت: آذربایجان غربی به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و کوهستانی بودن یکی از استان های مستعد بروز سوانح و بلایای طبیعی و همچنین جاده ای محسوب می شود که با طرح های مختلف ایمنی و فرهنگ سازی در بین کاربران جاده ای و همچنین اجرای عملیات عمرانی در جهت رفع نقاط پرحادثه در جلوگیری از بروز سوانح و کاهش تلفات ناشی از تصادفات در محورها مواصلاتی گام موثری برداشته شده است.

وی ادامه داد: پیمانکار لازم برای ۹ نقطه پر حادثه انتخاب و در حال اجرای عملیات ایمن سازی، ۵ نقطه در حال انجام مناقصه و ۶ نقطه نیز در مرحله مطالعه است که بی شک این اقدامات در بخشنده تر کردن جاده ها در مقابل رفتارهای پرخطر رانندگان و‌ جلوگیری از  تصادفات و تلفات تاثیر بسزایی خواهد داشت.

اعتبار۱۵۰ میلیارد ریالي برای رفع نقاط پرحادثه

دبیر کمیسیون ایمنی حمل و نقل راههای آذربایجان غربی اعتبار عملیات عمرانی درحال انجام برای رفع نقاط پرحادثه محورهای ارتباطی استان را نزدیک به ۱۵۰ میلیارد ریال دانست و افزود: طرح اموزش کاربران جاده ای در ۵ گروه موتورسوران، وانت بارها، ادوات کشاورزی، عابرین پیاده و مدارس حاشیه راهها اجرایی می شود که بر این اساس نسبت به توزیع کتب آموزشی، ابزار آشکارسازی ادوات و وسایط نقلیه، کلاه ایمنی، ابزار ایمنی و نوشت افزار با شعارهای ایمنی اقدام شده است.

وی از برنامه ریزی برای اجرای طرح جامع کاهش تصادفات جاده ای و برون شهری در مرحله اول در ۵ نقطه از محورهای ارتباطی ارومیه- سلماس و ارومیه- مهاباد خبر داد و اضافه کرد: گشت های مشترکی با پلیس راه استان تشکیل شده و در محورهای ارتباطی حضور فعال دارند و در تلاش برای افزایش تعداد گشت های مشترک هستیم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی همچنین ساماندهی سه راهی ایواوغلی، ساماندهی مدخل ورودی ایست بازرسی شهید کلانتری، تعریض و ساماندهی ایست بازرسی سه راهی دارلک،  انسداد دسترسی های غیرمجاز ‌و تقلیل سرعت در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها، نصب نیوجرسی های محور ارومیه-مهاباد،نصب چراغ های پلیس مجازی به تعداد ۱۰۰ دستگاه در طول محورهای استان، نصب دوربین های مجازی ثبت تخلف سرعت غیرمجاز به تعداد ۵۰ عدد را تنها بخشی از اقدامات انجام شده درخصوص تامین ایمنی جاده های استان با هماهنگی پلیس راه عنوان کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز  در ششمین جلسه کمیسیون ایمنی راههای استان با بیان اینکه حفاظت از نیروی انسانی به عنوان سرمایه کشور در اولویت برنامه های دولتمردان است گفت: حوزه ایمنی حمل و نقل و کاهش حوادث جاده ای نیازمند برنامه فرابخشی و انسجام دستگاههای متولی در عمل است.

آیدین روحانی افزود: تجربه درخشان ملت در دستیابی به پیروزی ها و گذر از بحران ها مثال روشنی در انجام کارهای مهم در کشور و موفقیت در هر حوزه‌ای ازجمله کاهش حوادث جاده ای است که با همکاری و انسجام مسولین و همراهی مردم دور از دسترس نیست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار به آثار زیانبار اجتماعی تصادفات جاده‌ای اشاره کرد و گفت :تبعات منفی این وقایع در خانواده ها و جامعه بسیار عمیق و گسترده است و برای مقابله با آن باید در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری تدابیر جامع و اثربخش آندیشید.

رحمانی آموزش همگانی و تخصصی به کاربران جاده و حذف نقاط حادثه خیز، اصلاح و گسترش جاده ها و استفاده از تجهیزات نوین کنترلی را در مدیریت ترافیک و کاهش حوادث رانندگی ضروری دانست و خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت جمعیت های فعال در این حوزه در فرهنگسازی و اصلاح رفتارهای غلط در این بخش می تواند موثر باشد و امیدواریم شاهد ورود خیرین در اجرای طرح های ایمن سازی جاده ها نیز باشیم.