شناسهٔ خبر: 75078 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

آسمان ايران انتخاب اول ايرلاين‌های دنيا/نگهداری ‌سيستم‌‌های کمک‌ ناوبری بدون مستشار خارجی

سعید اکبری عضو هيات مديره و راهبر عمليات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوايی ايران با تاکيد بر اينکه در نگهداری و ارايه سيستم های هوانوردی خودکفا شده ايم، گفت: ما بسياری از موارد نصب و تعمير تجهيزات نرم افزاری و سخت افزاری را بدون کمک مستشاران خارجی انجام می دهيم و حتی يک کنترلر و متخصص نگهداری و ناوبری خارجی نداريم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از فارس سعید اکبری با بیان این مطلب عنوان کرد: ما آینده را در گذشته دیده ایم و نسل امروز جوانان متخصص حوزه هوانوردی بسیار مصمم تر از ما آماده اند که ادامه صنعت هوایی را بر عهده بگیرند.

عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با تاکید بر اینکه مطالعه و تلاش مضاعف نیروی انسانی متخصص توانسته تا اندازه زیادی با تاثیرهای تحریم مقابله کند، گفت: با توجه به اینکه صنعت هواپیمایی یک صنعت هایتک است و کشورها به شدت به یکدیگر وابسته اند، تحریم ها تاثیر زیادی در نحوه خدمت رسانی تمام دست اندرکاران صنعت هوایی از جمله شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران داشته و دارد. در عین حال با اینکه ما از نظر فناوری، وابسته به این صنعت هستیم و صنعت هوایی نخستین حوزه مواجه شده با تحریم از زمان انقلاب اسلامی بوده ولی با تلاش نیروی انسانی متبحر که در طول سال ها پرورش یافته اند، توانسته ایم وابستگی ها را با مطالعه و تلاشی مضاعف تا حدود زیادی از بین ببریم.

وی با اذعان بر اینکه تحریم تاثیر منفی زیادی بر صنعت هوایی دارد، افزود: روزهای نخستی که تحریم ها وارد شد، غرب توقع داشت که ظرف چند سال صنعت هوایی ما فلج شود ولی شاهدیم که با گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی و وارد شدن فشارها و تحریم ها نه تنها پروازها به روال عادی انجام می شوند و فرودگاه ها تعطیل نشده اند بلکه تعداد پروازها افزایش یافته و توانسته ایم آثار منفی تحریم ها را برطرف کنیم. اکنون با اینکه اغلب کشورهای منطقه و بسیاری از کشورهای دنیا از مستشار در تخصص های مختلف و حتی از کنترلرهای خارجی استفاده می کنند ما بسیاری از موارد نصب و تعمیر تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری را بدون کمک مستشاران خارجی انجام می دهیم و حتی یک کنترلر و متخصص نگهداری و ناوبری خارجی نداریم و می توان گفت در نگهداری و ارایه سیستم های هوانوردی خودکفا شده ایم.

اکبری با تاکید بر اینکه تحریم ها تقریبا در ارایه خدمات به پروازهای عبوری بی تاثیر بوده است، گفت: با توجه به تجهیزات سخت افزاری مجهز و داشتن سیستم های نظارتی ارتباطی از راه دور و نیز کمک ناوبری به روز و بهره مندی از بهترین نیروی انسانی و تجربه کافی از شرکت های هواپیمایی مختلف و در نظر گرفتن موقعیت استراتژیک ما در اتصال شرق و غرب دنیا (آسیا، شمال هند و شرق روسیه به سمت اروپا و برعکس) هنوز هم نه تنها به دلایل امنیتی بلکه به دلیل ایمنی بالا و خدمات مطلوب، شرکت های هواپیمایی ترجیح می دهند که در شرایط اقتصادی برابر از آسمان ایران استفاده کنند.

وی در پایان گفت: افزود: در موارد مشابه از جمله در کشور عراق، وارد شدن تحریم ها فشار زیادی اعمال کرد ولی همت متخصصان ایرانی باعث شد که کشور ما بتواند با تحریم ها و فشارهای دشمنان مقابله کند تا جایی که متخصصان خارجی متعجب می شوند و می پرسند چگونه هنوز سرپا مانده اید؟ و این پرسش مایه افتخار ماست.